fbpx

Ochrana psů před klíšťaty

Teploty posledních dní začínají lákat k výletům do přírody a venkovním aktivitám. Teplé počasí ale znamená také zahájení sezóny klíšťat. Čím proti nim můžete “bojovat” a jak se jim bránit? Na to máme tipy a triky přesně pro Vás! Například tableta proti klíšťatům pro psy, prášky proti klíšťatům pro psy nebo již známější obojky, šampóny, spreje a spot-on pipety.

Níže je praktický seznam konkrétních přípravků pro konkrétní pejsky.

Proč chránit?

Antiparazitika slouží hlavně jako ochrana před celou řadou onemocnění, které jsou parazity přenášeny nejen na zvířata, ale i člověka. Přípravky ale pomáhají také s ochranou před zavlečením parazitů do Vaší domácnosti (například před blechami, které kladou vajíčka do prostředí). Dalším plusem je ochrana před rozšířením nemocí nebo jejich zavlečením a šíření po krajině. Zabraňte tedy společně s námi spojení klíště a pes.

Ochrana psů před klíšťaty

Také nevíte co na klíšťata pro psy? Například tablety proti klíšťatům pro psy, které jsou k sehnání pouze ve veterinárních ordinacích, dále máme na výběr také čím dál populárnější obojky, šampóny, spreje a spot-on pipety.

Ideální variantou je také použité přípravky jednou za čas prostřídat, tím zajistíte nejefektivnější ochranu proti široké škále parazitů.

Obojky jsou velmi populární formou ochrany zvířete před parazity. Výhodou je jednoduchá manipulace a malá hmotnosti, spousta zvířat navíc „další obojek“ snáší dobře a nemá s použitím problémy.

Plus: Jednoduchá manipulace, snadná výměna, zvíře neomezuje, nevstřebává se do těla.

Mínus: Pes ho může někde ztratit na procházce nebo mu jej může rozkousat druhý pes. Obojek nemá okamžitý účinek (více informací naleznete v konkrétních příbalových letácích).

Jedná se o čím dál populárnější variantu. Principem je nakapání ochranné látky za krk zvířete do oblasti mezi lopatkami (chlupáč si do místa aplikace nemůže sahat ani si přípravek slízat). Doporučuji zvíře do úplného zaschnutí přípravku pozorovat a bránit mu v otírání místa. Nám se pipety velmi osvědčily.

Plus: Jednoduchá aplikace, snadná manipulace, snáší ho dobře i jedinci, kteří nezvládnou nosit obojek, výborně funguje i u hodně husté srsti.

Mínus: Produkt se musí nechávat několik hodin „zaschnout“.

Jedná se o ne tolik známou formou ochrany. Výhodou je snadná manipulace. Na rozdíl od předchozích variant je nutné aplikaci produktu opakovat častěji.

Plus: jednoduchá a rychlá aplikace doma.

Mínus: Oproti ostatním variantám je nutné aplikovat častěji (jak často, se dozvíte na obalu).

U výše zmíněných produktů může například častým koupáním dojít ke snížení funkčnosti použitých přípravků. Mohou se využít v kombinaci s dalšími přípravky. Musíme však vědět, že například očkování proti klíšťatům pro psy nezabrání, aby pes klíště chytil, ale snižuje riziko přenosu lymeské boreliózy na psa.

Máme pro vás níže konkrétní doporučení na osvědčená antiparazitika podle velikosti pejska nebo kočičky. 😊

Na co dávat pozor

  • Z důvodu rozdílných účinných látek nepoužívejte přípravky určené pro psy na kočky a naopak. Čtěte také pozorně příbalové letáky, některé obsažené látky v psích přípravcích mohou být pro kočky toxické (látky ze skupiny pyrethroidů). Pokud vlastníte i kočku doporučila bych zvolit jiný přípravek nebo minimálně oddělit zvířata do doby, než se produkt dokonale vstřebá.
  • U spot-on kapiček a obojků je slibovaná dlouhodobá účinnost, ta ale může být ovlivněna vnějšími faktory. Příkladem mohou být psi, kteří se často koupou v řekách a rybnících. Tím totiž může být snížena délka fungování a účinnost samotná. Někteří majitelé si bohužel myslí, že přípravek je nefunkční nebo má pouze krátkodobý účinek. Zde ale závisí nejen na kvalitě pořízeného produktu, ale i na jeho použití (více informací naleznete v jednotlivých příbalových letácích). Pro tyto případy je dalším možným krokem častější střídání přípravků nebo jiná varianta ochrany chlupáče.
  • Další kategorií jsou psi a kočky s citlivou pokožkou nebo dalšími zdravotními problémy. U takových případů určitě doporučuji konzultovat účinné látky s ošetřujícím veterinárním lékařem. Se svým veterinářem se také poraďte v případě kombinování antiparazitních přípravků nebo u zvířat trpících alergiemi.
  • Někteří odborníci se úplně neklaní k využití obojků a pipet v domácnostech s malými dětmi (dítě sáhne na obojek, poté s rukou osahává hračky, sahá si do pusy a podobně). Toto doporučuji konzultovat s veterinářem a raději zvolit jinou variantu.
  • V případě reakce na použitý produkt místo omyjte šampónem a zvolte jinou variantu ochrany psů před klíšťaty (doporučuji diskutovat s veterinářem).
  • Antiparazitika diskutujte se svým veterinářem i v případě, že se se zvířetem chystáte do zahraničí. Zvíře zde může přijít do styku s parazity, na které nemusí stačit doteď používané přípravky.
  • V případě použití ochranných přípravků u štěňat a březích/kojících fen doporučuji nechat si poradit od Vašeho veterináře, který Vám pomůže s nejlepší variantou.
  • V případě, že Váš pejsek již klíště má, tak je třeba vědět, jak vytáhnout klíště psovi tak, aby jsme jej dostali z těla celé.

Naše doporučení na osvědčená antiparazitika podle velikosti pejska pro ochranu psů před klíšťaty

Povinnou letní výbavou každého pejskaře by měly být kleštičky nebo pinzeta a vědět jak odstranit klíště u psa. Máme je pro Vás taky skladem zde>>

Přípravky pro malá psí plemena

Přípravky pro střední psí plemena

Přípravky pro velká psí plemena

Přípravky pro kočky

Přípravky pro psy a kočky

Nepodceňujte prevenci a ochranu před parazity a udělejte krok dříve než najdete klíště u psa. Ochráníte tím nejen své chlupaté miláčky, ale i další členy domácnosti.

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře