fbpx

Proč pes pojídá kapesníky??

V dnešním článku bych se ráda zaměřila na téma pojídání kapesníků a dalších nezvyklých předmětů ze strany našich čtyřnohých parťáků. Není to něco, o čem tolik uslyšíte, ale za život se s tím setká nejeden páníček. Proč mají psi potřebu pojídat i naprosto nepoživatelné věci a co se nám tím snaží naznačit?

Obecně

Odborně označujeme požírání nekonzumovatelných věcí u psů pojmem pica. Nejznámější podskupinou je chovatelům známá koprofágie, tedy požírání výkalů. Pica je způsobena fyzickými i psychickými spouštěči, existují ale i plemena, která mají k tomuto zlozvyku daleko častější sklony. Za pravdu mi dají hlavně majitelé retrívrů, labradorů, rotvajlerů a jedinců plemene husky.

Výskyt často pozorujeme u štěňat a do přibližně 6 měsíců věku by mělo chování samo zmizet. Pokud ale náš pes nemá v úmyslu se zlozvykem přestat musíme začít jednat sami. Hlavně v prvních měsících života je důležité vymezit Vašemu mazlíčkovi hranice a snažit se mu neumožnit přístup ke předmětům, které má potřebu konzumovat.

Proč?

  • Jak bylo výše zmíněno, původců je mnoho a většinou nedokážeme určit přímou příčinu. Pokud se problém vyskytne nečekaně a ve zvýšené frekvenci je dobré nechat zvíře vyšetřit u veterináře. Spouštěčem může být dlouhodobě špatný psychický stav přecházející v úzkost a stres, které se pes snaží zahnat právě pojídáním například zmiňovaných kapesníků.
  • Jedinec se také může snažit doplnit tělu potřebné látky, které jsou v potravě v nedostačujícím množství. Ruku v ruce s tím bývá spojená i podvýživa nebo nedostatek krmiva. Změna v chování ale také často signalizuje onemocnění nebo napadení parazity.
  • U štěňat je v rané fázi života pica spojená s explorací. Psi se snaží objevovat svět a častou formou bývá právě i „ochutnávání okolí“. Důležité je v této době toto Vašeho čtyřnohého přítele odnaučit a nenechávat si zvyknout, že mu to tzv. „projde“. S tímto přístupem by bylo daleko obtížnější psa chování odnaučit.
  • Nuda. Zvířata si konzumací okolních předmětů často krátí dlouhou chvíli, je tedy důležité dopřávat mazlíčkům dostatek pohybu a v domácnosti velké množství mentálních stimulů. Doporučené jsou nejrůznější hlavolamy a hračky, do kterých napěchujete pamlsky, které vypadávají při pohybu s hračkou nebo jejím zmáčknutím.

Vybírejte vždy zboží z kvalitních materiálů. Ve zverimexech jsou totiž k sehnání například tvrdé plastové míčky s otvorem na plnění. Pes se silnými čelistmi je může velice snadno prokousnout a vážně se zranit. Prvotním řešením pro nás byl starý tenisák, do kterého jsme udělali malý otvor na plnění a vypadávání pamlsků.

  • Dalším skloňovaným důvodem jsou prostě a jednoduše divné chutě. Moje fenka křížence se ve věku přibližně 1 roku naučila chodit na kapesníky pod polštáři v posteli. Výživově jí nic nechybělo, byla vyšetřená a veterinář nám sdělil, že důvodem bude nejspíše její zvláštní apetit.

Kapesníky i různé papírové utěrky jsme daly z jejího dosahu a problém byl vyřešen. Aktuálně jsme kapesníky vrátily a fenka už si jich vůbec nevšímá.

Pokud chcete místo pojídání naučit Vašeho pejska přinést kapesník nebo ovladač, i to Vás naučíme v našem minikurzu Trénink s Rozárkou.

Je to nebezpečné?

Zvířata konzumující nezvyklé předměty tímto poukazují na nějakou nesrovnalost. Často problém vyřeší zlepšení kvality krmiva a přidání pohybu. Rozhodně nedoporučuji chování jedince v tomto směru za žádnou cenu podporovat. Samozřejmostí by mělo být zamezení přístupu k po ně tak neodolatelným mňamkám.

Pes, který bezmyšlenkovitě požírá nestravitelné předměty a materiály si zadělává na život ohrožující problémy a je jen na nás hlídat, co naši čtyřnozí společníci konzumují. Znám mnoho případů psů požírajících kameny, které nejednou skončily ucpáním nebo poškozením trávicího traktu. Dalším příkladem je jezevčík, ze kterého vyoperovali chomáč vlasů a chlupů.

Tipy a triky

Dávejte psům hodně věcí na žvýkání. Výborné je doma mít dlouhé pevné provazy na přetahování, bůvolí kosti a uzlíky nebo rohy.

Od ostatních majitelů jsem také posbírala několik tipů, které jim pomohly. V našem případě bohužel žádný z nich nefungoval, za vyzkoušení ale určitě stojí:

  • Pepř, spreje: Kapesníky mírně opepřete, psa by měla nová pachuť odrazit. Koupit se také dají spreje s hořkou chutí, které mají podobný efekt.
  • Náhubek: Berte na procházky náhubek a pokud se pes bude snažit venku něco konzumovat náhubek mu „za trest“ nasaďte.
  • Kamínky: Trik od mé spolužačky. Při procházce vzala připravenou plechovku plnou kamínků a když se její fenka snažila venku požírat kameny hodila plechovku na zem aby se pes lekl a spojil si to s tím.

Doufám, že Vám článek aspoň trochu pomohl problematiku objasnit a přeji Vám mnoho úspěchů a trpělivosti při odvykání. V našem tréninku s Rozárkou můžete naučit vašeho pejska místo pojídání kapesníku jeho přinesení, což je skvělé zpracování tohoto nežádoucího chování. 🙂

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře