Rozkousaná obuv? Zničené koberce, dřevo a o drahém nábytku ani nemluvě? U štěněte bychom takové chování přisoudili snaze o úlevu při prořezávání zubů, co ale dělat, pokud se takové chování objevuje i u dospělého psa? A kde hledat příčinu? Dost často u nás samotných. Proč?
Žvýkání je pro psy přirozenou aktivitou, kterou provozovali už jejich vlčí předci. U dospělého psa je proto takové chování do určité míry přirozené, při nadměrné potřebě okusování všeho okolo je ale potřeba jednat.
Důvodů, proč má váš pejsek potřebu okusovat vše, co najde, může být celá řada. Důležité je vnímat například věk psa (štěně x dospělý pes), zda se chování objevilo z ničeho nic, zda došlo k výrazným změnám v životě psa a jestli pes ničí věci jen v době vaší nepřítomnosti.
Hlavně u štěňat se může jednat o přechodné období, při kterém, stejně jako například lidská batolata, prozkoumávají „kousáním“ okolní svět a ulevují si tím při přezubování.
U psů „v pubertě“ může být destruktivní chování jedním z projevů testování trpělivosti jejich páníčka. Takové testování hranic je důležité nepodcenit a co nejrychleji začít s usměrňovaní chování a pořádným tréninkem poslušnosti.
Psi mohou sklouzávat k destruktivnímu chování z důvodu nedostatečné fyzické a mentální stimulace. Co to znamená? Pes potřebuje uvolnit napětí a energii v těle a odnést to tak může váš nábytek, obuv, dálkové ovladače a zkrátka vše, co mu přijde do cesty.
Ujistěte se proto, že má váš mazlíček dostatek pohybu. U některých pejsků bude stačit zařadit delší procházku, aktivnější jedinci ocení například sportování nebo jiné společné aktivity.
Nezapomínejte zaměstnat také jejich hlavu. Využít můžete různé psí hlavolamy a čmuchací koberečky, které seženete také na našem e-shopu. Trénovat můžete také nejrůznější triky nebo si vymyslet vlastní aktivitu, kterou psa doma zabavíte.
Ničení nábytku může být také jedním z příznaků separační úzkosti. Při podezření na separační úzkost doporučujeme co nejdříve vyhledat odbornou pomoc a situaci neodkládat. Řešení takového chování bývá běh na dlouhou trať, rozhodně to ale neznamená, že bychom měli takové chování ignorovat.
Začal váš pes ničit vše, co mu přijde do cesty, a vám se nedaří odhalit příčinu? Zkuste se zamyslet, zda nedošlo v poslední době k výrazným změnám ve vašem životě. Jako páníčci chceme pro naše mazlíčky vždy jen to nejlepší, ale občas je toho na nás moc. Psi tak mohou být určitým zrcadlem toho, co se nám v životě odehrává.
Při zvýšeném stresu můžeme být napjatí, kvůli práci například nemusíme mít na své mazlíčky tolik prostoru, kolik bychom chtěli, a ani si to nemusíme uvědomovat.
Zastavte se a zamyslete se, co se vám pes může snažit říct. A nezapomínejte, že není nic špatného na tom říct si o pomoc.
Při výcviku každého psa je důležité dbát na důslednost. Doporučujeme proto trénink poslušnosti neodkládat a začít s ním co nejdřív. Při výcviku buďte chápaví, ale konsistentní, při správném provedení nezapomínejte pejska odměňovat a chválit.
Nevíte, kde začít? Jsme tu pro vás. S naším kurzem Základní poslušnost vám pomůžeme vycvičit psa bez stresu a křiku. To vše online a z pohodlí domova.
Vyzkoušeli jste vše a (zatím) bez úspěchu? Přihlaste se na naše online vysílání, kde vám prozradíme novou výchovnou metodu s opravdovými výsledky. A to nejlepší? Výcvik vám zabere pouze pár minut denně!
Ze všeho nejdříve zkuste odhalit, co u vašeho psa takové chování spouští. Přidáním společných aktivit určitě nic nezkazíte, investovat můžete také do hraček na žvýkání a zabavení v době vaší nepřítomnosti.
Co nejdříve nastavte hranice a učte psa, co smí a nesmí. Pomozte mu pochopit, že ke kousání slouží pouze k tomu určené hračky.
Pokud si nejste jistí, co psa k destruktivnímu chování vede, neváhejte obrátit se na odborníky.
VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?
Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď.