fbpx

Pes a paměť – co si pamatuje a co ne?

Psí paměť je pro mnoho pejskařů stále taková menší záhada. Spousta lidí si myslí, že pejsek na mnoho věcí zapomene, ale ono to tak vůbec není, právě naopak. 

Jak si pejsek pamatuje různé okamžiky?

Pejsek to má s pamětí trochu jinak než lidé. My lidé si pamatujeme vzpomínky jako nějakou událost nebo živé obrazy, ale pejsek si daná místa, celkově vzpomínky pamatuje díky zvukům, pachům apod.

Jak pejsek pozná různé věci podle pachu nebo zvuků?

Představme si např. kuchyň, kterou máme každý doma. My ji vnímáme jako naprosto běžnou místnost, ve které se pohybujeme každý den, i několikrát. Jenže pejsek takovou kuchyň vnímá trochu jinak, spojuje si jí se zvuky či pachy. 

Mikrovlnka- světlo, vibrace nebo alarm z časovače. 

Kávovar- bublání, tryskání, pípání. 

Rychlovarná konvice- syčení, bublání, vření. 

Trouba- vibrace, světlo, alarm z časovače. 

Myčka- bzučení, vibrace.

Pračka- hluk, vibrace, pípání. 

Rádio- hluk, šum.

Lednice- světlo při otevření, chlad, bzučení.

Gril- praskání oleje, syčení.

Příborník- hlasité řahtání příborů. 

Mixér- bzučivý zvuk.

Bouchání dveří- skříně, zásuvky apod.

Je toho samozřejmě mnohem více, tady dávám jen příklad, jaké zvuky či pachy si pejsek zapamatuje a tak si vytvoří vzpomínku na danou událost. 

Hezké vzpomínky pejska

Hezké vzpomínky si pejsek vytváří opět pomocí zvuků a pachů. Pěknou vzpomínku si vytvoří např., když dostane šťavnatý kus masa. Nebo pokud má pejsek rád společnost, tak si vůní tolika jídel připomene třeba nějakou rodinnou oslavu nebo sešlost. 

Špatné vzpomínky pejska

Bohužel pejsek stejně jako lidé má i špatné vzpomínky, na které si nerad vzpomíná. Pokud má pejsek nějaké trauma nebo úzkosti, (téma trauma a úzkosti si lze také přečíst zde) tak s největší pravděpodobností bude mít k danému traumatu také spojený nějaký pach nebo zvuk, který nebude rád slyšet a spíš se ho bude bát a bude mu velice nepříjemný. Vše se dá ale i postupně odblokovat.

Co si pejsek naopak nepamatuje?

Pejsek si nepamatuje jen takové ty drobné vzpomínky, např. kdy naposledy jedl, spal apod. 

Jinak má pejsek velice dobrou paměť a pamatuje si spoustu věcí.

Závěr

Určitě si nemyslete, že si pejsek nic nepamatuje, nebo že má jen matné vzpomínky. To vůbec ne, jen si je trochu jinak zobrazuje a pamatuje. Kompletní výchovou vašeho pejska vás provedeme v našem nejlepším kurzu Základní poslušnost, kde jsou všechny hlavní povely včetně názorných videí krásně vysvětleny.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď. 🍀

Komentáře