fbpx

Co dělat, když se pejsek stává agresivním ke psům nebo lidem?

Situace, kdy je pejsek z ničeho nic agresivní na lidi nebo na jiné pejsky není ani trochu příjemná, naopak je to velmi nepříjemná situace, kterou nechce nikdo z nás pejskařů zažít. Nejen že je to nepříjemné pro nás, ale také pro samotného pejska. Může se cokoliv stát a pejsek z toho může mít trauma, které se na něm později “podepíše”. 

V tomto článku se Vám budu snažit pomoci, co byste měli dělat, když právě Váš pejsek začne být agresivní k lidem a nebo k ostatním pejskům.

První věc, na kterou byste se měli sami sebe ptát je: “jaká je příčina toho, že se můj pes začal chovat agresivně k lidem a ostatním psům?” 

Na tuto otázku byste správně měli umět odpovědět, nebo alespoň popřemýšlet, jakou danou věcí se stalo to, že se najednou z ničeho nic pejsek chová agresivně. Ve skutečnosti to ale nikdy není “z ničeho nic”, protože to má vždy nějakou příčinu. Pejsek se jen tak bezdůvodně nezačne chovat agresivně k lidem a ostatním psům. 

Také musíme rozlišovat to, jestli je to opravdu agresivita a nebo chce mít pejsek jen osobní prostor a nechce aby na něj nikdo nijak sahal. Třeba když pejsek zavrčí na nějakého člověka, který ho chce pohladit, tak to není agresivita, ale právě ten osobní prostor.

Agresivita je to, když pejsek sám od sebe začne útočit na dané lidi nebo jiné psy. To už je potom trochu problém, ale vše se dá vyřešit a dát zase do původního stavu společně s pozitivním přístupem k pejskovi. Agresivitu mu neberte za zlé, vždy k tomu má nějaký důvod a my mu s tím musíme nějak pomoci. 

Samotný trénink, aby se pejsek agresivitu odnaučil

Při odnaučování agresivity nesmíte zapomínat na to, že s pejskem musíte jednat pozitivně, na vše jít pomalu a s ničím na něj netlačit. Bude to chtít spoustu času a spoustu další socializace

  1. Pejska začněte brát častěji mezi lidi a psy, nejlépe někam do parku nebo se projít ve městě, kde je trochu více rušno. Nemyslím tím, abyste ho hned táhli na Václavské náměstí, ale opravdu stačí jen nějaké menší náměstí, kde je pár lidí. Pejska mějte pro jistotu neustále na vodítku pro případ, kdyby chtěl na někoho “vyjet” a pokousat nebo jen pohrozit.
  1. Až si budete jistí, že je pejsek mezi lidmi v pořádku a nijak je neohrožuje, tak začněte chodit mezi psy a jiná zvířata. Na takovou socializaci je velmi dobrý i cvičák, kde je více pejsků a může se více socializovat. Ale i na tom cvičáku pejska k ničemu nenuťte. Pokud něco nebude chtít dělat, tak ho nechte. On sám své hranice zná nejlépe. 
  1. Pejska můžete postupně brát na návštěvy ke svým známým, více si zvykne na společnost jiných lidí, které tolik nezná. 
  1. Pokud máte nějaké známé, kteří mají pejska, můžete je brát na společné procházky, aby si pejsek zvykl na přítomnost jiných pejsků

Závěr

Doufám, že jsem Vám tímto nějak pomohla, Věřím, že Vám to společně s Vaším pejskem  půjde. Jen to chce nějaký ten čas. Kompletní výchovou vašeho pejska vás provedeme v našem nejlepším kurzu Základní poslušnost, kde jsou všechny hlavní povely včetně názorných videí krásně vysvětleny.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře