fbpx

3 věci, které bychom se měli naučit od svých psů

Náš život se často točí kolem toho, co všechno bychom měli stihnout udělat. Při rozdělení života mezi prací, rodinou a povinnostmi ale občas zapomínáme, jak si ho užívat. A kdo jiný by nás tohle měl naučit, než naši mazlíčci?

1. Užívejte si maličkostí

Jako lidé máme potřebu neustále se za něčím honit. Neustále něco dělat, zaměstnávat mysl, neumíme se zastavit a prostě být. Při procházce se psem nevnímáme svět okolo nás, ale přemýšlíme nad tím, co musíme stihnout, vyřídit a udělat. Podívejte se ale na svého psa, co dělá? Objevuje svět kolem sebe, vnímá okolí, zvuky, ptáky, prostě žije daným okamžikem.

Psi nepotřebují obrovské množství hraček, stačí mu pár jeho oblíbených. Nepotřebují po vašem boku neustále zaměstnávat, jen vaše přítomnost jim ke štěstí často postačí. Teplo domova, okolní příroda, spánek, jídlo a vaši nejbližší, co víc potřebujeme skutečně ke štěstí?

Učte se vychutnat si své jídlo, koukat na film bez řešení e-mailů, zbavte se neustálé snahy být produktivní každou minutu každého dne. Příště, až se Vám bude zdát život moc hektický, zastavte se a podívejte se na svého psa. Žijte okamžikem, jděte po malých krocích a užívejte si maličkostí, které jste do té doby brali za samozřejmé.

2. Ochraňujte vaše nejbližší

Buďte tu pro vaše nejbližší, pečujte o ně a chraňte je přesně tak, jako Váš mazlíček chrání Vás. Dejte na své vnitřní pocity, pokud se Vám situace nezdá nebo se Vám nelíbí cizí člověk, i když se na první pohled může zdát bezproblémový, věřte tomu pocitu. Oproti psům máme horší smysly a hůře vnímáme svět okolo nás, a právě ty malé detaily, které často ve spěchu přehlédneme, tvoří velký obraz.

Braňte své nejbližší, ochraňujte je a buďte zde jeden pro druhého.

3. Milujte

Psi jsou pověstní svojí bezmeznou láskou a oddaností ke své smečce, tedy své rodině a majiteli. A právě tohle je lekce, kterou by nás naši mazlíčci měli naučit. Psi nám prominou naše přešlapy ve výchově i v životě. Jsou tu pro nás v těch nejhorších momentech, kdy se nám vše zdá ztracené. Nikdy nás nezradí, nepodvedou, neopustí. Jsou tu pro nás, vždycky. A i když nám často nemohou nabídnout víc, než jejich přítomnost a pozornost, je to často vše, co v danou chvíli potřebujeme.

A tohle, tohle není lekce, kterou bychom se měli učit. Je to něco, k čemu bychom měli chtít směřovat my samotní. Užívat si malých okamžiků, říkat svým blízkým, že je máme rádi, lidem kolem, že je respektujeme. Vyhledávat okruhy lidí, se kterými nám je dobře. Bez přetvářky, přemáhání, zato s upřímností, péčí a láskou.

Závěrem

Při snaze o co nejlepší život často zapomínáme žít. Nevšímáme si světa okolo sebe, maličkosti bereme za samozřejmé, čas bereme jako nepřítele. Učme se od našich psů, učme se užívat si přítomnosti, maličkostí, detailů.  

Objevujte, zkoumejte, relaxujte, milujte. A to nejlépe s vaším čtyřnohým parťákem po vašem boku.

A co naučíte vy svého psa? Dokonalou poslušnost, Dog Puller nebo vtipné psí triky? Vyberte si z našich kurzů 😉

Chyby ve výcviku? Ty už dělat nemusíte: Všechny jsme je totiž udělali za vás. Právě díky nim jsme způsob výcviku vyladili k dokonalosti a našli cesty, jak vychovat i ty nejtvrdohlavější ďáblíky. Tohle know-how teď můžete získat i vy. Nepotřebujete k tomu několik let, ale pouze pár minut: Stačí si vybrat jeden z našich kurzů. Zvítězí u vás kurz Základní poslušnosti, Přivolávačská výzva, 15 super psích triků nebo něco úplně jiného?

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď. 🍀

Komentáře