fbpx

Pořizujeme si psa

Aby se ze psa nestala koule na noze: Na co myslet před koupí psa?

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Ale je tomu opravdu tak? Zvažujete pořízení psa? Řiďte se jednoduchým pravidlem: Koupě psa by měl být promyšlený krok, nikoliv hurá akce. Jinak si místo vytouženého přítele přinesete domů časovanou bombu.

Špatné rozhodnutí vede k těm nejhorším scénářům: neustálý křik doma kvůli chlupům, které se válí na sedačce, oblečení i talíři, hádky o tom, na kom je tentokrát řada s venčením, protože z venčení-zábavy se stala jen povinnost a samozřejmě – všichni členové rodiny jsou na pokraji zhroucení, protože pes-ničitel se už nespokojil jen s nabíječkou, ale tentokrát si vzal do parády i kabelku, křeslo a oblíbeného plyšáka dětí. Jak se tomu vyhnout?

Počítejte s tím, že pes přináší problémy. A je jen na vás, jak se k nim postavíte

Pes znamená nejen radosti, ale i starosti. Můžete mít štěstí a pořídit si pejska, který s vámi bude spokojeně ležet na gauči, k celkovému štěstí mu bude chybět jen pomazlení a i bez speciální výchovy k vám přijde na zavolání, protože je to pan pes. Jenže tohle není běžný scénář.

Ačkoliv se to dočtete všude a možná vám to leze už i ušima – Pes je závazek na celý život a je tedy lepší počítat s tím nejhorším (a doufat v to lepší). Můžete si totiž domů přinést i opačný konec spektra – nezřízené hyperaktivní torpédo, které se neunaví ani po dvou hodinách procházky, doma vás bude „otravovat“, protože se nudí, dříve než dospěje, vám zničí polovinu vybavení domácnosti a při venčení vám dá jasně najevo, že venčí on vás a ne vy jeho.

Připravte rodinu na možné potíže

Takový pes vyžaduje spoustu času, trpělivosti a pochopení všech členů rodiny. Sedněte si s partnerem a dětma a promluvte si o všech problémech, které mohou po pořízení pejska nastat. Připravte je na to, že dříve, než psa naučíte správným způsobům, se může stát, že zničí vaše oblíbené věci, několikrát denně budete nacházet všude po domě loužičky a hromádky (a to i přes to, že v noci třikrát vstáváte, protože štěně nevydrží celou noc bez venčení), pes nebude umět chodit na vodítku a procházky tak budou připomínat trénink tažného psího spřežení. 

Pes pro děti? Ano, ale zodpovědnost za něj máte vy

Pokud chcete psa pořídit dětem, nezapomeňte na to, že starat se o něj budete hlavně vy – děti nikdy nejsou natolik zodpovědné, aby výchovu, krmení a venčení zvládly sami. Může přijít doba, kdy všechny zájmy budou zajímavější než pejsek a v ten moment musíte být připraveni vzít otěže do svých rukou.

Ujistěte se, že pes nikomu nevadí

„Darujeme psa, už ho dál nemůžeme mít v bytě“, to je časté znění inzerátů. Pokud nebydlíte v rodinném domku, přečtěte si domovní řád a zeptejte se majitele bytu, zda s pořízením psa nemá problém. Ze zákona vám sice nikdo vlastnictví psa v bytě nemůže zakázat, praxe ale bývá jiná.

Už jste si přinesli pejska domů? Vyvěste na domovní nástěnce oznámení, že jste si pořídili psa a že se omlouváte za všechny potenciální nepříjemnosti: je možné, že v prvních týdnech bude pes výt nebo štěkat v době vaší nepřítomnosti. Psa totiž musíte naučit všechno – i to, jak být doma sám.

Zeptejte se sami sebe: Proč chcete psa? A podle toho vybírejte

O tom, zda pro vás pes bude spolehlivý parťák nebo spíš hromada starostí, rozhodne i to, jakého psa si domů přinesete. Vždy si ujasněte, jaký pes je pro vás ideální: společník, kterého budete brát na krátké vycházky kolem domu, hlídač, který bude převážnou dobu sám na zahradě, nebo neposeda, se kterým budete dělat různé sporty a musí tak být dostatečně aktivní? Neméně důležitou roli hraje i to, zda si pořídíte štěně nebo už dospělého psa.

Štěně je sice nejkrásnější, ale i nejnáročnější

Kdo by odolal těm chlupatým nemotorným kuličkám? Jsou roztomilé, nevinné, jenže v jejich očích často číhají malí ďáblíci. Počítejte s tím, že štěně neumí nic – často nemá hygienické návyky a venčí se doma, svou potřebu neumí zadržovat a musíte s ním chodit ven co dvě hodiny, a to i v noci. Neumí chodit na vodítku, nezná žádné povely, a když přijde na řadu nuda, v domácnosti vezmou za své nejedny boty. 

Když už si toho chlupáče jakžtakž vycvičíte, objeví se puberta, kterou psi prožívají podobně jako lidé – začnou dělat, že neslyší, nevidí a může se zdát, že žádným výcvikem vlastně neprošel. Na druhou stranu, štěně je nepopsaný list papíru – nemá za sebou žádné špatné zkušenosti, které by ztěžovaly výcvik a cvičí se nejsnadněji.

Kupujte zodpovědně: Podpořte útulky nebo zodpovědné chovatelské stanice, nikoliv ty, kteří množí psy jen pro peníze.

Pokud se rozhodnete pro štěně, máte na výběr více možností: pořízení štěně z útulku (ano, i útulky nabízejí štěňátka), z chovatelské stanice, nebo přes inzerát. Chovatelská stanice vám zaručuje, že je pes testovaný na různé genetické zdravotní problémy a že povaha psa odpovídá povaze plemene, které jste si vybrali. Chovatelská stanice vám také poskytne rady ohledně výchovy a podporu během celého života pejska, připravte si však finanční částku v řádu cca 10 000 Kč. 

Snažte se nepodporovat byznys množení a nikdy nekupujte štěně přes inzerát, které stojí více jak 500 Kč – takoví „chovatelé“ množí štěňata jen kvůli penězům a chovné feny žijí často v nevyhovujících podmínkách. Pokud se stane a někdo má štěňata omylem, protože fenu neuhlídal, pak štěňata buď daruje, nebo prodává za částku, která odpovídá nákladům na očkování a krmení – zpravidla opravdu do těch cca 500 Kč.

Dospělý pes vyžaduje méně času, ale pečlivější výběr. Nikdy přesně nevíte, co má za sebou

Pokud máte tušení, že nemáte tolik času nebo trpělivosti, zvažte pořízení pejska staršího tří let, například z útulku. Nejenže uděláte dobrý skutek, ale hlavně – víte, jakou povahu pes má. V útulku vám většinou řeknou, zda je to klidný společník, nebo naopak zda vyžaduje každodenní vybití a je tak ideální pro psí sporty. 

Myslete ale na to, že takový pes už má něco za sebou a nemusí to být zrovna jen špatné zkušenosti. Má své návyky, je zvyklý na určité standardy, a pokud není vychovaný, bývá to pořádná výzva. Proto, pokud se rozhodnete pro staršího pejska a jste začátečníci, dbejte na to, aby už ovládal chůzi na vodítku, přiběhl na přivolání a uměl základní povely. Jestliže máte děti, vždy ověřte, zda s nimi vychází dobře a nezdráhejte se vzít psa z útulku na několik procházek, abyste ho opravdu dobře poznali, ne jen jednu. Nikdy nevybírejte jen podle vzhledu!

Koupě psa je zásadní rozhodnutí, které není radno podceňovat. Správný výběr vám do života přinese mnoho radosti, pokud si ale neuvědomíte všechny potíže, které život se psem může přinést, dobrovolně si pořídíte místo psa okovy. Proto o koupi přemýšlejte s rozvahou, a pokud si řeknete „ano“, vybírejte psa tak, aby odpovídal vašemu životnímu stylu.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře