fbpx

Vybíráme správné kšíry

Na co si dát pozor

I při výběru kšírek se dá škobrtnout. Kromě kvalitního materiálu a správně zvolené velikosti je i důležité, jaký model volíme.

 • Některé druhy totiž neposkytují zvířatům potřebné pohodlí a kromě tlačení nebo odřenin mohou způsobit i vážnější zranění.
 • Vyhněte se modelům, které by psům tlačily na krk a průdušnici, ať už z důvodu příliš malé velikosti nebo špatného střihu. Ty by při venčení mohly psa tlačit nebo škrtit.

Někteří odborníci doporučují vyhnout se postrojům, které se zajištují vodítkem zepředu, tedy na hrudníku psa (tzv. front clip harness).

Argumentují tím, že při tahu tlačí kšíry psa na zadní stranu krku, kde mohou způsobit bolesti až zranění. Navíc vyvíjí větší tlak na přední končetiny a nerozkládají tah rovnoměrně po těle. Tím mohou způsobit nepřirozený způsob pohybu pro psa a zranění pohybového aparátu.

Tyto modely se nedoporučují hlavně pro brachycefalická plemena (Mops, Buldok), menší a starší jedince nebo psy po zranění v oblasti krku a hrudi.

Kšírky, které jsou tvořené z tenčích pásek, se hlavně v oblasti hrudníku a předních pacek mohou zařezávat. To může být problém hlavně u středních a větších plemen, které mají větší sílu a tím pádem vyvíjí větší tlak při tahu. Postroj navíc nerozkládá váhu tak dobře, jako kšírky „rozprostřené“.

Tahá-li váš pejsek natolik, že je to pro vás nezvladatelné a nevíte co s ním, přidejte se k nám do kurzu Stop tahání, ve kterém se konečně vás pes naučí chodit normálně a ne jako profesionální tahač. 🙂

Doporučuji se bez předchozí konzultace s odborníkem nepouštět do koupi různých „výchovných pomůcek“. Mám na mysli hlavně ohlávky pro psy, elektrické obojky, stahovací a tréninkové postroje nebo tzv. „stahováky“, které mají sloužit jako podpůrné pomůcky při výcviku psů.

 • Ty mohou zvířatům při špatném výběru nebo manipulaci ublížit a to doufám žádný majitel nechce.

Doporučuji tuto variantu volit pouze jako krajní řešení a až po konzultaci s odborníkem. Rádi vám při výběru kšír a dalších výcvikových pomůcek poradíme v klubu, kam se můžete na zkoušku přidat jen za 21Kč. 🙂

Jak změřit psa?

Nejlepší možností je psa přímo doma změřit a podle získaných parametrů zúžit výběr na padnoucí modely. Potřebujete k tomu pouze krejčovský metr, Vašeho chlupáče, pár pamlsků a nejlépe další osobu na asistenci.

 • Pes by měl při měření zachovat klidný, uvolněný postoj.
 1. Měření začněte v nejširší oblasti krku, kde se normálně nachází obojek. U hodně chlupatých psů se nebojte trochu uhladit chlupy, které by Vám výsledek zkreslovaly. Měření uzpůsobte tak, abyste pod pořízený postroj daly zasunout 2 prsty. Číslo si zapište, jedná se totiž o potřebný obvod krku.
 2. Dále potřebujeme zjistit obvod hrudníku. Psa se pokud je to možné, snažte držet ve stejné poloze, tedy v přirozeném postoji. Měřit začněte od oblasti kohoutku, který se nachází mezi krkem a začátkem hřbetu. Jedná se o pozorovatelný hrbolek. Metr protáhněte psovi kolem nejnižší oblasti hrudníku a zpět nahoru. Opět nezapomeňte hlídat vliv chlupů.

Pozor abyste neměřili příliš blízko předních pacek, špatné vybrané kšírky se totiž mohou snadno zařezávat do pokožky. Ponechte proto místo na přibližně 2 prsty.

Shrnutí

Postroj by měl být v první řadě správné velikosti a z kvalitního materiálu.

 • Psovi se nesmí zařezávat ani ho nikde tlačit.
 • Hlídáme hlavně oblast krku a předních pacek.
 • Kšírky nesmí tlačit ani mezi lopatkami.
 • Postroj udržujte čistý a suchý.
 • Psa nenechávejte v mokrých kšírkách dlouho, oblasti pod nimi se mohou zapařit a odřít.
 • Na odřeniny kontrolujte psa pravidelně v celé oblasti.

Preferujte širší a prodyšné modely před těmi tenčími, které by se mohly (hlavně u krátkosrstých psů) snadněji zařezávat. Navíc nerozkládají tah vodítka po těle a mohou být nepříjemné. Zvířata nesmí být omezována ve svém přirozeném pohybu.

Celý článek včetně doporučení konkrétních modelů a kterým modelům se 100% vyhnout najdete už nyní v našem klubu zde>>

(Pokud ještě členem klubu nejste, můžete se přidat za 21Kč na zkoušku zde>>)

Nestyďte se požádat o pomoc zkušenější chovatele nebo odborné prodejce, rádi vám s výběrem poradí naše trenérky v klubu. Přejeme mnoho štěstí při výběru. 🙂

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře