fbpx

Rady a tipy od zkušených pejskařů

Dnes se s vámi podělíme hned o několik tipůtriků od zkušených chovatelů, které by si asi každý z nás přál vědět ve svých pejskařských začátcích

Zjistěte si nejbližší veterinární ordinaci a pohotovost

 V blízkosti domova nebo na dovolených se vždy informujte o nejbližší veterinární pohotovosti. V případě nouze bude totiž hledání telefonního čísla a adresy to poslední čím se bude chtít zaobírat. Při cestování do neznámých lokalit si zjistěte, kde je nejbližší veterinární ordinace i pohotovosti.

Po ruce mějte více kontaktů. Může se totiž stát, že uprostřed noci bude mít ordinace už jiného pacienta a neměl by se vám kdo věnovat. Ztráceli byste tak zbytečný čas cestováním a hledáním jiného místa.

Tip na krmení pro menší psy

Hlavně u menších plemenštěňátek nepodléhejte výhodným nabídkám extra výhodných balení granulí. Menším plemenům zabere prokousání se takovým množstvím krmiva mnohem delší dobu a granule mohou mezitím ztratit na chuti.

Majitelé menších psů občas popisují, že jejich psovi přestali jeho oblíbené granule chutnat. Problémem může být vyčichnutí granulí nebo vlhkost, která se do nich dostala. Kupujte proto menší balíčkygranule uchovávejtesuchém prostředí, nejlépe k tomu určené uzavíratelné dóze

Dalším problémem může být velikost granulí, které menší pejsek nemusí ukousnout. I granule pro štěňata mohou být totiž příliš velké a pejsek se s nimi místo krmení bude spíš prát. V případě, že si výběrem granulí nejste jistí, se nebojte obrátit na svého veterináře. A s tím souvisí i další bod.

Je v pořádku ptát se svého veterináře

Nebojte se zeptat. Koho jiného byste se totiž měli ptát než vystudovaného odborníka? Před návštěvou si proto nezapomeňte sepsat otázky, které na veterináře máte.

Pokud je komunikace s vaším veterinárním lékařem horší, nebojte se vyzkoušet služby jiné ordinace. Při odkládání péčenedostatku prevence může dojít ke zhoršení do té doby snadno řešitelných potíží.

Trénujte se svým psem manipulaci

Váš pes se nemusí třepat strachy při každé návštěvě veterináře, stříhání jeho drápků zase nemusí být prací pro 4 osoby. Se svým mazlíčkem totiž můžete trénovat, a to i z pohodlí domova. Hlavní je učit psa s klidným jednáním na dotyky a situace, které mu nemusí být vždy příjemné, například sahání do uší, stříhání drápků nebo držení při vakcinaci. 

návyky na manipulaci začněte hned od pořízení, usnadníte si tím správnou a pravidelnou preventivní péči. Manipulaci se podrobně věnujeme v kurzu Základní poslušnost pro štěňata.

Mějte svého psa „nakoukaného“

Dost často míří do veterinárních ordinací znepokojení páníčci, kteří už ve dveřích oznamují, že je jejich mazlíček „nějaký divný“. V tomto ohledu potřebuje veterinář vědět, jak dlouho stav trvá a jak se projevuje. A právě proto je důležité mít psa „v oku“ a poznat, kdy se něco děje. Každý večer proto doporučuji psa celého prohlédnout, prohmatat ho, podívat se mu na tlapky, do očí, uší, na stav zubů a drápů. Větší část roku přidávám i kontrolu na parazityosiny

Stejně tomu je i u aktivit a tréninku. Občas prostě není den a nemá cenu tlačit výkony za každou cenu. Váš pejsek vám bude za vnímání jeho potřeb obzvlášť vděčný.

Ne každá aktivita je pro vašeho psa vhodná

Někteří pejsci milují vodu, další se vodě raději vyhnou. Jeden se může aportováním bavit celou procházku, ale ten druhý se za míčkem moc ochotně nevydá. Každého psa baví něco jiného, při vymýšlení společných aktivit bychom tedy neměli zohledňovat pouze zdravotní stavvlastnosti daného plemene, ale i oblíbené způsoby zábavy konkrétního psa

Například moje fenka je velmi aktivní plemeno, kterou zabaví různé psí prolézačky, překážky a lavičky, které sama zkoumá a rychle se na nich učí. Dalšímu psovi ve výběhu zase stačí přetahování nebo okusování kusu klacku a prolézačky ho vůbec nezajímají. 

Na individuální potřeby svého psa proto myslete a nezapomeňte je při plánování zohlednit

Učte se říkat Ne 

Je v pořádku říct cizím dětem, že si vašeho psa nesmějí pohladit. Je v pořádku odmítnout pustit psavodítka. Je v pořádku říct ne na nevyžádané výchovné rady od okolí. Vy děláte věci s tím nejlepším vědomím a se zohledněním celkové situace. Vy rozhodujete, jak se zachováte a jak budete o svého psa pečovat. Vzdělávejte se, učte se, ale finální rozhodnutí musíte vždy udělat vy sami, a to s jediným cílem – mít doma šťastného, spokojeného a vděčného psa

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře