fbpx

Jak poznat, že můj pes trpí úzkostí a jak mu pomoci?

Určitě nám není nikomu příjemné, když má náš pejsek nějaké úzkosti nebo traumata. Ať už jsou to traumata, která nastala pejskovi už někdy v minulosti a nebo traumata, která mu vznikla zcela nedávno. Takovéto úzkosti nebo traumata mají mnoho příčin. Za spoustu příčin mohou právě jejich majitelé, ostatní lidé nebo zvířata. Často za taková traumata mohou i ostatní psi, pokud na ně Váš pejsek nemá zrovna dobré vzpomínky. 

Taková traumata mohou také vzniknout špatnou výchovou nebo výcvikem pejska. Příčinou jsou také často “staré metody výcviku” pejska nebo špatné postoje člověka při výcviku nebo výchově pejska.

Z vlastních zkušeností s ostatními pejskaři vím, že se často ke svým pejskům nechovají tak jak by správně měli. Např. na své pejsky křičí, zlobí se na ně, když udělají něco co není podle jejich představ, nebo se u všecho vztekají a nemají se svým pejskem žádnou trpělivost, což je velice špatně.

Příčin je samozřejmě mnohem více, ale v tomto článku si rozebereme hlavně určité chyby při výcviku a výchově Našich čtyřnohých miláčků.  

Co už určitě víte je to, že trpělivost při výcviku a výchově pejska dělá hodně. Takovou trpělivost má bohužel málo pejskařů, proto pejskovi později začínají traumata nebo úzkosti. Někdy nejsou ani viditelné, pejsek se třeba “jen” bojí svého majitele, jenže majitel to často nevnímá a nevidí to.

My si můžeme říci, že je to “jen” taková maličkost, jenže stačí chvíle a psychický stav pejska se pomalu a nenápadně začne zhoršovat. V takovýchto případech by měl majitel zareagovat a pokusit se pejska traumat nebo úzkostí zbavit.

Nejlépe tím, že začnete pomaleji s danou věcí, které se bojí a budete se snažit k němu přistupovat tak, aby se nebál a vyhovovalo by mu to. Např. pokud má pejsek strach z nějakých povelů nebo triků, tak je to kvůli tomu, že si k nim pejsek nějakým způsobem našel negativní myšlenky a postoje, které mohly vzniknout právě tím, že jste na něj během výcviku křičeli, vztekali se, nebo jen zvyšovali hlas.

Toto všechno se dá v pořádku odnaučit, jen to chce čas, trpělivost a pozitivitu. 

Samotný výcvik pejska

S pejskem zkoušejte např. dané povely a triky, u kterých má problém se strachem. Postupujte ale opatrně, pejska chvalte a odměňujte za každý správný krok, který udělá. Pokud ho správně neudělá, tak se na něj ale nezlobte. Nijak nereagujte a pokračujte dál ve výcviku.

Brzy uvidíte, že se pejsek pomalu bude přestávat bát a místo negativních myšlenek a postojů si vytvoří ty pozitivní, jelikož ví, že za ně dostane pochvalu a odměnu. 

Takto postupujte u všech věcí, kterých se bojí a uvidíte, že vše půjde rázem lépe. Jen to chce spoustu Vašeho časutrpělivosti s pejskem, jelikož se pejsek strachu nezbaví jen tak. 

Závěr

Rádi vám pomůžeme s problémovým chovánímúzkostmi vašeho pejska v našem kurzu Problémové chování, kde máte v ceně i individuální konzultaci s naší trenérkou.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře