Praktický průvodce pro cestování se psem

S blížícím se létem začínáme i my pejskaři plánovat výlety a dovolené, na které můžeme vzít i své chlupáče. Jak ale našim mazlíčkům zajistit ten nejlepší zážitek? Na co se ale soustředit a co nepodcenit?

Doprava

Nejlepším řešením je pro většinu pejsků cesta autem. Většina z nich je na cestování rodinným vozidlem zvyklá, není problém dělat časté zastávky a protáhnout nožky, psovi můžete udělat přestávky na vyvenčení, pití a drobné krmení. V autě si také můžete hlídat a monitorovat teplotu, v případě potíží se rychle dostanete na nejbližší pohotovost. Další variantou je cestování vlakem. Spousta pejsků snáší cestování vlakem bez větších problémů, některým ale takové cestování nemusí sedět. Další nevýhodou je možný hluk od dalších cestujících a nemožnost pauzy na vyvenčení. Při cestování vlakem se ujistěte, že dopravce transport zvířat umožňuje a jaké jsou podmínky, které musíte jako páníček se svým psem splnit.

Ubytování

Ujistěte se, že ubytování do kterého se chystáte, je dog- friendly. Více informací a požadavků najdete na webových stránkách poskytovatele.

Při příchodu na pokoj nebo chatku se ujistěte, že je prostor pro vašeho psa bezpečný. Zem zkontrolujte na možné zapadlé předměty jako jsou léky, které mohly zůstat zapadlé pod nábytkem. Předejděte nebezpečí jako jsou odkryté kabely, pasti a jedy za budovami nebo nedostatečně zajištěnými okny a balkóny. Pryč dejte i nebezpečné rostliny. Pes, který bude zapálený do prozkoumávání nového místa, může velmi snadno přijít k úrazu.

Veterinární péče

Ještě před cestou samotnou si nastudujte, jaké požadavky a potencionální nebezpečí vás v dané lokalitě čeká. Nezapomeňte mít platný pas a očkování, zkontrolujte i veškeré údaje v průkazech. Každý pes musí být označený mikročipem, výjimku mají pouze psi s tetováním provedeným před 3. červencem 2011).

Psa mějte označeného známkou s kontaktem na vás a před cestou si nastudujte nejbližší veterinární ordinace a pohotovosti v okolí. V případě, že se vašemu pejskovi něco stane, je hledání nejbližší otevřené ordinace to poslední, co chcete řešit.

Mějte zabalenou psí lékárničku, ve které budete mít pro svého mazlíčka potřebné léky a vybavení. Nezapomeňte, že je vždycky lepší být připravený než překvapený.

V případě, že si nejste jistí, co může pejskovi v dané lokalit hrozit, nebojte se zeptat svého veterináře.

Informace o dané zemi

Zjistěte si, jak je na tom daná země s přístupem ke psům. Ne každý národ je totiž tak pejskařský jako ten náš.

Některé země zakazují na své území vstup určitým plemenům psů. V dalších případech mohou platit speciální požadavky, které musí majitelé „potencionálně nebezpečných psů“ dodržovat. Psi také nemusí být vítaní v restauracích nebo musí být pouze na vodítku. Některé státy mohou vyžadovat potvrzení veterináře o dobrém zdravotním stavu psa, další vyžadují potvrzení o odčervení absolvované těsně před příjezdem do země. Hlídejte si také povinné a doporučené vakcinace.

Jednotlivé podmínky pro vstup do země se mohou v závislosti na aktuální situaci měnit, proto se před odjezdem vždy informujte o doporučeních a možných změnách pro vstup.

Více informací najdete na webových stránkách státní veterinární správy v sekci Cestování se zvířaty v zájmovém chovu nebo na stránkách Evropské komise.

Přejeme Vám mnoho krásných zážitků. 😊

Moc nás těší, že náš kurz Online psí škola je nejprodávanější kurz na pozitivní výcvik psa v ČR a na Slovensku.

Vážíme si každého majitele pejska, který chce svého psa vychovat s láskou a porozuměním. A tak vám skrze tuto Online psí školu dáváme návod, jak to jednoduše zvládnete i vy z domova! :)

Komentáře