fbpx

Psí hltání a jak mu zabránit

Možná je to i situace ve Vaší domácnosti. Váš pes se samou radostí nemůže dočkat své porce krmení a jen co se dostane k misce, dokáže jedním dechem zhltnout celou porci dříve, než mu v tom stačíte zabránit. Pokud se s něčím takovým potýkáte i ve Vaší domácnosti, mohl by Vašim čtyřnohým přátelům následující článek od tohoto zlozvyku pomoci.

Proč si dávat pozor

Teorií, proč psi hltají, je několik. Většina se kloní k tvrzení, že hltání je zabudováno v chování poděděném po jejich předcích, tedy divokých vlcích. Dále, že sklon k hltání mají jedinci z velkých vrhů, útulků, nebo zanedbané péče. Jedná se zde o uvažování „Kdo jí pomalu, nejí“.

Z důvodu velké konkurence je totiž potřeba zvládnout zkonzumovat a neriskovat, že potrava nezbude. Objevují se i názory, že některá plemena, například labradoři, jsou k propuknutí tohoto zlozvyku náchylnější. S hltáním se ale naprostá většina majitelů setká aspoň u jednoho ze svých psích parťáků.

  • Nadšení našich zvířecích miláčků pro čas krmení může zprvu působit roztomile. Můžeme si také myslet, že pejsek hltá, protože má velký hlad nebo mu krmení prostě a jednoduše chutná.
  • Důvodem, proč ale nebrat hltání na lehkou váhu, je ohrožení zdraví našich zvířecích přátel. Nejenom, že může zvířatům při takto rychlé nekontrolovatelné konzumaci velice snadno zaskočit, při minimu mechanického zpracování navíc hrozí, že se jim kusy potravy vzpříčí v krku nebo že je vdechnou.
  • Dalším rizikem je, že pes takto rychle zkonzumovanou potravu zpět vyvrátí, což opět zatěžuje trávicí trakt. Při častém zvracení se navíc mohou od trávicích šťáv poleptat sliznice.

Při hltání také dochází k lapání a polykání vzduchu. To vede v lepším případě pouze k nadměrné plynatosti či říhání. Při polykání vzduchu ale navíc dochází k hromadění a nafukování žaludku. Následkem toho může dojít k přetočení, tzv. torzi. Ta se ale může objevit i z dalších důvodů, například příjmu velkého množství krmiva najednou nebo brzké fyzické aktivitě po nebo naopak před krmením.

  • Granule a další tvrdé krmivo navíc pomáhají i v udržení zdravých zubů. Při kousání se zuby obrušují, očistí a udržují ostré. Při polykání bez mechanického zpracování potravy se na zubech může začít tvořit zubní kámen. Udržování zdravé dutiny ústní je důležité i z důvodu možného vzniku zánětu dásní až samotnému vypadávání zubů.

Z osobní zkušenosti bych chtěla zmínit, že neřízené hltání už od štěněčího věku velmi snadno přejde v nehlídané pojídání naprosto všeho. Na procházkách je poté obtížnější psa uhlídat před konzumací cizích a potencionálně nebezpečných předmětů. Už z tohoto důvodu je dobré nepolevovat ve snaze o odnaučení tohoto zlozvyku.

Řešení

Řešení je složitější. Zvířatům nejde vysvětlit, proč je jejich chování špatné a neexistuje moc způsobů, jak je při čase krmení zpomalit. Občas se zvířata sama naučí při jídle zvolnit, nastává tomu hlavně po odeznění štěněčí fáze.

  • Nejjednodušším řešení je pořídit protihltací nebo zpomalovací misku. Ty existují v nejrůznějších provedeních, myšlenka je ale vždy stejná. Granule zapadají do v misce vytvořených záhybů, ze kterých je pro psa složitější potravu vytáhnout. Celý proces příjmu potravy to tedy prodlouží, pes musí vynaložit úsilí se pro potravu dostat. Zde doporučuji ohlídat, aby se pes nenaučil misku zvedat, naklánět nebo převrhovat. Misku nejlépe umístěte na protiskluzový povrch nebo do držáku.
Protihltací miska, máme různé varianty, aby si vybral každý

Doufáme, že vám byl tento článek přínosem a třeba brzy naviděnou v nějakém z našich 10 jedinečných kurzů. 🙂

Poslušný pes za 28 dní? Díky extra intenzivní výzvě toho opravdu dosáhnete

Chcete se naučit vše, co potřebujete k tomu, aby váš pes poslechl za každé situace a pak už vše jen zdokonalovat? Máte radši kratší, ale o to intenzivnější kurzy? Tak se mrkněte na náš 28denní výcvikový kurz, díky kterému budete mít poslušnějšího parťáka už za 4 týdny.

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře