fbpx

Jak se vypořádat s neposlušností Vašeho psa?

V první řadě je třeba si uvědomit, že za neposlušnost psa nemůže sám pes, ale jeho majitel, a proto bychom ho neměli nijak trestat. Vždy prvně hledejte chyby, které děláte při výcviku Vy a nehledejte je na Vašem pejskovi. Zároveň si musíte uvědomit, že nikdo není dokonalý a i u výcviku pejska budete dělat nějaké chyby. Ať jsou to jen malé chybičky, kterých si tolikrát ani člověk nevšimne, nebo větší chyby, za které se později trestáme, což není cesta k úspěchu. 

Odměna

Jako vždy, odměna, hodně důležitý krok při jakémkoliv výcviku pejska. Zvířata, momentálně konkrétně psi, náš lidský život tolik nechápou, proto je musíme naučit ty věci, které po nich chceme. Co je zrovna správné, co není, zkrátka je musíme naučit, jak to tu funguje. Pejsci, kteří nejsou vycvičení a nejsou zvyklí na jakýkoliv výcvik, ze začátku nechápou, co po nich vlastně daný člověk chce, a tak mu to musíme stručně vysvětlit, k tomu je však potřeba nějaká odměnahračka, pamlsek apod., kterou pejsek ocení a bude mít větší motivaci úkon splnit

Samotný výcvik

Při výcviku poslušnosti pejska si musíte uvědomit, že není kam spěchat. Pejsek musí mít na výcvik dostatek času, vše se učit pomaleji, aby to pochopil a nebyl z ničeho nijak ve stresu. Trpělivost člověka při jakémkoliv výcviku hraje velkou roli. Na pejska s ničím netlačte, na vše potřebuje určitou dobu/čas, jelikož by si mohl k daným povelům nebo trikům vytvořit negativní myšlenky a postoje, které se později velmi špatně odnaučují. 

Při výcviku také musíte dbát na to, jestli neděláte nějaké výraznější chyby, které pejska naučíte a později si uvědomíte, že jste to vlastně dělali celé špatně a musíte to pejska přeučit, což není žádná legrace a vyžaduje to spoustu času jak pro Vás, tak i pro Vašeho pejska.

Pokud budete pejska učit některý povel, co se týče poslušnosti a ovladatelnosti psa, tak si připravte už výše uvedenou odměnu (hračku, pamlsek apod.) podle toho, co má pejsek rád a je za to ochotný s Vámi spolupracovat. Dále pokud používáte klikr, tak se velice hodí. Pokud ne, stačí nějaká slovní pochvala, u které nebudete nijak měnit tón hlasu a vždy to bude stejné slovo (např. – dobře, správně, výborně, ano apod.). Funguje to u všech povelů a triků stejně: vyslovíte daný povel, kliknete s klikrem nebo slovně pochválíte pejska a následuje daná odměna, kterou si určí sám Váš pes, podle toho, co preferuje za odměnu. 

Závěr

 Pejska povely a triky učte na nějakém klidném místě, které zná a nebude ho nijak rušit a ovlivňovat ve spolupráci s Vámi. Až bude pejsek daný povel či trik ovládat, zkuste trénovat na jiných místech. Ze začátku stejně klidných, jako bylo místo, kde jste začínali a postupně pejska začněte brát na místa, která tolik nezná, nebo je nezná vůbec, a nebo místa, která jsou hlučná. Pejsek se totiž musí naučit Vás vnímat za jakékoliv situace, ať jste kdekoliv a ať se děje cokoliv. 

Pokud budete mít problém s výcvikem a výchovou pejska i nadále problém, nebojte se obrátit na kurz “Základní poslušnost”, rádi Vám se vším pomůžeme.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře