fbpx

Pes v zavřeném autě v horku, co uděláte?!

Letní měsíce spolu přinášejí kromě radovánek a koupání také tropické teploty, které mohou vážně ublížit našim mazlíčkům, zejména pokud zůstanou ponechaní bez dozoru v autě v domnění, že „budeme za chvíli zpět“. Na přímém slunci se totiž může teplota v uzavřeném autě velice rychle vyšplhat až na 70 stupňů. Pro jakékoliv zvíře se tímto pobyt v autě velice rychle mění v tu nejhorší noční můru, která může vést až k jeho usmrcení. V takovém případě je majitel psa trestně odpovědný za týrání zvířete a hrozí mu 2 roky vězení. Jak tomu zabránit?

Co mohu udělat jako kolemjdoucí?

Jak mohu jako kolemjdoucí postupovat, spatřím-li ubohé zvíře zavřené v autě? Měl bych neprodleně kontaktovat tísňovou linku a celou situaci oznámit. Ideálně požádat o pomoc dalšího člověka, který bude shánět majitele vozidla, zatímco Vy budete u auta kontrolovat stav uvězněného zvířete. Například v nákupním centru nebo u velkých obchodů je možné nechat vyvolat registrační značku příslušného automobilu.

Nyní nastávají tři možné scénáře.

  1. První variantou je, že se na místo dostaví policejní hlídka, která bude postupovat v souladu se svými zákonnými oprávněními.
  2. Další možností je, že se před příjezdem hlídky na místo dostaví k vozidlu jeho majitel, který zvíře z toho rozžhaveného pekla vysvobodí. V tento moment bych ale poprosila všechny zúčastněné, aby nepovažovali situaci za vyřešenou, ale majitele zvířete zdrželi na místě do příjezdu hlídky, která provede vyšetření celé události. Nemusí se jednat o první případ, kdy majitel zanedbal péči o zvíře a Vy tímto malým činem můžete zachránit život bezbranného zvířete. Navíc to donutí majitele přemýšlet o vážnosti celé situace.
  3. Jako poslední variantu uvádím situaci, když už je zvíře v bezprostředním ohrožení života (nereaguje na zvukové podněty, evidentně nedýchá, nehýbe se, …). V takový moment se můžete uchýlit k rozbití okénka auta. V tomto případě volíme okénko nejvzdálenější od zvířete, aby nedošlo k jeho poranění. Před samotným činem je nutné pořídit fotodokumentaci, usvědčující majitele vozu. Doporučuji mimo fotek pořídit i video, dokazující zavřená okna vozidla, stav zvířete a vážnost celé situace. Video poslouží jako důkaz, že rozbití okénka bylo vyhodnoceno jako krajní nouze, kde už nebyla možnost jiného řešení. To poslouží jako důkaz v případném dalším vyšetřování.
  • Bohužel může tento čin mít následky v podobě dalšího řešení s policií a majitelem vozu.

Pozor na zavádějící informace

Na sociálních sítích se objevila nepřesně formulovaná informace, která uvádí, že při poničení cizího majetku při záchraně života nenesete odpovědnost za vzniklé škody. V praxi tomu tak ale být úplně nemusí. Problémem totiž je, jak přesně je chápáno bezprostřední ohrožení života, které ale laik nemůže úplně přesně vyhodnotit. V případě úhynu zvířete je to nediskutabilní a vás nepostihne žádný trest. Majitel bude v tomto případě s nejvyšší pravděpodobností obviněn z týrání zvířat.

V moment, kdy je zvíře živé, projde celý případ správním řízením, případně soudem. Zde se může se stát, že pokud by se nejednalo o přímé ohrožení života zvířete, tak by jednání nebylo v souladu s postupem jednání v krajní nouzi.

Z toho vyplývá, že osoba, která by jednala proti tomuto stanovisku, by se dopustila škody na cizím majetku, a byla by za tuto skutečnost právně odpovědná. Jednoduše řečeno, pokud nebude situace vyhodnocena jako řešení krajní nouze, tedy kdy už nezbývalo jiné řešení, bude osoba, která vozidlo poškodí, za způsobenou škodu plně zodpovědná.

Z tohoto důvodu proto doporučuji toto řešení vážně podstoupit doopravdy až v případě nouze, se svědky a s dostatečnou foto a videodokumentací.

Chtěli bychom Vás tímto poprosit, abyste v následujících tropických týdnech věnovali zvýšenou pozornost zaparkovaným autům kolem sebe. Další významnou formou pomocí je, když budete výše zmíněné informace sdílet dále ve svém okolí. Můžete tím pomoci zachránit nejeden bezbranný život. Děkujeme za to.

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře