fbpx

Psí fyzioterapie, co to je a jak funguje?

Následující řádky bych ráda věnovala tématu psí fyzioterapie a jejímu využití při rekonvalescenci zvířat. Pojďme si společně shrnout co to fyzioterapie vlastně je a kterým chlupáčům může pomoci.

Co je fyzioterapie psů?

Fyzioterapie je léčebná metoda, která pomáhá v léčbě nejčastěji ortopedických a neurologických obtíží, a to za využití individuálního cvičení se zvířetem. Cílem je snaha o co nejlepší kvalitu života zvířete, ať už se jedná o navrácení zpět do běžných každodenních aktivit, nebo léčbu už vrozených chorob. Může také pomoci při bolestech, nadváze nebo být součástí péče u psích sportovců.

Pro koho je vhodná?

Fyzioterapie pomáhá v rekonvalescenci psů po operacích pohybového aparátu, například po operacích nebo onemocnění kloubů. Využívá se také při řešení neurologických obtíží. Cílem je snaha o co nejlepší kvalitu života zvířete. Pacienty mohou být i jedinci trpící nadváhou a obezitou.

Častými pacienty bývají i psi starší, kteří mají problémy se svaly a klouby. Fyzioterapie jim může pomoci vzniklé komplikace řešit a ulevit jim od bolesti.

Fyzioterapie využívají ale i majitelé psů s velkou fyzickou aktivitou. Zde může být i součástí přípravy na soutěže a závody.

Léčba může být doporučena veterinárním lékařem. Je vhodná pro absolutně všechna zvířata každého věku i kondice. Fyzioterapie spočívá v individuálním přístupu ke každému zvířeti, součástí je vždy i celková diagnostika zdravotního stavu jedince, následuje vybraný způsob cvičení, protahování, uvolňování a masáže. Situace se odvíjí podle zdravotních komplikací a fyzioterapie bývá konzultována i s ošetřujícím veterinářem nebo veterinárním chirurgem. Fyzioterapeutem ale může být i sám veterinář.

Často zde ale platí určitá spolupráce mezi fyzioterapeutem a veterinářem, popř. chirurgem, který majiteli zvířete fyzioterapii doporučil. To se děje z důvodu aby fyzioterapeut přesně věděl zdravotní stav zvířete a popř. mohl postup s veterinářem diskutovat.

Fyzioterapií můžete připravovat své pejsky ke skvělým sportovním i životním výkonům. Můžete se připojit u nás do kurzu, ve kterém se s Verčou naučíte úžasné psí triky.

Formy fyzioterapie

Zde se opět situace liší podle aktuálního zdravotního stavu. Používanou formou bývá často metoda aktivního a pasivního cvičení nebo aquaterapie. Léčba se podporuje i za využití pulzní magnetoterapie, rehabilitačního laseru nebo pulzního ultrazvuku. Poslední dvě zmíněné se využívají hlavně u problémů pohybového aparátu. Další možností je i Dornova metoda pro psy.

Samotná fyzioterapie spočívá v celkovém posouzení zdravotního stavu zvířete a určení nejlepšího možného léčebného postupu.

Budu muset se psem cvičit doma?

Ano i ne. Doma se sami rozhodně nepouštějte do ničeho, co Vám nebylo fyzioterapeutem doporučeno a názorně předvedeno. Zvíře jinak doma sami léčit nebudete, fyzioterapeut Vám ale může například ukázat metody uvolnění svalů nebo různých masáží, které se psem můžete praktikovat i v pohodlí domova. To může být navíc další podpůrný efekt v léčbě zvířete.

Naučit se můžete i sportovní masáže pro vrcholové psí sportovce.

Jak fyzioterapie probíhá?

Na začátku probíhá celkové posouzení kondice zvířete, seznámení s jeho individuálními potřebami a cílem léčby. Podle toho se utvoří plán, podle kterého se bude léčba řídit.

Samotná fyzioterapie probíhá krátkým zahřátím a následným cvičením samotným, které se zvířetem provádí fyzioterapeut. Začátky mohou být obtížnější, daný jedinec se ale postupem času díky vedení naučí správné návyky při cvičení, chlupáči navíc často berou fyzioterapii jako hraní, využívané zdravotnické pomůcky a nejrůznější pohybové aktivity poslouží i jako mentální stimul. Dochází zde i k úlevě od bolesti a zlepšení kondice. Tímto dochází ke zlepšení fyzické i psychické pohody zvířete.

Fyzioterapie je úžasná metoda léčby zvířat, která se těší čím dál větší oblibě. Zvířatům se pomocí pozitivních stimulů a individuální rehabilitace zlepšuje zdravotní stav, kondice a celková kvalita života. Jedná se tedy o další způsob, jak pomoci našim chlupáčům.

Váš pejsek v nejlepší kondici dokáže dělat nejlepší věci jako jsou třeba různé triky, které se můžete naučit v našem online kurzu psích triků s Verčou.

Tagy:

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře