fbpx

Jak vychovat štěně?

Aby se ze štěněte stal dobře vychovaný a šťastný pes, bude to vyžadovat velkou dávku trpělivosti, času a lásky. To vše se vám ale stokrát vrátí v podobě spokojenéhověrného psího parťáka.

Přípravy před příchodem

Před příchodem štěněte se ujistěte, že máte vše potřebné. Štěně bude potřebovat vlastní pelíšek, misky na vodu a kvalitní krmivo, hračky, obojek nebo postrojvodítko. Dopřejte psovi vlastní místo pro odpočinek, kde se bude cítit v bezpečí. Porozhlédněte se také po kvalitním veterináři.

Nezapomeňte dům na příchod štěněte nachystat a zabezpečit.

Některá plemena mohou mít své specifické vlastnosti a potřeby, před příchodem nového člena se tak můžete obrátit například na zkušenější majitele a nechat si poradit.

První dny

První dny jsou klíčové pro budování pouta mezi vámi a vaším štěnětem. Dovolte mu prozkoumávat nové prostředí a postupně ho seznamujte s jeho novou rodinou. Buďte trpěliví a nechte ho, aby si na nové prostředí zvyklo. 

Pomalu také můžete začít s tréninkem. I u něj totiž platí, že čím dříve s ním začnete, tím lépe. 

Buďte trpěliví, ale konzistentní

 Pomozte štěněti hned od začátku pochopit, co od něj vyžadujete. Ujasněte si proto nejlépe před příchodem nového člena vše, co bude a nebude mít dovoleno. Může do postele? A co na gauč? Určete si hned do začátku pravidla, které budou všichni okolo štěněte dodržovat. 

Povely

Začněte s jednoduchým tréninkem základních povelů, jako jsou „sedni“, „lehni“, „fuj“, „ke mně“, „zůstaň“. Používejte metody pozitivní motivace, psa při tréninku nezapomínejte za správné provedení chválit a odměňovat. Trénujte často, ale v krátkých intervalech. U povelů můžete využívat i jednoduché gesto ruky, například zdviženou dlaň. Povely držte jednoduché a hlídejte, aby všichni používali stejná slova.

Jednotlivé povely probíráme do detailu v našich kurzech, kde se s vámi podělíme o naše vyzkoušené tipy.  

Pochvaly a motivace 

Zapomeňte na trestání a křik, zaručených výsledků dosáhnete pomocí pozitivní motivace. Využívejte pochvaly, pamlsky nebo třeba oblíbenou hračku. Štěně po správném provedení ihned chvalte a podporujte v jeho snažení. 

Nezapomínejte na pochvaly i mimo trénink, například při vyvenčení venku, provedení povelu nebo klidném vítání návštěvy. 

Kdy trénovat?

Trénujte vždy, kdy budete cítit, že je štěně připravené. Unavené (nebo naopak rozdováděné) štěně se bude na trénink hůř soustředit. Najděte si proto okénko, kdy bude štěně připravené věnovat pozornost jenom vám. 

Tréninky držte krátké, nejlépe je zkuste začlenit do vašeho dne, učte tím psa pravidelnosti. 

Co štěně (na)učit

Mimo základní povely a venčení venku je důležité nezapomínat štěňátko učit i každodennímu fungování ve světě okolo něj. K tomu patří mimo jiné učení chůze na vodítku a u nohy. Doporučujeme také trénovat veterinární ošetření a pečování o zuby a drápy. 

Ideální je učit i cestování hromadnou dopravou. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám může taková zkušenost hodit. 

Socializace štěněte

Správná socializace je klíčovou součástí zdravého vývoje štěněte. Začnete s ní postupně, pozor ale na její podcenění. Učte psa navykat na další lidi, různá zvířata a okolní prostředí. 

Pozitivní zkušenosti jsou důležitou součástí vývoje, psa proto nezapomeňte chválit a odměňovat za klidné reagování. S podněty to do začátku nepřehánějte a po objevování nezapomínejte na dostatečný odpočinek.  

Výchova štěněte může být náročná, výsledky ale budou stát za to. Díky poctivému výcviku, pozitivnímu přístupu a spoustě lásky získáte věrného a spokojeného parťáka, se kterým prožijete mnoho šťastných momentů.

Závěr 

Nechcete podcenit výcvik, ale nevíte, kde začít? Právě pro takové momenty jsme tu my a naše online výcvikové kurzy. Odhalíme vám nejen, jak psa vycvičit, ale také jak si se svým psem vytvořit velmi silné pouto, jak se vzájemně stát těmi nejlepšími parťáky na život a na smrt. Od A do Z se výchově štěňat i starších pejsků věnujeme v našem kurzu Základní poslušnost, více o kurzu zde.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď. 🍀

Komentáře