fbpx

Zemřel mi pes, jak se s tím vypořádat?

Psi jsou víc než jen zvířata; jsou to plnohodnotní členové naší rodiny. Jejich ztráta je tak jednou z nejtěžších situací, které bude muset jednou čelit každý páníček. Tento článek proto zaměříme na způsoby, jak se s prázdnotou po odchodu našeho čtyřnohého miláčka vypořádat. 

Dopřejte si čas

Každý z nás prožívá smutek jinak a je důležité uvědomit si, že neexistuje univerzální způsob, jak truchlit. To stejné platí i pro čas, který budete potřebovat. Dovolte si projevit své emoce, ať už to bude pláčem, vzpomínáním, nebo jakkoliv budete cítit, že to potřebujete. 

Sdílejte své pocity

Promluvte si s dobrým přítelem, rodinou nebo jinými páníčky. Občas pomáhá mluvit i s lidmi, kteří si také prošli takovou ztrátou. Sdílení emocí i vzpomínek může pomoci ulevit od smutku. 

Chvíle pro sebe

Ve chvílích, kdy nám není zrovna nejlépe, se o sebe často zapomínáme starat. Nezapomínejte proto na kvalitní odpočinek, zdravou stravu a dostatek spánku. Některým lidem pomáhá podniknout například výlet do přírody nebo různé sportovní aktivity, dalším zase uleví oblíbený způsob relaxace. 

Vzpomínky

Se smutkem můžete pracovat různě. Vytvořením fotografického alba, koláže, zarámovanou fotkou nebo vystavením jeho obojku či oblíbené hračky pomůžete uchovat krásnou vzpomínku. Další možností je pořízení památečního předmětu, který vám bude pejska připomínat. 

Smutek ze ztráty milovaného mazlíčka může trvat dlouho. Nevyčítejte si, pokud se necítíte lépe hned nebo pokud vás smutek neopouští ani po delší době. Každý z nás má své vlastní potřeby a emoce, a je v pořádku potřebovat čas a podporu.

Pomáhejte

Nemyslíme tím hned uvažovat nad pořízením nového mazlíčka, svou lásku a péči můžete věnovat například pejskům v útulku, kam můžete chodit jako dobrovolník. Nejen pejskům pomáhají také neziskové organizace, které můžete podpořit různými způsoby. Tak můžete uctít památku svého psa a pomoci pejskům, kteří vaši lásku tolik potřebují. 

Po určité době můžete mít pocit, že nastal čas posunout se dál. Pořízení nového mazlíčka ale neznamená, že na svého zesnulého chlupáče zapomenete, nebo že ho tím dokonce nahradíte. Koupí nebo adopcí dáváte nový a milující domov pejskovi, který ho zrovna potřebuje, a který vás bude milovat stejně, jako vy jeho

Dopřejte si prostor na vzpomínání a dovolte si dát průchod emocím. Úleva nepřijde hned, ale každý krok, který tímto směrem uděláte, vám pomůže se se ztrátou vašeho věrného přítele vyrovnat.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře