fbpx

Preferujete fenku nebo pejska? Koukněte na co si dát pozor!

Rozhodli jste se pro pořízení nového člena rodiny, ale stále tápete, jestli je lepší pořídit fenku nebo psa? Jak se rozhodnout správně? A je v tom vůbec nějaký rozdíl? Na to vše najdeme společně odpověď v následujících řádcích.

  • Tento článek poslouží jako průvodce všem psím nadšencům, kteří shánějí nového parťáka k rodině. Nebudu se zaměřovat na vybírání zvířat na chov, ale na pejska jako mazlíčka společníka. Tak pojďme na to.

Pes x fenka, je v tom rozdíl?

Spíš než na pohlaví záleží na plemeni a povaze plemena samotného. Nezapomínejte, že zvířata jsou stejně jako lidé osobnosti, a někteří pejsci i fenky budou prostě chováním vybočovat. Proto je důležité se před pořízením každého zvířete blíž seznámit s jeho potřebami a povahou. Co ale platí jako obecné rozdíly mezi tábory pes x fenka?

Proč fenku?

Majitelé popisují fenky často jako ty méně dominantní, poddanější a méně tvrdohlavé. Někteří tvrdí, že je fenka lepší pro začátečníky, a to právě z důvodu větší ochoty se podřídit. Další popisují lepší a opatrnější přístup k dětem a dalším zvířatům. Nezapomínejte, že každý jedinec je unikátní a fenka může chtít být dominantní vůdkyní, která se bude snažit šéfovat i Vám. Opět záleží na povaze plemene a chlupáče samotného.

  • U větších plemen může roli při výběru hrát velikost psího dospěláka. Fenky jsou u některých plemen znatelně menší, a do menších prostor bude příjemnější pořízení právě psí slečny.

Na co pozor?

  • Ze zdravotního hlediska se veterináři u nekastrovaných fen velice často setkávají se zdravotními komplikacemi. Nejčastějšími případy jsou záněty dělohy a nádory mléčné žlázy. Nejjednodušším řešením je kastrace, která v případě provedení před 1. háráním snižuje riziko vzniku nádorů na necelé 1%, po 1. hárání se odhaduje snížení na 7-8%, riziko tedy roste společně s věkem.
  • Další komplikací může být hárání, které mají fenky zpravidla 2x ročně, vždy po dobu přibližně tří týdnů. Hárání a s ním spojené trable představují útrapy nejen pro páníčka, ale i pro fenku samotnou. Řešením zde může být opět kastrace, se situací se nebojte obrátit na Vašeho veterináře.
  • Kastrace se doporučuje u všech fen, které nejsou určené k chovu. Zabráníte tím i navíc nečekanému přírůstku v podobě štěňátek.

Proč psa?

Psi se v psí komunitě popisují jako ti dominantnější, tvrdohlavější a osobitější. Můžou se tak snažit ovládat páníčka a být méně ochotní k práci nebo povelům, které po nich člověk chce. Jsou ale odolnější při tvrdé práci a náročnějších situacích. Také se popisují jako větší osobnosti, mazlové a věrnější parťáci.

Na co pozor?

  • Psi budou šílet v přítomnosti hárajících fen, a protože fenky nehárají vždy v jeden čas, počítejte s tím, že psí slečny jsou velkým lákadlem pro únik a neposlouchání. Pokud se tedy nechcete skládat na krmení pro nečekaná štěňátka, musíte se psem pilně trénovat povely a mít jistotu, že bude poslouchat za všech okolností. To je důležité právě i z důvodu jeho tvrdohlavosti. Pozor také na časté značkování teritoria.
  • Bohužel se objevují názory, že je potřeba být na psa při výcviku tvrdší a ostřejší. Jako omluvu se používá argument, že jsou psí kluci „odolnější“ a snesou i tvrdší zacházení. Osobně nepovažuji toto za žádný argument a odůvodnění takového chování. Pes může vyžadovat více tréninku a trpělivosti, to je ale součástí péče o psa, nikoliv důvodem k tvrdšímu zacházení. Při pořízení psa i fenky je potřeba vědět, jak se zvířetem zacházet a komunikovat a to učíme v kurzu Základní poslušnost pro štěňátka.

Malý tip při výběru

  • Před pořízením se zajímejte o typické vlastnosti plemena, které byste si přáli. Nejlépe se obraťte na chovnou stanici nebo páníčky, kteří mají s plemenem své zkušenosti. Máte vybráno, odkud pejska budete brát? Skvělé! Povaha rodičů totiž dost napoví i o chování štěňátek. Zeptejte se, jestli se můžete přijet na rodiče podívat a nebojte se zeptat na všechno, co Vás o plemeni zajímá.
  • Berete pejska z útulku? Skvělá volba! Bohužel ne vždy je možné zjistit rodiče štěňátka, s chováním psa nebo fenky Vás ale seznámí pracovníci útulku, kteří všechny svěřence dobře znají. Nestyďte se ptát a poradit se. Určitě tam totiž najdete toho nejlepšího parťáka.

Závěrem

Ať už se při výběru rozhodnete jakkoliv, nezapomínejte na pravidelné veterinární prohlídky a očkování. Nezapomeňte, že výcvik musí být nejen účinný, ale zároveň musí bavit a naplňovat nejen vás, ale i vašeho chlupatého přítele. A od toho jsme tu my a naše 100% funkční online kurzy, které Vám pomohou vychovat vašeho psa z pohodlí domova s láskou a respektem. ❤️ Pomohli jsme již více než 24 000 pejskařům s výchovou jejich hafana a rádi pomůžeme i vám. 🍀

Doufáme, že se Vám článek líbil, a budeme se na Vás těšit zase příště, třeba i v našem kurzu.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře