fbpx

3 důvody proč se psi válí v trávě?

Co psi dělají, a hlavně proč to dělají, je téma na hodně dlouhé povídání. I přes neustálé výzkumy psí mysli si stále nejsme stoprocentně jistí, čeho se svým chováním občas snaží docílit. Není tomu tak ale u válení v trávě. Důvodů, proč jí neodolá ani váš mazlíček, je totiž hned několik. 

Pachy

Pes se může válením snažit označit dané místo za své. Otíráním se o trávu totiž na místě zanechává svůj pach, který vyčmuchají další zvířata v okolí. Stejné chování může váš pes provozovat i u nových věcí v domácnosti, například u nového pelíšku.

Dalším důvodem může být nějaký pach, který na sebe váš pes chce „nabalit“. Díky svému vynikajícímu čichu totiž psi cítí v okolí mnohem víc než jen trávu. Podvědomě se tím může snažit zamaskovat svůj vlastní pach. Takové chování podědili psi po svých předcích, kteří se tím snažili docílit lepšího krytí před kořistí. 

Prostě se jim to líbí

Nejjednodušším řešením ale je, že se vašemu psovi válenítrávě prostě líbí. Spokojený pes projevuje známky tzv. komfortního chování, do kterého patří například olizování, protahování, válení, otřepávání nebo drbání. 

Komfortní chování jednoduše řečeno znamená, že se zvíře péčí o své tělo udržuje v psychické pohodě, je klidné, relaxované a jsou naplněny jeho potřeby. Při nenaplnění takových potřeb dochází k frustraci a nervozitě. Proto je důležité nebránit žádnému zvířeti v jeho přirozených potřebách, není-li to nutné.

Je válení nebezpečné?

Ano i ne. Samotné válení v čistém a bezpečném prostředí neublíží, v přírodě nebo parcích si ale musíte dávat pozor na poházené odpadky a ostré a potencionálně nebezpečné předměty (rozbité sklo v trávě). Vyhněte se místům s posypem proti slimákům, hlodavcům nebo postřikem na plevel, nezapomínejte i na pravidelnou ochranu svého mazlíčka před parazity.

Pes by měl válením strávit pouze určitý čas. Pokud u něj pozorujete zvýšenou potřebu škrábání a drbání, a to doma i na procházce, je nutné vyhledat veterináře a vyzkoumat příčinu změny v jeho chování. 

Válející se pes je blažený pes. Nebraňte svému mazlíčkovi v jeho aktivitě a užívejte si, že je váš chlupáč šťastný a spokojený. 

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře