fbpx

Kolik by měl mít pes aktivity? Co je málo a co už moc?

Ať už jste pejskař – začátečník nebo zkušený profík, jedno téma je blízké nám všem a často na něj přijde řeč i při společných vycházkách nebo v psím parku.

Jak často venčíte a kolik aktivity s pejskem máte?

Nejsem úplně fanouškem toho, jak moc se z aktivit mezi pejskaři stala víc soutěž, než radost. Setkání v parku se mění v soutěž ve výdrži a délce procházek, množství aktivit a hlavně, zapomíná se na individuální požadavky psa. Ne každý pes potřebuje několik hodin pohybu denně nebo dlouhé vycházky. Jak mám tedy jako páníček plánovat venčení a jaké faktory zohlednit?

Proč se zajímat o aktivitu psa?

Naši chlupáči nejsou stavění na to, aby celý den proleželi na gauči. Potřebují pohyb, který jim pomáhá trénovat nejen kondici, ale i mysl. Procházky jsou plné vjemů a stimulací z okolí. Pes může objevovat okolí a svět kolem něj všemi smysly, udržuje se v kondici a snižuje riziko vzniku nadváhy. Procházky jsou jednou z hlavních aktivit u psů, zdravotně ale prospívají i nám páníčkům.

Nedostatek aktivit zvyšuje riziko vzniku problémového chování, psi jsou vystresování a může dojít k dalším projevům neuspokojení, jako je kňučení nebo přílišná péče o srst.

Proč jsou procházky důležité pro mě jako páníčka?

Procházky jsou skvělým způsobem, jak se se svým psem učit fungovat bok po boku. Psi jsou vždy vděční za každou příležitost, kterou mohou strávit po páníčkově boku, a navíc jste spolu na procházce venku? To zaručí spokojeného psa. Nezapomínejte i na celou řadu zdravotních benefitů, které jsou s pravidelnými procházkami spojeny.

Procházky vás stresují? Vláčí vás za sebou, div vám ruce neupadnou? Bojíte se, co zas kde vyvede nebo kdy neposlechne?

Pak něco není v pořádku. Tak by to být nemělo. A je čas to změnit. Vždycky to jde změnit, stačí chtít a věnovat tomu nějaký čas. Rádi vám s tím pomůžeme, od toho tu přeci jsme, aby si mohl každý pejskař procházky užívat. 🍀 Podle toho, co potřebujete máme na výběr kurz Základní poslušnost – který je komplexní a obsahuje vše, co by měl pejsek zvládat. Nebo konkrétní kurz Stop tahání na vodítku, kde vyřešíme tento problém. Všechny kurzy a jejich srovnání najdete zde.

Jak často chodit na procházky?

Řiďte se podle individuálních potřeb vašeho psa. Každý pes je jiný, prostředí, ve kterém žijete je jiné a nejlépe si určíte, co bude vyhovovat vám a vašemu čtyřnohému parťákovi. Jaké faktory ale musíte jako páníček zohlednit?

  • Věk

Věk hraje zásadní roli a ovlivňuje, kolik fyzické aktivity pejsek potřebuje. Štěňatům a mladým psům postačí krátké, ale časté procházky, mezi kterými mohou doma spinkat. Podobně jsou na tom psi- senioři, kterým budou vyhovovat kratší, ale častější vycházky během dne.

  • Plemeno

Plemeno hraje obrovskou roli v požadavcích na fyzickou aktivitu a intenzitu procházek. Velmi aktivní jedinci budou vyžadovat přibližně 2 hodiny aktivity denně, méně náročným plemenům stačí okolo 30 minut. Zde záleží na jejich fyzičce a nárocích, které má každý pejsek individuální.

Z tohoto důvodu je důležité vybírat pejska vždy podle požadavků a potřeb nejen plemena samotného, ale i s individuálními požadavky každého jedince.

  • Zdravotní stav

Aktuální zdravotní stav vašeho chlupáče je důležitým faktorem, na který nesmíme zapomínat. Zdravý pes v dobré kondici bude vyžadovat a potřebovat ventilovat svojí přebytečnou energii. Psi nemocní, po nemoci nebo zranění budou vyžadovat pomalý návrat do obvyklého režimu. U psů nemocných nebo s omezením přizpůsobujeme procházky jejich potřebám, v případě, že si nejsme jistí, konzultujeme s veterinářem, který naši situaci vyhodnotí.

Opatrně musíme k pohybu přistupovat u obézních psů. Při aktivitě musíte začínat pomalu a nepřehánět tempo, hubnutí je dlouhodobý proces a stejně jako u nás lidí je důležité hlídat, aby šla váha dolů zdravým a udržitelným způsobem. Začněte s krátkými procházkami, u kterých můžete přidávat na délce a obtížnosti terénu.

Opatrně přistupujeme k pohybu i u brachycefalických plemen, která mohou mít narozdíl od jiných plemen potíže zvládat náročnější aktivity, hrozí i vyšší riziko přehřátí.

  • Individuální potřeby

Povaha a potřeby vašeho konkrétního chlupáče vám přesně řeknou, kolik aktivity váš pejsek potřebuje. Aktivnější, hravější a zvídaví psi budou vyžadovat více různých aktivit, pes klidnější povahy bude v tomto ohledu méně náročným. Roli v tomto hraje i rasa a původ psa. Jeho povaha a chování vám napoví, jestli je aktuální délka a intenzita procházek a aktivit dostatečná.

  • Podmínky okolí

Nesmíme zapomínat, že i venkovní podmínky ovlivňují množství vycházek, na které se se svým pejsek daný den vydáme. Velmi vysoké teploty představují pro pejska riziko přehřátí, pobyt venku bychom proto měli zkrátit na nezbytné minimum a snížit náročnost venkovních aktivit. Nejlepším řešením je chodit na delší procházky brzy ráno a pozdě večer, během dne pak chodit hlavně ve stínu a po zarostlém terénu.

Aktivnější a hravější psy musíme v tomto ohledu hlídat a v případě potřeby trochu krotit, samotní mohou rychle ztratit hlavu a neutnout své chování včas.

Pobyt venku bychom měli omezit i u chladnějšího počasí, a to hlavně u plemen náchylnějších k prochladnutí. U takových psů si dávejte pozor i v dešti, pokud ale déšť nevadí ani vám, ani vašemu psovi, nezbývá než vzít pláštěnku a vyrazit do světa.

Kdy už toho je „moc“?

Naším cílem je vyběhaný a uspokojený pes, u kterého jsme během aktivity, například procházky, naplnili jeho potřeby, ne vyčerpaný pes, který se pomalu nezvedne. Brát malé štěně na dlouhé několikahodinové výlety není cíl, na který byste měli směřovat, stejně tak asi nebude ideální trénovat s brachycefalickým plemenem na maraton. Soustřeďte se na svého psa a jeho potřeby a požadavky, hledejte kompromis, který bude vhodný pro všechny zúčastněné.

Stále si nejste jistí? Poraďte se s námi. 😊 Jako členi jakéhokoliv našeho kurzu nebo Klubu pejskařů srdcem máte zdarma naše poradenství. 🍀

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře