fbpx

Proč myslíte, že psi vyjí? Klikněte a dozvíte se to!

Na tuto otázku totiž není jednoduchá odpověď a spouštěčů může být hned několik. Co se nám tím psi snaží říct? A můžeme psa výt odnaučit?

Odborníci se shodují, že psí vytí je pozůstatkem v chování po divokých vlcích. Ti ho používají jako jeden ze způsobů komunikace. Na co přesně se ale snaží vytím upozornit domestikovaní psi?

Co se nám snaží říct?

Nejdůležitější je přijít na to, co vytí u psa spouští. Vytí může být snahou o pozornost nebo varování ostatních. Hlasité projevy mohou sloužit i jako snaha o přivolání ostatních členů smečky.

Varování, komunikace

 • Vytí slouží také jako určitá forma varování a ochrany. Pes může výt například při hlídání kvůli odstrašení nepřítele a zároveň tím přivolat na pomoc další členy smečky. Hlasité projevy slouží i jako varování pro cizí psy.
 • Někteří se také přidávají a reagují na zvukové projevy dalších psů, a to z důvodu přirozené potřeby na vytí ostatních reagovat. Další se rádi přidávají ke zvukům sirén nebo houkaček.
 • Nezapomeňte, že některá plemena mají k vytí velmi blízko a hlasité projevování je součástí jejich povahy. Hlavně severská plemena (například husky nebo malamut) jsou hlasitými zvuky nechvalně známá.
 • Pozor, vytí může značit také zdravotní problémy. Pes může vytím a kňučením projevovat bolest a v tomto případě není jednodušší řešení, než co nejrychleji vyhledat veterináře. Zbystřit bychom měli hlavně když se pes normálně hlasitě neprojevuje, a k tomu u něj pozorujete další problémy (nechutenství, nervozitu, průjmy, nadměrnou únavu, …).

Nuda, přebytek energie

Někteří chlupáči se snaží vytím upozornit na nepohodlí z důvodu nedostatečné aktivity. Jednoduše řečeno se mazlíček může nudit, nebo není dostatečně „vyběhaný“. Spousta majitelů si například nemusí uvědomovat, že jejich mazlíček je aktivnější plemeno, a krátké procházky mu prostě nestačí.

U zvířat, stejně jako u lidí, je nutné cvičit nejen tělo, ale i mysl. Málo nových vjemů, nedostatek kontaktu s jinými zvířaty spolu s nedostatečnou fyzickou aktivitou tak mohou pejska trápit. A to nás vrací k projevům nepohodlí a vytí. Jak na to, abyste pokryli fyzické, mentální a další potřeby svého psa, se dozvíte ve článku: 6 tipů na psí enrichment na doma i venku.

Pes vyje v nepřítomnosti páníčka

 • Někteří odborníci se shodují, že vytí v nepřítomnosti páníčka značí problémy s odloučením a samotou. Pes se může bát opuštění, objevil se v situaci, která mu není příjemná, navíc neví, jestli se páníček vrátí. Nezapomínejte, že pes je smečkové a velmi sociální zvíře, kterému nemusí být samota příjemná. Hlasitými projevy, většinou spojenými například i s ničením věcí, se pes může snažit ventilovat úzkost a frustraci.
 • Vytí navíc používají divocí psi a vlci jako způsob svolávání smečky. Chlupáč se tak může snažit navést páníčka zpět domů.

Nápadité tipy, jak pejska zabavit, se dočtete ve článku Originální tipy na zabavení psa. Nebo přijďte na náš e-shop, kde si vyberete se široké nabídky hraček. Oblíbený je mezi pejsky i pejskaři například lízací hadčmuchací kobereček.

Co NEdělat?

Zvíře za jeho projevy nikdy netrestejte. Pro psa je to přirozený způsob, kterým komunikuje s okolím. Proto zvíře nikdy nikam nezavírejte, nijak ho netrestejte, a raději se snažte přijít na příčinu problému.

Řešením není ale utěšování a přehnané reakce na chování psa. Zvíře si chování páníčka přebere jako „Páníček mě utěšuje, určitě byl důvod se bát.“. Tím se může situace postupně ještě zhoršit a pes může ve svých projevech ještě „přitlačit“.

Můžu psa odnaučit výt?

Primárně byste se měli snažit přijít na důvod, co se Vám pejsek vytím snaží říct. U některých hafanů stačí jen málo a problém se může vyřešit. Není ale ostuda obrátit se na odborníky na psí výcvik a chování. Ti Vám poradí nejlepší řešení na Vaše trable.

Co můžu udělat?

 • V případě nevybité energie pomáhají delší procházky nebo nové aktivity. Ideální je totiž u zvířete zabavit nejen tělo, ale i hlavu. Perfektní jsou v tomto případě nové hračky nebo různé hlavolamy, které mazlíčka ve Vaší nepřítomnosti zabaví. Pro zpestření doporučuji pořídit i hračku, ze které při hraní vypadávají psovi pamlsky. To je často nejlepší motivací pro přemýšlení a další zkoumání.
 • Hraček nemusí mít pes hromadu, stačí jich pár, které jednou za čas protočíte. Pro psa je hračka, kterou zná, méně zajímavá. Když mu jí ale na pár týdnů schováte a pak mu pár hraček vyměníte, získá to u mazlíčka větší zájem. Obzvlášť oblíbenou hračku ale chlupáčovi neschovávejte.
 • Mezi favority dále patří pískací hračky nebo dřevěné činky na okusování, které vydrží opravdu dlouho.
 • Od nudy mohou pejskům také pomoci „čmuchací“ koberečky. Ty totiž podporují přirozený pud hledání „kořisti“ po čichu, navíc je čmuchání zabaví na velmi dlouhou dobu. Pro psa se jedná o velmi zajímavou aktivitu, ve které je ještě navíc motivován ukrytými pamlsky.
 • A právě koberečky a další nejrůznější hračky, včetně těch pro venkovní aktivity, najdete na našem eshopu v sekci HRAČKY.
 • Ideální je k domácím aktivitám přidat i nějaký ten pohyb navíc venku. Často stačí jít jen na delší procházku, nebo přidat kratší venčení během dne. Pokud ale na výlety do přírody nebo na dlouhé procházky nemáte tolik času, můžete si pomoci chvílí aportování, vyběháním v psím parku, učením nových povelů, objevováním nových tras nebo pravidelným sportováním se psem.
 • Máte v okolí známé se psy? Super! To nabízí skvělou příležitost k odreagování pro chlupáče z obou domácností. Stačí se domluvit a vyrazit na procházky nebo do výběhu spolu, kde se pejsci zároveň unaví hraním. S dalšími páníčky se můžete domluvit a podniknout společné výlety po okolí a vzájemně se podělit o tipy na nové trasy.
Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře