Možná je to i Vaše osobní zkušenost. Pes od Vás dostal nějaký pamlsek nebo novou hračku, místo radosti si ale běžel svoji parádu radši ihned zahrabat. Proč to psi dělají a co se nám tím snaží říct?
Tento pud je u psů dán instinktivně. Hrabat ale mohou z různých důvodů a někteří jedinci budou mít k hrabání větší tendence. Hlavní je tady objevit důvod jejich hrabání a dále se zaměřit, co se s tím dá dělat. Důležité je si uvědomit, že pes je sice domestikované zvíře, ale neměli bychom mu bránit v jeho přirozeném chování, není-li to nezbytně nutné.
Hlavním důvodem samotného hrabání, je většinou prostý pud schování kořisti před predátory. Pes si takto může schovávat například zbytky potravy, které už není v jeho silách zkonzumovat.
Z vrozeného instinktu ovšem tuší, že může být problém ulovit novou kořist, a proto zbylé části kořisti schová. Většinou si ale své „zásoby na horší časy“ rozdělí do více skrýší, aby v případě nalezení jednoho stanoviště predátor nezískal veškerou kořist.
Nemusí se nutně jednat pouze o zbytky potravy, psi si často schovají například hračky nebo jiné oblíbené předměty. Fenka našich známých si takto zahrabala deku, ve které jí jako štěňátko odvezly od její maminky.
Setkávám se i s názorem, že pes si takto schovává zbytky potravy i před jinými členy smečky. Může tak většinou jednat protektivně nebo ze strachu o nedostatek potravy.
Takto zahrabané zbytky kořisti jsou v hlíně ochráněny před vnějšími vlivy počasí a mouchami, například kosti se v půdě poměrně dobře konzervují. Chlad v půdě navíc zpomaluje hnilobné procesy a potrava vydrží delší dobu.
Skrýš se zbytky je také snadněji vyhledatelná čichem než například hračky. U nich může mít pes problém při dohledání a zahrabané poklady většinou objevíme až při kopání zahrady.
Hrabání hraček může také poukazovat na stereotyp a pejsek se Vám tímto může snažit jednoduše naznačit, že se nudí a hrabáním si krátí dlouhou chvíli.
Z tohoto důvodu je důležité podporovat nejen fyzickou, ale i mentální aktivitu psa. Pořiďte psovi více hraček, které ho zabaví v době Vaší nepřítomnosti. Ideální jsou také různé psí hlavolamy nebo hračky s dávkováním pamlsků. Ideální je už pořízené hračky v různých intervalech psovi prohazovat. Jedná se totiž o určitou formu zpestření.
Zahrabávání věcí je tedy svým způsobem forma ochrany nebo-li schování pro psa cenných předmětů.
Nejste členem našeho klubu? Nevadí, právě máte příležitost se tímto členem stát za pouhých 21Kč. Tak neváhejte a připojte se zde>>
Pes se takto může snažit po pachu dostat do nor a úkrytů za kořistí. S tímto se setkají majitelé plemen jako jsou teriéři, kokršpanělé, retrieveři a ohaři. Tato k tomuto šlechtěná plemena mají silně zakořeněnou potřebu lovit kořist a spolupracovat ve smečkách.
Zde bych ráda vyvrátila mýtus, že se pes snaží hromádku zahrabat. Činí tak totiž z důvodu značkování místa. Psi mají totiž na packách pachové potní žlázy, vylučující feromony. Hrabáním si tedy psi místo pro ostatní „označí“ za své.
Psi tak činí z důvodu teplého letního počasí. Studená půda, na kterou si mohou lehnout, jim slouží jako forma ochlazení, tedy taková chladící podložka. Pejskům můžeme v letních měsících od horka pomoci hlavně dostatečným stínem a chladnými prostorami. Venkovní jedinci by měli mít stín a nejlépe zatravněný prostor, který je příjemnější než rozehřátý beton.
Možností je také na tyto účely vytvořené chladící podložky nebo mělký nafukovací bazének. Ten ale z důvodu bezpečnosti využívejte pouze, jste-li poblíž. Nezapomínáme na dostatečné množství tekutin pro všechna zvířata.
Ty si takto hledají místo, dále to může být projevem nervozity. Feny si mohou také hrabat pelíšek nebo podložky, to se dá označit jako příprava místa. Hrabání také může být jedním ze signálů blížícího se porodu. Hrabání se může objevit také jako příznak falešné březosti.
Pes se může snažit například podhrabat pod plotem, například k sousedům za králíky nebo slepicemi. Dalším případem bývá snaha psů o útěk za hárajícími fenami.
Pro bezpečí všech je důležité znemožnit psovi únik. Dále také může pomoc pokud pes na případnou kořist nebude mít výhled. Pořád se ale jedná o zvířata, která mají jako primární smysl čich, tato rada tedy nemusí vždy fungovat.
Zde jsem shrnula nejčastější důvody hrabání u našich čtyřnohých přátel. Nejjednodušším způsobem řešení, je objevit možnou příčinu, kterou se budeme snažit vyřešit. Tresty v těchto případech moc nepomáhají. Je tedy jednodušší psa netrestat za jeho vrozené chování a raději se snažit najít řešení, které bude vyhovovat celé rodině.
Chcete-li se dozvědět další informace ať už ohledně výcviku psa, jeho nežádoucího chování nebo odborné veterinární rady staňte se členem našeho klubu. Přidat se můžete za pouhých 21Kč zde>>
Miluje váš pes aportování, přetahování, běhání a skákání? Tak proč to nezkombinovat do jednoho sportu a neužít si všechno najednou! Dog Puller psi milují a navíc je to ideální sport i v případě, pokud nemáte moc času: 15 minut Dog Pulleru se totiž náročností vyrovná 5 kilometrovému běhu. Ale pozor – to platí jen pro psy, vy se jako páníček zas tak moc nenadřete. 😊
VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?
Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď.