fbpx

Pitný režim u psů

Že je voda důležitá a na pitný režim by se mělo dbát, nás učili už naši rodiče. Proč je ale důležité hlídat příjem tekutin i u našich chlupatých přátel a jak je v pití podpořit? A kdy investovat do fontánky nebo vyhřívané misky?

Voda v těle

  • Voda v organismu napomáhá k rozpouštění některých vitamínů a dalších látek.
  • Podílí se na regulaci vnitřního prostředí.
  • Funguje jako transport živin do buněk a tkání a naopak pomáhá z těla odvádět odpadní látky.
  • Navíc pomáhá termoregulaci a zabraňuje přehřátí organismu.

Voda je důležitá pro správné fungování každého organismu a podílí se na velkém množství procesů v těle. Během dne ale odchází z organismu a je tedy potřeba ji dostatečně doplňovat.

Kolik vody pro mého psa

Potřeba se samozřejmě individuálně liší dle venkovní teploty, fyzické aktivity, stáří a zdravotního stavu psa.

  • Například štěňata, spolu s kojícími a březími fenami, by měly mít vyšší příjem tekutin než ostatní jedinci.
  • Vždy ale platí, že za normálních podmínek by měl pes vypít přibližně 50 ml na 1 kilogram jeho váhy.
  • Pro psa, vážícího například 20 kg, se tedy jedná o množství 1 litru vody za den.
  • Zde je důležité zohlednit faktory jako je fyzická aktivita, dlouhý pobyt venku nebo teplé počasí.

Větší potřebu vody budou mít také jedinci krmeni suchým krmivem, tedy granulemi. Ty neobsahují tolik vody, kterou pes musí doplnit z jiných zdrojů.

Dodržuje váš pejsek pitný režim? A vy mu k tomu dopomáháte správnou výměnou vody či udržováním čisté misky? Pokud se chcete dozvědět více informací na toto téma nebo další témata od našich veterinářek, tak se neváhejte přidat do našeho klubu na zkoušku zde>>

Jak poznat dehydrataci

Stejně jako u lidí je dobrým indikátorem barva moči. Tu ale od psa získat není nejjednodušší, a tedy lehčí variantou je zkontrolovat kůži na krku.

  • Tu uchopte a mírně za ní zatáhněte. Pokud je pes dostatečně hydratovaný kůže se vrátí okamžitě zpět do původní pozice. Pro majitele chlupatých psů ale může být toto komplikovanější odhadnout, proto přidám další řešení.
  • Zkontrolujte dásně. Ty jsou nám skvělým odrazem zdravotního stavu psa. Růžové, lesklé a vlhké dásně signalizují dostatek tekutin v organismu. Dehydratovaná zvířata mají na první pohled dásně nezdravé, na omak lepkavé až suché.
  • Nadbytečný nebo naopak nedostatečný příjem tekutin může signalizovat vážná onemocnění a v obou případech neváhejte vyhledat veterinární pomoc.

Nejjednodušším způsobem, jak mít přehled o příjmu tekutin, je změřit objem misky a kontrolovat, kolik vody pes za den vypije.

Všechna zvířata musí mít neomezený přístup k dostatečnému množství čisté vody. Tu během dne několikrát měníme a misku pravidelně čistíme od nečistot, usazenin a kamene.

Jak na to, aby pes pil víc? Pomůže fontánka na vodu

Fontánku koupíte na našem e-shopu.

Zjistili jste, že váš pije váš pes málo? Nebo pije jen, když mu napustíte čerstvou vodu z kohoutku? Tak to je ideální adept na fontánku pro psy. Ta vodu neustále okysličuje, filtruje a čistí. Díky tomu je voda neustále čerstvá a chutná lépe než ta, která stojí celý den v misce. Pes tak toho za den vypije mnohem víc.

Další tipy, jak přirozeně do psa „dostat“ víc vody, pokud váš pes nechce moc pít, jsme sepsali do našeho klubu, přidat se můžete zde>>

Poslušný pes za 28 dní? Díky extra intenzivní výzvě toho opravdu dosáhnete

Máte radši kratší, ale o to intenzivnější kurzy? Chcete se naučit vše, co potřebujete k tomu, aby váš pes poslechl za každé situace a pak už vše jen zdokonalovat? Tak se mrkněte na náš 28denní výcvikový kurz, díky kterému budete mít poslušnějšího parťáka už za 4 týdny.

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře