fbpx

Jak odnaučit psa loudit?

Představte si nedělní rodinný oběd, výborné jídlo a skvělou společnost.

  • Usedáte ke stolu, ale něco nebo spíš někdo do Vás dloube čumákem a jeho lezení pod stolem třese nádobím.
  • O chvíli později na sobě cítíte škrábání packou a něčí pohled. Připomíná Vám to Vaší osobní zkušenost? Pak právě pro Vás jsme sepsali pár tipů, jak odnaučit Vašeho chlupáče loudit.

Jak začít?

Samozřejmě, že čím dříve s výchovou začnete, tím lépe. Nikdo Vám ale nezaručí, že to co štěně odnaučíte, nezačne v pubertě zkoušet znovu. Odnaučit jde ale i psí „dospělák“.

Rozhodně tedy neplatí, že starého psa novým kouskům nenaučíte. U všech věkových, váhových i povahových kategorií je potřeba jedno jediné, trpělivost.

  • Hlavní je těm smutným psím očím neustoupit a nepolevit ve snažení.

Všichni společně

Stejně jako u jakéhokoliv jiného výcviku psa je i zde důležité postupovat jednotně v rámci celé domácnosti.

  • Shrňte si základní pravidla, kterými se budete řídit a domluvte se, že zvířatům se prostě a jednoduše od stolu jídlo dávat nebude.
  • To samé platí i pro návštěvy nebo osoby, které Vám mazlíky chodí hlídat. Zrovna ti mají největší šanci Vašim chlupáčům podlehnout.

Bez jednotného přístupu přijde veškerá snaha vniveč.

Loudila ignorujte

Roztomilá očka by Vás totiž velice snadno mohla přesvědčit o tom, že přece něco málo nevadí a výcvik „teda už vážně začne od zítra“.

  • V psím mozku to znamená jediné – tohle na páníčka zabírá.

Zvířeti se vůbec nedívejte do očí, nemluvte na něj ani na něj žádným způsobem neupozorňujte. Na jeho další snahu o upoutání pozornosti se zaměříme v dalším kroku.

Snaha odnaučit psa loudit úzce souvisí s poslušností psa. Pokud pejsek nemá zvládnutou základní poslušnost, pak například loudí nebo projevuje jiné nevhodné chování (skákání, štěkání, kousání věcí apod). Pokud to chcete vzít do vlastních rukou a jednou pro vždy pejska vychovat tak, abyste byli dva skvělý parťáci, bez křiku a násilí, rádi vás přivítáme v našem kurzu Základní poslušnost, kde se spolu všechno naučíme. 🙂

Nesmíš!

Nenechte psa zajít tzv. za hranu.

  • Například aby lezl ostatním do klína, štěkal nebo hrabal packami pro upoutání pozornosti.

Ukažte mu, že to už stačilo, nejlépe naučenými povely typu „Fuj“, „Ne“, „Nesmíš“. Zvířata tyto povely znají a moc dobře vědí, co znamenají, i když se možná budou tvářit, že Vám nerozumí jediné slovo.

Nikdy ale nepoužívejte hrubou sílu.

Žádné jídlo ze stolu

Dalším trikem je nedávat psovi ze stolu vůbec nic. Ale OPRAVDU VŮBEC NIC. A to musíte vystvětlit všem členům rodiny. Teprve pak to bude mít účinek.

  • Nejen při jídle, ale ani to, co zrovna na stole leží (například ulomený kus bábovky nebo sušenky od odpolední kávy).
  • Zvířata to nedokážou odlišit a pořád to budou brát jako šanci něco dobrého od stolu vyžebrat.

Podobně funguje naše domácnost při vaření, kdy naší fence nedávám nic přímo od pultu.

  • Něco dobrého dostane po vaření do misky a místo snahy a loudění u pultu, čeká na svůj příděl hezky na svém místě. Jedná se o malý, ale z osobní zkušenosti můžu dodat, že velmi účinný detail.

Také nám pomohlo přestat jíst u nízkého stolu, na který naše fenka viděla.

  • U vysokého stolu, kde jsme jí ignorovali a ona neměla možnost jídlo vidět ani jak se k němu dostat, svoji snahu vzdala a nyní už jen leží pod stolem nebo v naší blízkosti.

Čas večeře pro všechny

Další možností je dát psovi bokem jeho vlastní jídlo nebo nějaký pamlsek, který ho zabaví. Ideální je třeba lízací had, kterého můžete naplnit 100% přírodními masovými pamlsky.

„Lízací had“
  • Pes totiž může šmejdit okolo stolu prostě a jednoduše kvůli hladu.
  • Najedený si navíc může chtít na chvíli lehnout a odpočinout, tím pádem na loudění u stolu nebude mít ani pomyšlení.

Zde je důležité pak doopravdy psům nic nedávat, mohli by se totiž naučit jídlo z misky rychle zhltat a běžet loudit ke stolu pro něco dalšího.

Nejen že může být loudění pro ostatní u stolu nepříjemné, některé pokrmy navíc mohou pro chlupáče představovat zdravotní riziko.

  • Už z tohoto důvodu je doopravdy lepší jim nic od stolu nedávat a věnovat se pouze svému jídlu.
  • Vždyť na sebe budete mít spoustu času nejen po odpolední siestě.
  • Můžete se například společně vydat na poobědovou procházku.

Pokud chcete mít i vy doma vychovaného pejska, přidejte se k nám do kurzu Základní poslušnost, kde vám s výchovou pomůžeme. Celý kurz je vedený hravou formou, takže opravdu baví pejsky a tím pádem i vás, když vidíte, jak se váš chlupáč učí snadno novým věcem a stává se z něj bezva parťák. 🙂

Přejeme vám hodně úspěchů na cestě za vychovaným psem a skvělým parťákem.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře