fbpx

Nevíte jestli si pořídit psa nebo kočku? Poradíme vám.

Přemýšlíte nad pořízením nového člena rodiny, ale nevíte, jak se rozhodnout? A jak se zorientovat při výběru? Přinášíme Vám našeho průvodce, ve kterém se dozvíte tipy a rady, podle kterých se řídili chovatelé z obou táborů.

Zeptali jsme se několika chovatelů koček i psů na jejich názor, a co bylo při jejich rozhodování klíčové. V následujících řádcích přinášíme klady i zápory z obou táborů, včetně několika komentářů, které páníčky po pořízení překvapili.

Tým PES

Proč tým pes?

 • Věrný parťák. To se asi vybaví většině z nás, když se řekne pes. Právě díky jejich oddanosti a lásce se psům přezdívá nejlepší přítel člověka. A jestli je něco, co psi umí na jedničku, je to právě projevování lásky a důvěry. Pokud sháníte věrného společníka na výlety do přírody, kempování a nejrůznější druhy sportů, pes je pro vás ideální volba. Psům bývá totiž velmi často jedno, jaké aktivity s páníčkem provozují, pro ně je důležité být součástí dění ve své smečce.
 • Pes se velmi dobře emočně projevuje, a často Vám naznačí, co potřebuje a co se děje. Právě díky jejich projevování náklonosti jsou skvělými emočními společníky, kteří udělají vše proto, aby Vás rozveselili.
 • Pes je skvělý společník na výlety. A jeho dalším plusem je snadná přeprava a manipulace. Pokud hodně cestujete do přírody a na výlety, je pro Vás pořízení psa super krok. Jak jsem zmínila výše, psi milují všemožné aktivity tak dlouho, dokud je můžou provozovat se svojí smečkou. Rádi si hrají i s dětmi a jsou oddaní své rodině.

Na našem e-shopu pro Vs máme všechny potřeby pro Vaše pejsky>> a hlavně jsme tu od toho, abychom Vám pomohli s výchovou Vašeho pejska.

S čím ale počítat?

 • Psi jsou časově náročnější než kočky. A to znatelně. Kromě pravidelných procházek a výletů do přírody je potřeba věnovat jim pozornost i doma. Pes Vám bude chtít být neustále po boku a špatně snáší samotu. U některých se z důvodu dlouhého odloučení může vytvořit separační úzkost. Nesmíme zapomínat, že pes je smečkové zvíře, a samota pro něj není přirozená ani příjemná (pokud se tedy nejedná o jednotlivce, který společnost nevyhledává).
 • Někteří označují psy jako „náročnější na údržbu“. Zde se jedná o častou péči o srst, koupání a zastřihování nejen srsti, ale i drápků. To ale neznamená, že o kočičí kožíšek se není potřeba starat.
 • Dalším problémem bývá řešení při manipulaci se zvířetem a jeho výcvik. Pes musí poslouchat a návštěva cvičáku nebo absolvování výcviku se stane povinností pro většinu chovatelů. K tomu také patří správné fungování psa na procházce, pilování povelů venku i doma, a určitý denní režim domácnosti, který se kolem psa bude točit.
 • Pokud tedy trávíte většinu času mimo domov, například ve škole nebo práci, a nemáte další osoby, které by se o zvíře mohli během dne postarat, popřemýšlejte raději o pořízení kočky.

Tým KOČKA

Proč tým kočka?

 • Kočky jsou vznešená a elegantní stvoření, která si prostě zamilujete. Na rozdíl od psa nevyžadují dlouhé procházky, stačí jim volný pohyb po bytě nebo přístup ven. Na rozdíl od psů se tolik nefixují na pána a většinu času mají rády svůj klid a řád. Kočky jako takové nejsou plně domestikované a to se odráží na jejich chování. Většinu času se o sebe postarají a ke štěstí jim stačí plné misky a pohodlné místo ke spánku.
 • Jsou velice tiché a spořádané. Na rozdíl od psů se nepotřebují tak hlasitě projevovat a někdy vůbec nemusíte vědět, kde na Vás chlupáč právě číhá. Nejlépe v noci ale vždycky ožijí a to počítejte s honěním míčků a neustálým pobíháním po celém domě. Nudit se s nimi rozhodně nebudete.
 • Kočky jsou nenáročné na péči. Stačí je vyčesávat a očistit od špíny, které se mazlíček sám nezbaví. Dále potřebují pár hraček, škrabadlo, svůj pelíšek, misky a přepravku pro transport. Pro kočky v domácnosti jsou nutností kočičí toalety, které se musí často čistit.
 • Stejně jako u psů se i plemena koček liší svojí povahou. Proto se před pořízením porozhlédněte, jaké plemeno se k Vám povahově hodí.

U nás najdete i spoustu potřebných věcí pro vaši kočku>> Ale s jejich výchovou Vám bohužel nepomůžeme. 😀

S čím ale počítat?

 • Kočka je od přírody skvělý lovec. Je tichá, rychlá a často nepředvídatelná. Navíc se na rozdíl od psa dostane v domácnosti prakticky kamkoliv. Chovatelé tak popisují kočky v koších s prádlem, v postelích, na poličkách nebo u dětí v hromadě plyšáků. Můžou zkoušet lézt i na kuchyňské pulty. Kočky si prostě pohodlí umí zařídit a je potřeba vymezit hranice, přes které už chlupáče nepustíte.
 • Budete pouštět kočku ven? V tom případě jí nezapomeňte vykastrovat. Ulice jsou už tak plné toulavých koček a pokud nemáte v plánu papírová koťata, kočku nebo kocoura vykastrujte. S tím se váže také toulání koček obecně. Kočky totiž můžou na několik dní zmizet a toulat se po okolí, což může stresovat majitele, který neví, co se stalo. Ve většině případů ale mazlíček najde cestu domů bez problémů.
 • Často máte pocit, že kočku doma spíš rušíte, a mazlit se budete, až bude ona chtít. Některé chovatelé proto mrzí, že se s nimi chlupáč vlastně nebaví dokud něco nepotřebuje. Navíc se kočka bude pořad snažit trénovat Vás, například že jí budete otevírat ven a zpět domů kdykoliv začne bouchat na dveře.

Závěrem

Psi i kočky potřebují správnou péči a kvalitní výživu. Nezapomínejte na pravidelné veterinární prohlídky, očkování, a ochranu před parazity. Před pořízením se informujte o správné péči o plemeno a vybírejte ne podle vzhledu, ale podle povahy a potřeb zvířete.

Při výběru si dávejte pozor i na původ zvířete. Buď mazlíčka pořiďte od ověřených chovatelů, nebo zvolte adopci zvířete z útulku. Pozor na podezřelé inzeráty nebo zvláštní chování prodejce. Mohli byste tím omylem podporovat množírny a kruté zacházení se zvířaty.

Nezapomeňte si před samotným výběrem určit, co od nového člena rodiny očekáváte. Chcete parťáka do přírody, nebo mazlivý kožíšek, který Vás bude doma čekat u dveří? Bude u Vás mít chlupáč dost prostoru, budete na něj mít Vy čas? A kde se vidíte za pár let? Nezapomínejte, že za zvíře budete dělat do konce jeho života rozhodnutí Vy. Neřešte proto situaci spontálně, ale vždy zvažte všechna pro a proti.

Ať už se rozhodnete pro tým kočka nebo pes, doufáme, že Vám článek pomohl při rozhodování, a přejeme Vám i Vašemu budoucímu členovi smečky spoustu krásných společných dní a můžete mu rovnou pořídit něco z našeho e-shopu. 🙂

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře