fbpx

Výchova štěněte – jak naučit psa základní povely a správné chování

Je důležité si uvědomit, že štěňátko přijde na svět zcela neznalé. Po narození je závislé na své mamince a sourozencích. Vyrůstá s nimi a v podstatě žije jen pro spánek, potravu a hraní si se svými sourozenci. Proto je třeba štěňátku vše podrobně, pomalu a postupně vysvětlovat. Jelikož bude chvíli trvat, než se naučí žít v našem složitém lidském světě, než vůbec pochopí svůj vlastní smysl života a zjistí, co je jeho poslání a za čím si chce vlastně jít. 

Štěňátko je třeba učit hned od prvního dne, co si ho přivezete domů. Nemyslím tím, že ho máte jít hned učit všechny různé triky a povely, ale myslím tím učení jako takové. Nechat ho rozkoukat v jeho novém teritorium a s ničím na něj nijak nespěchat. Ukázat mu, jak to u Vás doma chodí a postupně ho učit Vaše pravidla, kterými se bude po celou dobu řídit, aby vědělo, kdy je čeho moc. Zkrátka aby vědělo, kde jsou hranice

Musíte si také v hlavě stále opakovat, že štěňátko nesmíte za nic trestat, když už to jinak nejde, tak jen něžněji pokárat a zkusit mu danou věc nějak vysvětlit, aby pro příště vědělo, že se to takto dělat nemá. Štěňátka nejsou hloupá, ba naopak. Někdy to možná tak nevypadá, ale jsou to velice chytrá a chápavá stvoření

Co se týče triků a povelů, štěňátko je učíme stejně jako dospělého pejska. Nesmíme zapomínat na odměny (pamlsky, hračky apod.), na pozitivní náladu a trpělivost při výcviku. Štěňátka bývají více “žravá” oproti dospělým pejskům, tak toho určitě využijte. Snadněji se s pejskem spolupracuje a vše jde více hladce. 

Samozřejmě se může ale stát, že štěňátko bude mít větší vztah k hračkám, než k pamlskům a k jídlu, což není problém, při výcviku štěňátka můžete použít raději hračku. 

Štěňátko je důležité učit také venku, nejen doma. Přeci jen venku budete se štěňátkem trávit spoustu času. Venku se nachází spousta nebezpečí a spousta nových věcí, které štěňátko nezná a je třeba, aby se s danými věcmi postupně seznámilo. 

Když už jsme u učení štěňátka venku, tak je důležité ho seznámit také s obojkem, vodítkem, postrojem apod. Štěňátko potřebuje na všechno spoustu času a musíte vědět, že se mu ze začátku nebude zrovna líbit, když mu nasadíte např. právě ten obojek. S velkou pravděpodobností si bude chtít obojek svléknout a bude dělat všechno proto, aby se z něho dostalo ven. Proto je třeba ho na tyto věci připravovat a zvykat už od prvního dne, co si ho přivezete domů.

Mezi další důležité věci nebo dovednosti patří socializace štěňátka. Nejlepší je začít co nejdříve, dokud je štěňátko dostatečně hravé. Jak už je to socializace s ostatními štěňaty, dospělými pejsky a nebo s úplně jinými zvířátky, jako jsou např. kočičky nebo nějaká větší zvířata, jako jsou např. koně, krávy apod.

Závěr

Je spousta věcí, které musíme štěňátka naučit. Co si budeme, patří to mezi nejzábavnější chvíle s našimi chlupatými kamarády. Věřím, že vše zvládnete hladce a bez problémů. 🙂

Kompletní výchovou vašeho pejska vás provedeme v našem nejlepším kurzu Základní poslušnost, kde jsou všechny hlavní povely včetně názorných videí krásně vysvětleny. 🙂

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře