Může pes jíst sníh?

Zima a sníh představují období radovánek pro většinu pejskařů. Psi sníh milují a rádi v něm dovádí. Hlavně jejich první setkání se sněhem bývá nezapomenutelným zážitkem nejen pro ně, ale i jejich páníčky. Radostně pobíhají, skotačí, a sem tam sníh i ochutnají. Je v pořádku, když pes jí sníh? A hrozí mu něco? 

Proč psi jedí sníh?

Pes může jíst sníh hned z několika důvodů. Jedním z nich je zápal do hry, kdy se snaží chytat sníh při koulované nebo házení. Jednou z vůbec nejoblíbenějších psích aktivit je pak ničení sněhuláků. Pes může ale zkonzumovat větší množství sněhu i při aportování nebo procházce samotné. 

Možností může být ale i žízeň nebo fakt, že mu sníh prostě a jednoduše chutná. Hafan se nám ale může snažit naznačit i nějaké nepohodlí. 

Může psovi pojídání sněhu ublížit?

Sníh představuje nejen zdroj zábavy, ale i celé řady nepříjemností. 

Trávicí obtíže 

Intenzivní konzumace sněhu s sebou může nést určité zdravotní komplikace. Pojídáním studeného sněhu dochází ke snižování tělesné teploty psa a teplotnímu šoku. Sníh navíc může podráždit sliznice trávicího traktu, což může vést k zažívacím problémům, jako jsou plynatost, zvracení, průjmy, ale i k zánětu žaludku. 

Pozor bychom si měli dávat také na množství zkonzumovaného sněhu. Může nastat intoxikace organismu vodou, při které dochází k nepoměru sodíku v těle.

Gastritida 

Gastritida, neboli zánět žaludku, se u psů vyskytuje poměrně běžně. Pojídání sněhu je navíc jednou z hlavních příčin vzniku. 

Objevuje se celková slabost organismu, nechutenství, nadměrná plynatost, apatie a průjem. Majitel tak velmi rychle pozná, že jeho hafan není ve své kůži. V tento moment je nejlepším řešením návštěva veterinární ordinace. Základem léčby je dieta, dostatečný příjem tekutin a klidový režim. 

Při intenzivních průjmech hrozí dehydratace organismu. Pozor si v tomto případě musí dávat hlavně majitelé štěňat, pro které představují průjmy velké riziko. Pokud pozorujete některé z uvedených příznaků, neváhejte vyhledat pomoc veterinárního lékaře.

Nachlazení

Pejsek se může v zimním období i nachladit, někteří mazlíčci mohou dokonce trpět i na záněty hrtanu. Hlavními příznaky jsou kašel, výtok z nosu a zvýšená teplota.

Ideální je podchytit už první příznaky onemocnění. Jako terapie se v tento moment doporučuje hlavně klidový režim, kratší procházky, dostatečný příjem tekutin a pobyt v teple. Nezapomínejte na stravu bohatou na vitamíny a minerály, imunitu můžete podpořit i doplňky stravy. 

Doplňky stravy můžete zakoupit na našem e-shopu zde.

Chemikálie a soli 

Skrytou hrozbou mohou být i používané chemikálie v rámci chemického posypu komunikací ve městech. Sůl představuje nebezpečí i pro psí packy. Ve sněhu se navíc může nacházet například štěrk, písek a další škodliviny z okolí. Sníh může být i možným zdrojem infekce. 

Jak odnaučit psa jíst sníh? 

Konzumace sněhu na zahnání žízně není vhodným ani zdravým řešením. U psů na zahradě se proto nezapomínejte ujistit, že má přístup k vlažné vodě. Misku nezapomínejte kontrolovat a vodu vyměňovat. Při cestování a delších procházkách nezapomeňte přibalit láhev s vodou i pro Vašeho psa. 

Cestovní láhev můžete zakoupit na e-shopu zde.

Nejlepším řešením je pejska odnaučit pojídat sníh co nejdříve. Zabráníte tak vzniku nepěkného zlozvyku. Štěně se snažte zabavit například přetahováním, sportováním nebo trénováním nových triků. (K zabavení pejska vám mohou pomoci naše on-line kurzy zde). Odnaučit ale můžete i psí dospěláky nebo důchodce. 

Moc nás těší, že náš kurz Online psí škola je nejprodávanější kurz na pozitivní výcvik psa v ČR a na Slovensku.

Vážíme si každého majitele pejska, který chce svého psa vychovat s láskou a porozuměním. A tak vám skrze tuto Online psí školu dáváme návod, jak to jednoduše zvládnete i vy z domova! :)

Komentáře