fbpx

Může pes jíst sníh?

Zima a sníh představují období radovánek pro většinu pejskařů. Psi sníh milují a rádi v něm dovádí. Hlavně jejich první setkání se sněhem bývá nezapomenutelným zážitkem nejen pro ně, ale i jejich páníčky. Radostně pobíhají, skotačí, a sem tam sníh i ochutnají. Je v pořádku, když pes jí sníh? A hrozí mu něco? 

Proč psi jedí sníh?

Pes může jíst sníh hned z několika důvodů. Jedním z nich je zápal do hry, kdy se snaží chytat sníh při koulované nebo házení. Jednou z vůbec nejoblíbenějších psích aktivit je pak ničení sněhuláků. Pes může ale zkonzumovat větší množství sněhu i při aportování nebo procházce samotné. 

Možností může být ale i žízeň nebo fakt, že mu sníh prostě a jednoduše chutná. Hafan se nám ale může snažit naznačit i nějaké nepohodlí. 

Může psovi pojídání sněhu ublížit?

Sníh představuje nejen zdroj zábavy, ale i celé řady nepříjemností. 

Trávicí obtíže 

Intenzivní konzumace sněhu s sebou může nést určité zdravotní komplikace. Pojídáním studeného sněhu dochází ke snižování tělesné teploty psa a teplotnímu šoku. Sníh navíc může podráždit sliznice trávicího traktu, což může vést k zažívacím problémům, jako jsou plynatost, zvracení, průjmy, ale i k zánětu žaludku. 

Pozor bychom si měli dávat také na množství zkonzumovaného sněhu. Může nastat intoxikace organismu vodou, při které dochází k nepoměru sodíku v těle.

Gastritida 

Gastritida, neboli zánět žaludku, se u psů vyskytuje poměrně běžně. Pojídání sněhu je navíc jednou z hlavních příčin vzniku. 

Objevuje se celková slabost organismu, nechutenství, nadměrná plynatost, apatie a průjem. Majitel tak velmi rychle pozná, že jeho hafan není ve své kůži. V tento moment je nejlepším řešením návštěva veterinární ordinace. Základem léčby je dieta, dostatečný příjem tekutin a klidový režim. 

Při intenzivních průjmech hrozí dehydratace organismu. Pozor si v tomto případě musí dávat hlavně majitelé štěňat, pro které představují průjmy velké riziko. Pokud pozorujete některé z uvedených příznaků, neváhejte vyhledat pomoc veterinárního lékaře.

Nachlazení

Pejsek se může v zimním období i nachladit, někteří mazlíčci mohou dokonce trpět i na záněty hrtanu. Hlavními příznaky jsou kašel, výtok z nosu a zvýšená teplota.

Nachlazení je nejlepší předcházet a to vhodným oblečkem pro psa, zvlášť pokud máte psa, který je na zimu náchylnější.

Pokud už k nachlazení dojde, je dobré podchytit už první příznaky onemocnění. Jako terapie se v tento moment doporučuje hlavně klidový režim, kratší procházky, dostatečný příjem tekutin a pobyt v teple. Nezapomínejte na stravu bohatou na vitamíny a minerály, imunitu můžete podpořit i doplňky stravy. 

Doplňky stravy můžete zakoupit na našem e-shopu zde.

Chemikálie a soli 

Skrytou hrozbou mohou být i používané chemikálie v rámci chemického posypu komunikací ve městech. Sůl představuje nebezpečí i pro psí packy. Ve sněhu se navíc může nacházet například štěrk, písek a další škodliviny z okolí. Sníh může být i možným zdrojem infekce. 

Jak odnaučit psa jíst sníh? 

Konzumace sněhu na zahnání žízně není vhodným ani zdravým řešením. U psů na zahradě se proto nezapomínejte ujistit, že má přístup k vlažné vodě. Misku nezapomínejte kontrolovat a vodu vyměňovat. Při cestování a delších procházkách nezapomeňte přibalit láhev s vodou i pro Vašeho psa. Cestovní láhev můžete zakoupit na e-shopu zde.

Nejlepším řešením je pejska odnaučit pojídat sníh co nejdříve. Zabráníte tak vzniku nepěkného zlozvyku. To úzce souvisí se sebekontrolou psa, které se věnujeme v naší zimní výzvě. Štěně se snažte zabavit například přetahováním, sportováním nebo trénováním nových triků. (K zabavení pejska vám mohou pomoci naše on-line kurzy zde). Odnaučit ale můžete i psí dospěláky nebo důchodce. 

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře