fbpx

Jaké jsou nástrahy zimy pro pejsky?

Asi každého z nás totiž napadne hned několik způsobů, jak dokáže zimní období potrápit nejen nás, ale i naše milované chlupáče. 

Poškození tlapek solí

Tento problém se primárně pojí s pobytem ve městech, kde se v zimě aplikuje chemický posyp komunikací a chodníků. Pejsci chodí v takovém prostředí většinou bosky a jejich packy jsou náchylné na poranění od soli a dalších látek, které jsou součástí zmíněných posypů. Citlivější pejsci mohou dávat najevo nepohodlí a bolest už v průběhu vycházky.

Jak můžeme v takovém případě postupovat? Nejlepším řešením je vyhnout se posypu obloukem. To se nám ale bohužel ne vždy podaří. Další variantou je pejskovi po procházce packy omýt nebo otřít vlažnou vodou. Po osušení se doporučuje polštářky ošetřit mastí, zakoupit můžete speciální masti a krémy na psí packy, dobře poslouží i obyčejná Indulona. Další možností jsou pak psí botičky. 

Psí packy v zimě kontrolujte, zapomínat byste neměli ani na správnou péči o srst v oblasti tlapek. 

Podchlazení

U podchlazení hraje roli hned několik faktorů. Někteří majitele nechávají své chlupáče celoročně venku, další se zase těší teplu domova. Další chovatelé nechávají psy přes den venku a domů je pouští pouze na noc, jiní volí variantu opačnou, kdy své chlupáče vypouští na noc ven hlídat.

U psů v bytech je zase časté přebíhání mezi balkónem a vnitřkem. To představuje pro psí organismus prudké změny teplot. Nám by asi také nebylo příjemné každých 10 minut střídat teploty rozdílné o desítky stupňů. A právě to představuje velký nápor na psí organismus. Pejsek se v takovýchto případech může snadno nachladit, dojít může ale i k podchlazení celého organismu.

Psa bychom nikdy neměli vystavovat náhlým změnám teplot. Náchylní jsou hlavně bytoví a menší psi, kteří mohou být vystaveni mrazivému počasí v moment, kdy se zaběhnou, nebo tráví se svým páníčkem víkend na horách.

Psi, kteří pobývají venku by měli mít dobře odizolovanou a zateplenou boudu nebo kotec a vyvýšený teplý pelíšek. Doporučuje se nechat psovi volný přístup do některé části domu v případě, že je velký mráz a silný vítr. 

Před podchlazením také ochrání psí oblečky a bundy. Psí oblečky můžete zakoupit u nás na e-shopu zde. (Pokud u oblečku nenajdete velikost napište nám prosím dotaz k produktu a pošleme vám velikostní tabulku.)

Jezení sněhu 

Sníh je velkým lákadlem pro většinu psů. Může být ale i snadným zdrojem infekce. Látky, které se do něj dostanou z prostředí, psímu organismu také dvakrát neprospějí. Posolený sníh, který v sobě navíc může mít i písek, štěrk, nebo další nečistoty, představuje pro psa spíše riziko, než radost. Strašákem mohou být také různé odpadky, které jsou pod sněhem schované.

U příjmu nadměrného množství sněhu navíc hrozí otrava vodou. U sněhu proto platí psa hlídat, nechat ho dovádět, ale všeho s mírou. 

Dlouhý pobyt venku

V hodně chladných dnech přizpůsobte psovi svůj denní režim. Pokud jsou venku teploty pod nulou, není dobré nechávat psa, oblečeného i neoblečeného, uvázaného někde u obchodu, kde bude stát na místě a čekat, až si páníček nakoupí. To samé platí při návštěvách náměstí a popíjení svařáku s přáteli. Během takových dní přizpůsobte pobyt venku požadavkům Vašeho psa. Ne každý bude totiž takové situace zvládat bez problémů.

Úrazy psů

Psa během zimního období pořádně hlídejte. Velká část chlupáčů má ráda skákání a probíhání sněhem, nikdo ale nevidí, co se pod ním ukrývá. Pes tak může například šlápnout na střepy, ostré kameny nebo led. To vše může způsobit vážná poranění. Se psy se také raději vyhněte sjezdovkám a oblíbeným sáňkařským lokalitám. Riziko, že se Vašemu psovi něco stane, je totiž velmi vysoké. 

Led 

Led, a hlavně jeho propadnutí, představují velké nebezpečí nejen pro psy, ale i pro jejich majitele. Záchrana psa, který ledem propadnul, je náročná, a ve velké části případů končí tragicky. Případů, kdy se pes na zamrzlém rybníku ledem propadne, je ale každý rok nemalé množství.

Existují nedávné případy, kdy záchrana rodinného psa, který propadl ledem, skončila tragicky i pro jeho majitele. Pokud se chystáte jít na zamrzlou tůň, nechte raději svého psa doma. 

Na závěr Vám poradíme jen jediné. Nebraňte psům být psy. Většina z nich zimu a sníh milují a byla by škoda je o jejich nadšení ze zimy připravit. Dopřejte jim proto radost. Bezpečnou, ale nefalšovanou radost. 

A pamatujte že výchova je stejně ALFA a OMEGA, protože s dobře vychovaným parťákem, se kterým máte láskyplný vztah, to je teprve radost s ním strávit několik let svého života po boku. ❤️

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře