fbpx

První pomoc při otravě

 • Často se během toho každodenního chaosu řídíme automatismy, kterých si většinou ani nevšimneme a malé detaily ve svém okolí přehlédneme. Nesmíme ale nikdy zapomenout, že od pořízení našeho čtyřnohého přítele musíme ochraňovat i jeho.
 • U spousty věcí v našem okolí si ani neuvědomíme, kolik potencionálního nebezpečí hrozí našim zvířatům. A teď nemluvíme nejen o nebezpečí venku, ale i nástrahách v našem vlastním domově.

Spoustě nebezpečných a jedovatých látek se psi už z instinktu vyhýbají, nedá se na to ale stoprocentně spolehnout. Ne se vším také přišel daný jedinec do kontaktu a nemá tedy s danou potravinou, látkou nebo rostlinou zafixované nebezpečí.

Nebezpečí venku

 • Na veřejných místech primárně hrozí otrava poházenými návnadami, odpadky nebo rostlinami. V blízkosti lesů a polí riskujeme pozření jedů na hlodavce nebo už otráveného mrtvého zvířete. Méně časté jsou případy uštknutí zmijí.

Návnady

 • V případě podezření na otravu návnadou nebo pohozenou potravinou je potřeba co nejrychleji zastavit psa v konzumaci a vše zbylé mu vytáhnout z tlamy. Následuje co nejrychlejší vyvolání zvracení, nejlépe do 1 hodiny od konzumace. K tomu poslouží 3% roztok peroxidu vodíku, který nalejeme psovi do tlamy v hrubém množství cca 1-2 ml na 1 kg zvířete. U koček se doporučuje roztok zředit, u psů není potřeba. Dobře také funguje slaná voda.
 • Nikdy nepodávejte přípravky ke zvracení malátným a ležícím psům a jedincům v šoku, mohli by se udusit. Psům dále neumožňujte konzumaci ničeho jiného a nuťte ho k pohybu, který podpoří působení látek a rychlejší vyvolání zvracení. Pokud se pes do půl hodiny nevyzvrací podejte aspoň živočišné uhlí a vyhledejte pomoc veterináře.

Rodenticidy

 • Jedy na hlodavce jsou stále větším rizikem nejen pro zvířata. Fungují totiž jako antikoagulanty, ovlivňují tedy krevní srážlivost a blokují vstřebávání vitamínů K. To způsobuje poruchy srážlivosti a silné krvácení organismu.
 • První projevy se vyskytují podle množství a druhu jedu po přibližně 2-3 dnech a jedná se primárně o bílé sliznice a krvácení z otvorů. Vedlejšími projevy je malátnost, apatie, nechutenství. Zde je potřeba co nejrychleji vyhledat pomoc veterináře. K léčbě se dodává vitamín K a srážecí faktory transfúzí.

Uštknutí zmijí

 • Není tak moc obvyklé, vždy je ale lepší být připravený na vše. Zde je primární držet zvíře vklidu, čím více pohybu mu umožníte, tím rychleji se bude jed šířit tělem. Pomůže nám také psa držet postiženým místem směrem dolů od srdce, aby se k němu jed dostával obtížněji.
 • Se zvířetem manipulujte opatrně a co nejrychleji ho dostaňte k veterináři. Při otoku nezapomeňte sundat obojek, který by psa mohl škrtit.

Celý článek o tom, jaké všechny nástrahy číhají na Vaše čtyřnohé miláčky a jak postupovat najdete v našemu klubu zde>>

Nebezpečí číhající doma

 • Naše domácnost mnohdy představuje vyšší riziko než nebezpečné látky venku. Zde mají zvířata jednodušší přístup k různým rostlinám, potravinám, lékům a chemikáliím, které mohou i v malém množství způsobit velké obtíže.

Rostliny

 • Před jejich pořízením je dobré se ujistit, jestli představují pro naše zvířectvo ohrožení. Většina obsahuje prudce jedovaté látky, které mohou mít i v malém množství fatální následky. Pokud není rostlina označena jako nebezpečná neznamená to, že je necháme zvířaty volně konzumovat. Nebezpečí představují také podpůrné dráty, trní, postřiky, hlína, možné jedy a hnojiva. Hrozbu představují hlavně rostliny z čeledi liliovitých, dále Aloe vera, azalka, hvězdník a oměj. Chovatelé koček by se měli obloukem vyhýbat liliím.

Víte, jaké potraviny jsou pro psy jedovaté, jaké léky a chemikálie jsou velkým problémem?Dokonalým přivoláním můžete zachránit život svého psa.

Další nebezpečí, které číhají na naše psí mazlíčky a jak v takové situaci reagovat čtěte v našem klubu zde>

Dokonalé přivolání zachraňuje životy – psí i ty lidské. Vypilujte ho v přivolávačské výzvě

Mít spolehlivě naučený povel „Ke mně“ je ve výchově psa úplně to nejdůležitější. Dokonalým přivoláním totiž můžete svému psovi zachránit život (a nejen jemu) – třeba když utíká směrem k silnici, chytí pachovou stopu nebo venku začne žrát něco, co nemá. Proto pro vás máme připravenou hromadnou výzvu, se kterou zdokonalíte vaše přivolání za pouhé 4 týdny.

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře