fbpx

Co dělat, když se nám ztratí pes?

Ztráta psa je pro asi každého páníčka velkým strašákem, kterého si nikdo z nás nechce vůbec pouštět do hlavy. Důvodem pro nečekaný úprk psa se může stát prakticky cokoliv a majitel se tak ocitá v zoufalé situaci. V hlavě se nám kromě strachu o našeho mazlíčka honí jediná myšlenka – A co dělat teď? 

Co můžu udělat hned?

V první moment se snažte zůstat na místě a na psa stále volat. Nevzdalujte se od místa, kde od vás pes utekl, mohli byste se minout. Pes se totiž mohl vydat „jen“ za zvěří, hárající fenou nebo nějakým jiným lákadlem, a po chvíli se může snažit se za vámi vrátit. Tohle je častý případ u spousty pejskařů, kteří berou psy například do zámeckých parků, polí nebo lesů. 

Zkuste se ptát kolemjdoucích, jestli vašeho psa neviděli. Psa popište a doufejte, že vám někdo dá vědět, jestli vašeho psa viděl, popř. vám může zavolat na číslo, které má pes na známce. (Psí známky můžete zakoupit na našem e-shopu zde.) Možností je i jim vaše telefonní číslo dát, aby vám mohli zavolat v případě, že vašeho psa někde uvidí, ale neodchytí. 

Jestli ani po dlouhé době pes nepřijde, bohužel vám často nezbude nic jiného než se vydat domů a podniknout další kroky. 

Co dělat dál?

  • Rozhoďte sítě. V první řadě zavolejte na městskou policii, která má na starost odchyt psů. Rovnou se jich zeptejte, jestli jim někdo nehlásil nalezeného psa ve vaší aktuální lokalitě.
  • Obvolejte okolní útulky, kterým někdo mohl volat ohledně nalezeného psa. Zavolat můžete také na okolní veterinární ordinace. 
  • Ztrátu psa nahlaste také na registru čipovaných zvířat, u kterých máte čip registrovaný (nejčastěji Národní registr majitelů zvířat nebo Backhome), a nahlaste ztrátu psa.
  • Ještě po cestě domů umístěte fotky psa na skupiny na sociálních sítích, například na stránky města nebo místa, kde jste psa ztratili. Ideální jsou také pejskařské skupiny, oslovte i útulky nebo záchranné stanice, které vám se sdílením určitě pomohou. Poproste o sdílení i vaše známé. Možností je poprosit o sdílení i známé osobnosti, které občas v takových případech vyjdou majitelům vstříc. 
  • Možností je také vytisknout letáčky s fotografií zvířete, jeho popisem a vaším kontaktem a  rozvěsit je na ulicích a u zastávek hromadné dopravy. Poproste i veterinární ordinace, obchody nebo kavárny, jestli můžete nechat pár letáčků i u nich. 
  • Pokud se vrátíte psa na místo znovu hledat, zkuste přizvat svojí rodinu nebo známé. Pokud jste ztratili psa v lokalitě, kterou neznáte, zkuste požádat o pomoc místní obyvatele.

Našel se váš pes v útulku nebo na policii? Skvělé! Nezapomeňte si s sebou vzít platný průkaz totožnosti, očkovací průkaz zvířete, případně další doklady, který prokazují, že je pejsek skutečně váš. Nezapomeňte, že majitel je povinen uhradit náklady, které útulku v souvislosti s dočasnou péčí o zvíře vznikly. 

Pes se stále nenašel 

Bohužel se ale může stát, že veškerá snaha zatím nepřinesla výsledky. V tom případě je důležité neztrácet naději a zkoušet okolní i vzdálenější útulky a odchytové služby. Pes mohl zabloudit a za i poměrně krátkou chvíli se už může nacházet daleko od místa, kde jste se viděli naposled. 

Můžete zkusit umístit i inzerát do novin, znovu umístěte příspěvek na sociální sítě, zkuste se obrátit na místní skupiny psích nadšenců.  

Pokud se pes ztratil v místě, které znáte, zkuste chodit po trasách vašich obvyklých procházek nebo známých lokalit. Pes se mohl vrátit na pro něj známá místa. Nejlepší variantou ale je, že sám najde cestu domů.

Co pomůže psa najít?

Při nalezení psa hrají důležitou roli jakákoliv vodítka, která nálezci poradí, čí pes je. Samozřejmostí u psů je čip, který pomůže psa identifikovat a najít majitele. Psa ale může chytit jen kolem procházející člověk, který nemá šanci takovou informaci získat. V tento moment je ideální když  má pes známku (k zakoupení zde na e-shopu) s kontaktem na jeho majitele (nejlépe jméno a telefonní číslo). V případě, že psa odchytne útulek, policie, nebo ho bude prohlížet veterinář, poslouží k identifikaci psa právě podkožní čip. Čip nezapomeňte registrovat do jednoho z registrů čipovaných zvířat. I to vám může pomoci s hledáním. 

Doufáme, že dnešní článek pro vás byl pouze zajímavým čtením, a že vás a vašeho chlupáče podobné trable nepotkají. 😊

Chcete zvýšit šanci, že se váš pes nezaběhne?
Zdokonalte povel „Ke mně!“

Chcete, aby váš pes přiběhl na zavolání vždy a všude? Pusťte se s námi do intenzivní přivolávačské výzvy! Po 1 měsíci bude vaše přivolání lepší až o 100 %!

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď. 🍀

Komentáře