fbpx

7 nejčastějších otázek začínajících pejskařů

V dnešním článku bych se ráda zaměřila na nejčastější dotazy začínajících pejskařů. Poslouží ale také jako přehledný průvodce pro všechny, kteří nad pořízením nového člena rodiny teprve uvažují. 

1) Jak vybrat ideální plemeno pro mě? 

Asi nejčastější otázka každého začínajícího pejskaře, budeme se jí tedy věnovat trochu víc. V první řadě je důležité uvědomit si, co od nového člena rodiny očekáváme a co mu naopak jsme schopni sami nabídnout. Jste aktivní a přáli byste si parťáka na společné sportování a výlety? Porozhlédněte se po aktivnějších plemenech, které bude splňovat vaše nároky. Chce spíše parťáka k rodině? Ideální variantou budou sociálnější plemena vhodná k dětem.

Nezapomeňte zohlednit vaše vlastní podmínky a situaci. Pokud máte psa v bytě, bude lepší menší psík, na zahradu se zase hodí skvělý hlídač. Máte doma další zvířata? Spíše se vyhněte psům šlechtěným na lov. Pozor také na temperamentní a tvrdohlavá plemena, která nejsou vhodná pro začínající pejskaře.

Psa nedoporučuji vybírat čistě podle vzhledu. Spousta na první pohled krásných plemen nemusí vyhovovat začínajícím majitelům, ať už z důvodu těžšího výcviku, náročnější péče o srst nebo své povaze. Soustřeďte se tedy na požadavky a charakteristiku každého plemene. Nezapomínejte, že pořízení jakéhokoliv zvířete je rozhodnutí na velmi dlouhou dobu. Proto je vždy lepší s rozhodnutím nespěchat a porozhlédnout se po ideálním chlupáčovi přesně pro vás.

2) Psa s papíry nebo bez? Nebo adoptovat? 

Téma, u kterého se mezi pejskaři zvrtne diskuse spíše v hádku. Psi s průkazem původu, který si můžeme představit jako rodný list pejska, pochází od hlídaných a prověřených chovatelů, rodiče jsou kontrolováni a pečlivě vybíráni, aby se zabránilo přenosu celé řady genetických onemocnění. Na chovatele jsou kladeny velké požadavky, které musí splňovat. Právě složitá péče a spravování chovné stanice stojí za vyšší cenou štěňat. 

Velkým plusem je jasný původ psa, který díky chovu splňuje veškeré nároky na dané plemeno. Majitel tedy ví, jak se přibližně bude pejsek chovat, projevovat, jak velký bude a co od něj očekávat. Nevýhodou je, že některá chovná plemena jsou právě z důvodu určitých požadavků na vzhled náchylnější na určitá onemocnění, která se u štěněte mohou v průběhu života projevit.  

Další variantou je pejsek, který sice pochází z kvalitního chovu, ale sám se do dalšího chovu nehodí (například může mít nevhodné vzorování srsti). Takový pejsek se většinou prodává se slevou. 

Prodává-li majitel psa bez papírů, je důležité zjistit, co za tím stojí. Výrazy jako „Čistokrevné štěně bez PP“ vám totiž nezaručí vůbec nic. Papíroví psi jsou z ověřených chovů a víme, jaký původ pejsek má, jak vypadali rodiče. Právě prodej psa bez papírů totiž otevírá dveře nehlídaným překupníkům se psy z množíren. Nemusí tomu tak být vždy, ale je to bohužel něco, s čím se pejskaři i veterináři setkávají často. 

Narazili jste na množírnu? Setkáváme se bohužel s případy, kdy chtějí lidé pomoci zvířeti a pejska z podmínek odkoupí. To ale pouze roztáčí kruh a podporuje další fungování množíren. V tomto případě se porozhlédněte jinde a varujte před koupí ostatní (například na sociálních sítích a skupinách pro chovatele). 

Jiná je situace, kdy se chystáte pořídit pejska například od sousedů, kteří mají nečekaný vrh štěňátek. Tito psi sice nesplňují požadavky na chov, neznamená to ale, že jsou v nějakém směru „vadní“ nebo špatní.

Nemáte-li jistotu o původu psa nebo si nejste jistí, sáhněte raději po adopci psa z útulku. Právě adopce je ideálním řešením pro každého, kdo nesní o žádném speciálním plemeni. Právě mezi zvířaty z útulků najdete vždy chlupáče, který se povahově hodí přesně k vám. K jeho povaze vám také více poví pracovníci útulku. A vy tak můžete pomoci najít nový domov pro chlupáče, který zatím v životě moc štěstí neměl. 

A ne, není pravda, že v útulku končí pouze psi nebezpeční, nemocní, agresivní nebo že se psi z útulku nehodí k dětem. Toto všechno jsou výmysly, které nejsou pravda. V útulku jsou hlavně psi zachránění z nevhodných podmínek, zvířata nalezená, opuštěná nebo zachráněná z množíren. 

3) Co nezapomenout do výbavy?

Mezi základní vybavení patří samozřejmě kvalitní mističky, pelíšek, obojek nebo kšíry, kvalitní vodítko a hračky. 

Misky doporučujeme kovové, na rozdíl od těch plastových jsou odolnější proti poškrábání. Ve škrábancích v plastových mističkách se mohou zachytit nečistoty a bakterie. Kovové mističky jsou také těžší a méně se převrhují. Ideální je mističky mít ve vyvýšeném držáku, které chrání psa před ohýbáním k miskám a s tím souvisejícími zdravotními komplikacemi. Pro chlupáče jsou vyvýšené mističky mnohem příjemnější variantou.

Nezapomeňte pejskovi pořídit vše potřebné na bezpečné cestování, ideální je také mít náhubek a speciální psí lékárničku na doma i na cesty. 

Vše potřebné sežene na našem Eshopu. Jak na bezpečné cestování se psem jsme se zaměřili na našem blogu v samostatném ČLÁNKU>. A jak na domácí psí lékárničku? To se dozvíte v našem článku ZDE>

4) Musím se psem na cvičák?

To záleží. Některá plemena jsou méně náročná a s dostatečnou trpělivostí a množstvím pamlsků je možné naučit zvíře základní povely i bez cvičáku. Většinou se ale doporučuje absolvovat všem začínajícím pejskařům aspoň nějaký výcvik nebo kurz, ve kterém se učí jak pes, tak jeho páníček správnému výcviku a vzájemné komunikaci. 

Spousta lidí se stydí absolvovat se psem výcvik poslušnosti, protože se cítí jako že selhali a nezvládnou zvíře vycvičit sami. Nechat si poradit od zkušených chovatelů ale přece není žádná ostuda. Naučíte se tak správné komunikace a porozumění se psem, které Vám pomůže k budování kladného vztahu a dalšího výcviku. Na pevných základech se přece nejlépe staví :).

 A právě o komunikaci a správném výcviku je také naše široká nabídka kurzů ONLINE PSÍ ŠKOLY, kde zaručeně najdete ten pravý kurz přesně pro vás.

5) Jak je to s povinným očkováním?

Očkování patří spolu s odčervením k základní péči o psa. U psů je povinné pouze jediné očkování a tím je očkování proti vzteklině. Mezi doporučená očkování patří očkování proti psince, parvoviróze, leptospiróze, infekčnímu zánětu jater a parainfluenzae. Ty se očkují v kombinované vakcíně a očkují se 1x za 3 roky. Další očkování mohou být doporučena například pro lovecké psy nebo pro chovné feny. 

Očkování štěňat se liší od očkování dospělých psů, na očkování se domluvte se svým veterinářem. 

Pozor také při cestování do zahraničí. Některé země mohou požadovat další očkování zvířat, do některých lokalit se může doporučovat ochrana před onemocněními, která se v České republice nevyskytují. Před cestováním se o situaci zajímejte s dostatečným časovým odstupem. Před vstupem do země bývá požadavek časového odstupu očkování (jedná se například o 3 týdenní odstup při očkování proti vzteklině, pokud není zvíře očkováno ještě v době platnosti předchozího očkování).

6) Jak vybrat kvalitní krmivo?

Složitá a zamotaná otázka, na kterou jsme se zaměřili v samostatném článku. Primárně ale platí- Neřiďte se cenou ani lákavými nápisy na obalu, důležité je složení a původ surovin. Na prvním místě musí být vždycky maso, doplněné o další živočišné produkty, zeleninu, zdroj sacharidů, vitamíny a minerály. 

Vyhýbejte se nespecifickým pojmům jako masová moučka nebo živočišný tuk, které Vám o složení krmiva prakticky nic neřeknou. Pozor také na rozepsání surovin. Pokud je ve složení rozepsáno hned několik druhů obilovin, bude jejich zastoupení v krmivu vyšší, i když jsou rozepsané v menším množství. Hledejte proto jasné a jednoduché složení z kvalitních surovin. 

Více jsme se na téma krmení soustředili v samostatném článku, který najdete zde>

7) Jak vybrat antiparazitika?

Záleží na Vašem životním stylu. Koupe se Váš chlupáč často? Máte doma děti? Pak je ideální opustit od antiparazitik na vnější použití jako jsou obojky nebo pipety. Ty při častém koupání a otírání rychle vyprchají a ztrácí účinek. A pokud máte malé děti, které prozkoumávají svět rukama a na zvíře přirozeně sahají, není ideální, aby se jim látky z kožichu dostaly do pusy. V tento moment doporučuji sáhnout po tabletách, které působí vnitřně. A není žádný důvod obávat se použití tablet. Ty jsou schváleny veterináři a jsou absolutně bezpečné.

Ideální je ale použít kombinaci tablety a vnější ochrany před parazity. O ideální variantě se poraďte se svým veterinářem. 

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře