fbpx

Nejčastější chyby pejskařů, které pozorují veterináři ve svých ordinacích

1) Obezita

Obezita je problém nejen u lidí, ale i u nemalého procenta psů a koček. Nadváha a obezita představují obrovské zdravotní riziko, které nejenomže zhoršuje zdravotní stav zvířete, ale zároveň přispívá ke vzniku chorob a zkracuje průměrnou délku dožití v řádu měsíců až let.

Veterináři proto doporučují přejít na dietní krmivo, ubrat na pamlscích a postupně přidávat na aktivitách. A ne, není to proto, aby prodali značkové krmivo ve své ordinaci, ale aby zachránili zdraví a život obézních mazlíčků. Příjem krmiva je starost majitele, pes si sám neřekne, že „sní jen půl misky, protože musí trochu shodit“. Redukce hmotnosti je proto na nás páníčcích, kteří za zdraví svých pejsků zodpovídáme.

2) Nedbají na prevenci

Pravidelné preventivní návštěvy veterinárního lékaře jsou základem správné péče o každého domácího mazlíčka. Nedodržováním prevence a nutného přeočkování vystavujete riziku nejen svého psa, ale i ostatní zvířata. Prošlé očkování má ale i další mínusy, například pro vstup do spousty zemí je vyžadována vakcinace psa, například proti vzteklině, s určitým časovým odstupem. Pes s prošlým očkováním tak nesmí vycestovat přes hranice, nehledě na to, že v České republice je právě očkování proti vzteklině vyžadováno zákonem.

Na prevenci nezapomínejte ani při ochraně proti vnitřním a vnějším parazitům a celkové péči o psí zdraví.

3) Nedodržují dávkování/ délku léčby

Spoustu majitelů má zlozvyk přestat s léčbou v moment, kdy vidí první výsledky. Mají totiž pocit, že další léčba už není nutná. Doma jim pak zůstávají například nedobrané léky, masti, antibiotika nebo kapky, které měli mazlíčkovi na pokyn veterináře ještě podávat. Stejně jako u dodržení dávkování a délky léčby u dětí neukončujte léčbu vašeho pejska bez konzultace s odborníkem! Problém se za kratší časový úsek nemusí plně vyřešit a vy si tak zbytečně zaděláváte na další trable.

4) Zamlčují informace

Při dotazech veterináře mají majitelé tendenci zamlčovat některé informace, které mohou přispět k určení diagnózy. Někdy dokonce majitelé ví, že udělali chybu, kterou ale před veterinářem nechtějí přiznat. Prioritou veterináře je vždy zdravotní stav a záchrana zvířete, ne souzení vás jako majitele. Pokud jste například psovi ve snaze mu pomoc podali lidské léky, nebo jste nedostatečně zajistili chemikálie nebo toxické potraviny, řekněte to hned. Veterinář se tak může zaměřit na konkrétní problém a zahájit léčbu co nejrychleji.

Chybovat je lidské, veterinář na důvod aktuálního stavu stejně přijde, nezamlčujte proto před ním nic, co by mohlo pomoci při první pomoci vašemu mazlíčkovi.

5) Nečistí zuby

 Doopravdy velkým problémem je zanedbání péče o zuby a dutinu ústní. Slyšíte to od nás často? To proto, že je to problém, který spousta páníčků nebere vážně. Na zubech se totiž usazuje plak, který se bez pravidelného odstraňování mineralizuje v zubní kámen. Bakterie v tlamě mohou vyvolávat záněty dásní, infekce až hnití zubů. To je pro psa velice bolestivé a omezující, přes bolest se mu obtížně kouše strava, bakterie se přes dásně dostávají do krevního oběhu, kde mohou postihnout další orgány, například srdce nebo ledviny.

Dentální hračky, řasy a pamlsky jsou skvělé a každý pejskař by je měl svému pejskovi dávat, ale nenahradí mechanické odstranění plaku ze zubů. A ne, čištění zubů svému psovi není divný výmysl mladší generace, jak to někteří mají tendenci nazývat. Je to součást správné péče o zdraví svého mazlíčka. Chcete mít zdravého a spokojeného psa? Starejte se o jeho zuby.

Jelení paroží – už jste o něm slyšeli?

Je to nejpřirozenější žvýkací pamlsek na světě. Stoprocentně čisté shozené jelení paroží vhodné jako žvýkací pamlsek k čištění zubů psa, k uspokojení potřeby žvýkání a pudu hravosti psa. 

Důležité je zmínit rozdíly v péči o zuby mezi psy. Obecně platí, že menší psi jsou náchylnější na tvorbu zubního plaku a kamene, neznamená to ale, že u velkého psa máte automaticky o starost míň. Tlamu a stav zubů pravidelně kontrolujte a čistěte u všech mazlíčků.

6) Nekontrolují drápy

Stejně jako u zubů popisují veterináři i nedostatečnou péči o drápky. Ty nemalá část majitelů moc neřeší a připomenou se až na kontrole u veterináře. Některým psům, hlavně menšího vzrůstu, ale takový časový odstup nestačí a drápky potřebují zkracovat mnohem častěji.

Navykejte svého psa na manipulaci s packami, a to nejlépe už od štěňátka. A pokud se na stříhání drápků sami necítíte, neváhejte navštívit profesionála v salónu, který se o drápky vašeho psa zaručeně postará.

7) Neučí psa manipulaci

Naučením na manipulaci velice usnadníte veterinární návštěvy. Veterinář se totiž může plně soustředit na vyšetření samotné, a ne na chytání a držení vašeho mazlíčka. Celý proces je tak daleko jednodušší, rychlejší a méně stresující pro všechny zúčastněné. Samostatnou kategorií jsou pak psi agresivní, které může veterinář v extrémních případech odmítnout vyšetřit.

 Se zvykáním na veterinární ošetření začněte co nejdříve, navykat ale můžete i dospělé a starší psy.

Staňte se členy našeho nového Platinum klubu a získejte ihned přístup k našim 7 nejlepším online kurzům na 10 dní zdarma!

Poslušnost, triky, stop tahání, přivolávačská výzva..nejraději byste absolvovali naše kurzy všechny? Normálně by vás vyšly na 12 532 Kč, teď ale máte šanci získat 7 kurzů pouze za 990 Kč měsíčně. Jestli to pojmete jako jeden ultra intenzivní měsíc vzdělávání, nebo si vyhradíte na tuhle jízdu více času, záleží jen na vás.

Nejrychlejších 100 z vás navíc získá členství na 10 dnů zdarma! 🤩 

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď. 🍀

Komentáře