Dnešní článek se ponese v duchu čísel. Nemusíte se ale bát, nepůjde o žádnou matematiku ani velké počty. Změříme se spolu na 5 základních čísel, které by o svém psovi měl vědět každý páníček. Vědomosti jsou totiž klíčem k té nejlepší péči, a to nejen o naše mazlíčky. Začínáme.
Tělesná teplota je jedním ze základních ukazatelů zdravotního stavu našich mazlíčků. Díky jejímu měření se můžeme ujistit o zdraví a možných onemocněních, která naše chlupáče trápí
Co ovlivňuje teplotu těla?
Tělesná teplota je odrazem celkového stavu organismu a během dne přirozeně kolísá. Vliv na ní má také stáří, fáze pohlavního cyklu nebo březosti a nervové vzrušení. Teplotu ovlivňuje i okolní prostředí nebo zvýšená fyzická aktivita. Při měření je tak důležité brát v potaz výše zmíněné faktory.
Jaká je tělesná teplota zdravého psa?
U zdravých jedinců se teplota pohybuje okolo 37,5- 39⁰C, teplota psího organismu je tak mnohem vyšší než u lidí. Menší plemena mívají zpravidla teplotu trochu vyšší než velcí psi.
Pokud u svého pejska naměříte teplotu nižší než 36,5 ⁰C nebo vyšší než 39,8⁰C, vyhledejte okamžitě veterinární pomoc.
Jak teplotu zjistit?
Nejpřesnější je měření pomocí rektálního teploměru. Existují i jiné, méně přesné metody, které se právě z tohoto důvodu nedoporučují.
Teplotu můžete svému mazlíčkovi rychle a jednoduše změřit i doma. Potřebovat k tomu budete teploměr, nejlépe digitální, který je určený pouze pro měření teploty mazlíčkům.
Digitální teploměr by měl být součástí každé zvířecí lékárničky.
Stejně jako tělesná teplota nám i tepová frekvence pomůže při hodnocení celkového zdravotního stavu psa, proto je její měření jedním ze základních vyšetření u veterinárního lékaře.
Co ovlivňuje tepovou frekvenci?
Zrychlený pulz můžeme pozorovat například při horečce nebo infekčních onemocněních, poukazovat ale může i na jiné zdravotní komplikace. Psi trpící obezitou mají obvykle tep trvale zvýšený. Nižší tepová frekvence může poukazovat na problémy se srdcem nebo otravu.
Příčin je ale mnohem víc a je důležité neodkládat návštěvu veterináře.
Jaká je tepová frekvence zdravého psa?
U štěňat a menších plemen se hodnoty zdravého psa pohybují v rozmezí 70-160 tepů za minutu. U větších plemen pak 70-120 tepů za minutu. Platí, že čím větší pes, tím pomalejší bude jeho pulz.
Jak změřit tep?
Jako nejjednodušší se popisuje měření na vnitřní straně stehna. Na povrhu mezi kolenním a kyčelním kloubem blízko třísel probíhá stehenní tepna, na které můžete při slabém zatlačení prsty nahmatat tep. Minimálně 2 prsty ponechte na místě, kde cítíte tep, a počítejte počet úderů za 15 vteřin. Údaj poté vynásobte 4 pro celkový počet za 1 minutu.
Měření doporučuji se psem trénovat. Nejenom, že budete vědět, kam v případě nutnosti sáhnout, psa navíc budete učit na dotyky a manipulaci, která mu bude ne vždy příjemná.
Někdy je o to nervy a váš tep dosahuje rekordních čísel že? Třeba když váš pes mizí z dohledu za srnkou nebo zajícem. Nebo když přijdete domů a zas máte rozkousané další oblíbené boty nebo nadílku na zemi… co si budem povídat žejo, zná to každý pejskař, to vám zaručuju! 🙂
Proto jsme tu pro vás my, připravili jsme pro vás už 9 online kurzů, klub pejskařů srdcem a také individuální pomoc, takže vám dokážeme pomoct a poradit s čímkoli budete potřebovat. Pomohli jsme více než 17 500 pejskařům a pomůžeme rádi i vám snížit průměrnou tepovou frekvenci a omezit stres. 🙂
Dechová frekvence je posledním z údajů, který spolu s tepovou frekvencí a tělesnou teplotou tvoří takzvaný trias. Trias je nenahraditelnou součástí určování diagnózy. Počet dechů, spolu se způsobem dýchání, je důležitým faktorem při posuzování akutních stavů každého zvířete.
Co ovlivňuje dechovou frekvenci?
Dechová frekvence je opět odrazem nejen zdraví Vašeho mazlíčka, ale i dalších faktorů. Například zvýšená frekvence je přirozená po fyzických aktivitách nebo v teplém prostředí. Důležité proto je, abyste dechovou frekvenci zvířete měřili v klidovém stavu. Ideální variantou je měření dechové frekvence během spánku.
Jaká je dechová frekvence zdravého psa?
Optimální hodnota dechové frekvence je v rozmezí 10-30 dechů za 1 minutu. Pro porovnání, při ochlazování se počet dechů pohybuje okolo 200 za minutu.
Jak změřit dechovou frekvenci?
Nejjednodušším řešením je psa pozorovat v klidovém stavu nebo ve spánku. Při nádechu dochází k roztažení hrudníku, který se při výdechu vrací do původní polohy. Celý proces je dobře pozorovatelný. Dechovou frekvenci měříme opět za 1 minutu.
Na sliznicích dutiny ústní můžeme naměřit CRT. Jedná se o zkratku z anglických slovíček capillary refill time, v překladu čas kapilárního plnění. Měřím se jím doba, za kterou se vytlačená krev z malých cévek vrátí zpět do svého řečiště. Díky CRT můžeme posoudit vnitřní stav organismu a správné prokrvování tkání.
Co ovlivňuje CRT?
Krátké CRT spolu s tmavě červenými sliznicemi se popisuje u pacientů v časném stádiu septického šoku. CRT trvající déle než 2 vteřiny spolu s bledými sliznicemi zase značí anemické stavy. Našedlé suché sliznice a dlouhé CRT se popisují u pokročilé fáze septického šoku.
Jak změřit CRT?
Měření je rychlé a jednoduché. Bříškem prstu zatlačte na dáseň a uvolněte. Bílý otisk prstu by se měl do 1-2 sekund zbarvit zpět do růžova. Pokud je CRT menší než 1 vteřina nebo trvá déle než 3 vteřiny, vyhledejte veterinární pomoc.
Měření CRT doporučuji pravidelně trénovat a kontrolovat spolu se zbytkem tlamy.
Poslední, ale o nic méně důležitá, je hodnota ideální hmotnosti vašeho psa. Nadváha a obezita totiž neškodí pouze lidem, ale i zvířatům. Zvýšená tělesná hmotnost je navíc základem, na který se rychle začne nabalovat celá řada zdravotních problémů a komplikací.
Co ovlivňuje hmotnost psa?
Faktorů, které ovlivňují váhu našich mazlíčků, je doopravdy mnoho. Od genetických predispozicí, špatného krmení, nedostatku aktivit až po zdravotní problémy. Správná hmotnost a její udržování proto hraje v životě psa větší roli, než si někteří majitelé vůbec připouštějí.
Jak zjistit ideální hmotnost vašeho psa?
Nejlepším, nejjednodušším a nejpřesnějším způsobem je navštívit vašeho veterináře. Ten podle faktorů, jako je plemeno, věk, pohlaví a další, pomůže určit ideální zdravou váhu vašeho chlupáče, ke které byste měl se svým psem směřovat.
Zpozornět bychom měli i u na první pohled mírného nárustu hmotnosti. Pokud se nám toho například sejde více a mi na našeho mazlíčka nemáme tolik času, tak se může stát, že mu nedostatek aktivit začneme kompenzovat zvýšeným množstvím pamlsků. Připočtete k tomu pamlsky v plnících hračkách na zabavení v moment, kdy nejste doma, a ze psa, který měl ještě donedávna 10 kilogramů, je najednou o kilo větší hafan.
A asi si teď říkáte, že je jedno, jestli má pes 10 nebo 11 kilogramů. U psa, u kterého je ale 10 kg jeho zdravá a dlouhodobě udržovaná váha, se ale jedná o 10% nárůst. A to už je znát.
Zjistěte si proto ideální váhu vašeho mazlíčka. Směřujte k ní, udržujte jí a pravidelně jí kontrolujte. Kila navíc totiž omezují nejen v pohybu, ale i v životě.
Staňte se členy našeho VIP Klubu a odemknete si tak dveře k těm nejlepším „podpultovkám“ Online psí školy. Nejenže si budete moct přečíst více než 60 jinak utajených článků na odborná psí témata, ale taky dostanete přístup do online veterinární poradny a 20% slevu na všechny kurzy. A to jen za 21 Kč v prvním měsíci!
VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?
Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď.