fbpx

Proč se psi bojí bouřek?

 • Jen zazní první hrom a Vaši chlupatí parťáci se upalují schovat pod postel?
 • Nebo teprve začaly padat první kapky a vy tušíte trable?
 • Každá bouřka je přímo vysilující záležitostí pro celou Vaši domácnost a nevíte, co si počít?
 • A kde se strach z bouřek u Vašich psích společníků bere?

Strach z bouřek je mezi psi častější než si mnozí z nás myslí. Občas se ve spojitosti s touto problematikou používá i termín fobie. Sám strach a jeho projevy se většinou obtížně léčí a málokdy se setkáme se znatelnějšími výsledky. Ale nevzdávejte to.

Proč se psi bojí

 • Důvod, proč se psi bouřek bojí, není stále ustálený ani mezi odborníky. Někteří jedinci se se strachem už narodí, další mohou získat negativní reakci například po špatné zkušenosti, která dle zvířat s bouřkami souvisela.
 • Mou známou například během těžké bouřky museli odvézt do nemocnice a pes zůstal s cizím člověkem sám. Nejspíše si spojil stresovou situaci právě s nepřejícím počasím a od té doby trpí velkým strachem.
 • Zvířata jsou navíc velmi vnímavá. Pokud vycítí nervozitu nebo neklid ze strany jiných členů domácnosti, tedy své smečky, mohou si negativní pocit spojit právě s probíhajícím hlukem venku.
 • Citlivější jedince také mohou trápit prudké změny tlaku, které s sebou bouřky přináší.
 • Nejjednodušším vysvětlením ale je, že se pes prostě bojí hlasitých a nepříjemných zvuků. Existují i názory, že některá plemena jsou k nesnášenlivosti bouřek a hlasitých zvuků náchylnější.

Zde také většinou platí, že psi, kteří se bojí bouřek, mají problém snést i ohňostroje a jiné hlasité zvuky.

Projevy

Mezi nejčastější projevy strachu a úzkosti patří:

 1. Štěkání
 2. Kňučení
 3. Neklidné pohyby
 4. Hyperventilace
 5. Třes
 6. Schovávání do úkrytů

V některých případech může dojít i k pomočení nebo defekaci.

S přibývajícím věkem se navíc můžou stavy zvířete zhoršovat. Je proto lepší nenechávat situaci neřešenou a požádat trenéra, který má s tímto chováním psů značné zkušnosti o pomoc. My jsme pro tyto a jinak „problémové“ pejsky vytvořili speciální kurz Problémové chování, kde se tím podrobněji zabýváme a v ceně kurzu je i podpora zkušené trenérky. 🙂

Jak situaci řešit

Na místě rozhodně nejsou přehnané reakce.

 • Psa netrestejte, jeho vnímání situace by se mohlo ještě zhoršit.
 • Řešením ovšem není ani přehnaná péče, která chlupáče pouze utvrdí v tom, že se „něco děje“ a je důvod k obavám.
 • Ideální také není ani zvíře od hluku izolovat.
 • Nejlepší je jedince nechávat na hluk pomalu navyknout.

Ideálním způsobem je:

 1. Hrát si se psem
 2. Aportovat mu hračky
 3. Zabavit ho v klidném prostředí

Umožněte zvířatům přístup do míst, kde se budou cítit bezpečně, tedy například do chodby nebo pod stůl.

 • Každý jedinec si většinou místo vybere sám. Dávejte ale pozor, aby se pes při hledání bezpečného úkrytu nezranil. To by celou situaci akorát zhoršilo.
 • Další řešení je tlumení hluku. Například pustit televizi nebo rádio, u kterého postupem času snižujeme hlasitost, aby si pes pomalu začal navykat na hluk a nespojoval si ho s nebezpečím nebo rizikem.
 • Někteří chovatelé praktikují přehrávání zvuků bouřek například z hudebních přehrávačů při každodenních aktivitách. Psi se postupem času a zvyšující hlasitostí mohou naučit na hluk reagovat mírněji.

Nenechte ovšem psa trpět velkým strachem. Do začátku je lepší nenechávat pejska samotného.

 • Ideální je Vaši situaci probrat s odborníkem na psí chování a výcvik. Ti Vám nejlépe pomohou řešit Váš individuální problém.

Pokud chcete, aby váš pejsek zvládal bouřky a jiné pro něj teď nezvladatelné situace, neváhejte se přihlásit do našeho kurzu Problémové chování, rádi vás povedeme krok za krokem k odbourání strachu. 🙂

PS: Tento kurz je speciální kurz pro pejsky bojácné, ustrašené, agresivní vůči psům, lidem, dětem. Velmi často jsou to pejsci z útulku nebo pejsci dříve týraní, ale může to být i pejsek vyrůstající v klidném prostředí. Každý strach nebo agresi jde eliminovat a pracovat s tím, jen je třeba vyhledat odborníka, který vás povede. 🙂

Pokud se rozhodnete, těšíme se na vás v kurzu Problémové chování se Zdeňkou. 🙂 Více o kurzu najdete zde.

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře