I při výběru kšírek se dá škobrtnout. Kromě kvalitního materiálu a správně zvolené velikosti je i důležité, jaký model volíme.
Někteří odborníci doporučují vyhnout se postrojům, které se zajištují vodítkem zepředu, tedy na hrudníku psa (tzv. front clip harness).
Argumentují tím, že při tahu tlačí kšíry psa na zadní stranu krku, kde mohou způsobit bolesti až zranění. Navíc vyvíjí větší tlak na přední končetiny a nerozkládají tah rovnoměrně po těle. Tím mohou způsobit nepřirozený způsob pohybu pro psa a zranění pohybového aparátu.
Tyto modely se nedoporučují hlavně pro brachycefalická plemena (Mops, Buldok), menší a starší jedince nebo psy po zranění v oblasti krku a hrudi.
Kšírky, které jsou tvořené z tenčích pásek, se hlavně v oblasti hrudníku a předních pacek mohou zařezávat. To může být problém hlavně u středních a větších plemen, které mají větší sílu a tím pádem vyvíjí větší tlak při tahu. Postroj navíc nerozkládá váhu tak dobře, jako kšírky „rozprostřené“.
Tahá-li váš pejsek natolik, že je to pro vás nezvladatelné a nevíte co s ním, přidejte se k nám do kurzu Stop tahání, ve kterém se konečně vás pes naučí chodit normálně a ne jako profesionální tahač. 🙂
Doporučuji se bez předchozí konzultace s odborníkem nepouštět do koupi různých „výchovných pomůcek“. Mám na mysli hlavně ohlávky pro psy, elektrické obojky, stahovací a tréninkové postroje nebo tzv. „stahováky“, které mají sloužit jako podpůrné pomůcky při výcviku psů.
Doporučuji tuto variantu volit pouze jako krajní řešení a až po konzultaci s odborníkem. Rádi vám při výběru kšír a dalších výcvikových pomůcek poradíme v klubu, kam se můžete na zkoušku přidat jen za 21Kč. 🙂
Nejlepší možností je psa přímo doma změřit a podle získaných parametrů zúžit výběr na padnoucí modely. Potřebujete k tomu pouze krejčovský metr, Vašeho chlupáče, pár pamlsků a nejlépe další osobu na asistenci.
Pozor abyste neměřili příliš blízko předních pacek, špatné vybrané kšírky se totiž mohou snadno zařezávat do pokožky. Ponechte proto místo na přibližně 2 prsty.
Postroj by měl být v první řadě správné velikosti a z kvalitního materiálu.
Preferujte širší a prodyšné modely před těmi tenčími, které by se mohly (hlavně u krátkosrstých psů) snadněji zařezávat. Navíc nerozkládají tah vodítka po těle a mohou být nepříjemné. Zvířata nesmí být omezována ve svém přirozeném pohybu.
Celý článek včetně doporučení konkrétních modelů a kterým modelům se 100% vyhnout najdete už nyní v našem klubu zde>>
(Pokud ještě členem klubu nejste, můžete se přidat za 21Kč na zkoušku zde>>)
Nestyďte se požádat o pomoc zkušenější chovatele nebo odborné prodejce, rádi vám s výběrem poradí naše trenérky v klubu. Přejeme mnoho štěstí při výběru. 🙂
VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?
Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď.