fbpx

Pozitivní přístup ve výcviku psa + naše tipy a triky

V dnešním článku bych se ráda zaměřila na pozitivní přístup ve výcviku psa a proč není strach a stres řešením. K tomu vám poradíme také několik tipů a triků k té nejlepší výchově Vašeho psa. Jdeme na to!

Co je pozitivní výcvik? 

Principem je souhra a kladný vztah mezi psem a jeho pánem. Klíčem je pozitivní motivace, která vede k dosažení výsledků. Správná výchova je totiž základem úspěšného výcviku každého zvířete. K dosažení požadovaného výsledku se využívá kladný přístup, motivace a odměny. A právě tyto principy, společně s velkou dávkou trpělivosti, vedou k vycvičenému a spokojenému mazlíčkovi. Pes tak dělá cviky, protože chce, má radost a je motivovaný a soustředěný na fungování a výcvik po boku svého pána. Jako odměna poslouží pochvala, pohlazení a pamlsky. 

Pozitivní přístup navíc pomáhá ke zlepšení soustředění psa na výcvik. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že pes se při rozmrzelé náladě svého pána hůře soustředí a výcvik se pro něj přesouvá na druhou kolej. Pozitivní přístup jak páníčka, tak jeho chlupáče, slouží jako motivace k tréninku a provádění cviků, které udělají radost nejen páníčkovi, ale i jeho mazlíčkovi.

Jak na pozitivní výcvik? 

Hlavní je pozitivní přístup, trpělivost, vybraný způsob odměny a pravidelné trénování. Nezapomínejte také psa zabavit i mimo trénink, například společným hraním nebo mazlením. Pozitivní přístup se očekává nejen od čtyřnohého parťáka, ale i od Vás. Vyhněte se negativním emocím, křiku, nadávání, samozřejmostí je neubližování zvířeti žádnou formou. Mějte po ruce vždy potřebné množství pamlsků, zvíře pochvalte, pohlaďte.

Při správném provedení dejte psovi najevo radost a pochvalte ho. Právě to poslouží jako motivace pro další výcvik, která je pro psa zábavnou a příjemnou formou. Výcvik je tedy spíše takovou společnou cvičící hrou. 

Rady, tipy, triky 

Strach není řešení

Strach a stres nemají ve správné výchově zvířete co dělat. Pokud majitel neví, jak se psem cvičit a trénovat povely, je důležité vyhledat odbornou pomoc mezi odborníky a poradci ve výcviku. Nehledejte výchovné rady na diskuzních fórech, řešte vaší vlastní situaci s vaším vlastním zvířetem. Řešením není zvířeti dát „na zadek“, někam ho zavřít nebo na něj křičet. To nic nevyřeší, nevysvětlí a páníček ničeho nedosáhne. Stejně tak nejsou řešením metody typu elektrické obojky, které, pokud chybí výchova a výcvik, kromě strachu zvířete nezaručí vůbec nic.

Hledejte, co je důvodem špatného porozumění, pracujte na komunikaci se svým chlupáčem a na jednoduchosti povelů, které cvičíte. 

Vůdce smečky 

S předchozím bodem se týká i téma „alfa vůdce“ vaší smečky. Spousta lidí má strach, že se jejich pes bude snažit stát hlavou celé skupiny a jako nejlepší vyhodnocení situace považují trestání a křik. Důležité je od začátku vymezit hranice, které bude celá rodina dodržovat. Opět zde platí pravidlo, že na výchově zvířete se podílí celá domácnost. A domácnost = smečka, která potřebuje vůdce. A pokud pes nevycítí jasného vůdce, může se začít snažit získat autoritu sám. 

Před samotným pořízením zvířete tedy vyřešte veškerá témata výchovy do detailů. Častým případem je třeba vynadání a tresty za loudění u stolu, zatímco další členové domácnosti psa od stolem krmí. Celá smečka uplatňuje jednoduché a jasné povely. Nevyjasněné otázky pak vedou maximálně tak ke zbytečnému křiku a chaosu ve výchově zvířete.

Komunikace páníček x pes

Spousta majitelů se se svými zvířaty učí komunikovat po svém. Mají vlastní povely a způsoby komunikace, které jim pomáhají v jejich společném žití. Hlavní je zvíře sledovat a věnovat mu pozornost co vyžaduje a co se snaží říct. Stejně jako lidé jsou i zvířata povahově rozdílná a neexistuje jediné, univerzální řešení pro všechny. 

Pejsek se Vám také může snažit naznačit, že dneska nemá na náročné cvičení a aktivity prostě a jednoduše náladu. Buďte při výchově důslední, ale zároveň ohleduplní a respektujte mazlíčkovy potřeby. 

Stejně tak mějte se svým chlupáčem trpělivost. Hlavně štěňátka, která okolní svět ještě objevují, mohou dělat nehody a neúmyslně zkoušet Vaši trpělivost. Proto neztrácejte naději a se psem stále pracujte na výchově a vzájemné komunikaci. 

Trénujte pomůcky, cviky a chování 

Nejlepším řešení je učit pejska od štěňátka, rčení „Starého psa novým kouskům nenaučíš“ ale rozhodně neplatí. Stejně jako lidé se i psi neustále učí a objevují svět okolo sebe. A proto není věk psa (ani páníčka 😊) žádnou překážkou ve výcviku a výchově.

Máte psa od štěňátka? Skvělé, situace bude o to jednodušší! Nezapomínejte, že náročnější výcvik se doporučuje začínat až od 4. měsíce, kdy už je pejsek silnější a má vyvinutější svaly. Pořídili jste si už psího dospěláka nebo důchodce? Nevadí, hlavní je začít psa učit na všechny podněty co nejdřív. 

Trénujte pejska na cestování hromadnou dopravou, na nošení náhubku, návštěvy veterináře. Učte psa na manipulaci jako je kontrola tlamičky, uší, nebo pacek. To Vám usnadní veterinární prohlídky, které budou pro připraveného a navyklého pejska méně stresující záležitostí. Za správné provedení odměňujte chlupáče pochvalou a pamlsky.

Zkoušejte nové aktivity, prozkoumávejte nová místa 

Taková typická, obyčejná rada, která má ale velké výsledky. Velkou výhodou je právě zkoušení nové aktivity, která vzbudí zájem zvířete. Nikoho by nebavilo chodit jen na ta samá místa a dělat ty samé cviky pořád dokola, to vede k nudě, frustraci a ztrátě zájmu o aktivitu. 

Zkuste proto při příští procházce zabočit o ulici dál, objevujte okolí svého města, zkuste se se psem naučit nový povel nebo trik, začněte spolu sportovat. Existuje tolik možností a aktivit, které můžete provozovat. A právě pravidelný pohyb a zájem zvířete vede k pozitivnímu a pevnému poutu mezi Vámi a Vaším mazlíčkem.

Chcete vyzkoušet něco nového nebo se učit správné výchovy komunikace? Mrkněte na naší širokou nabídku online kurzů, které můžete začít trénovat v pohodlí domova kdykoliv budete chtít. A naše velké plus? Kromě široké škály nabízených kurzů uplatňujeme pouze pozitivní přístup a správnou komunikaci, kterou učí naši šikovní a zkušení instruktoři. Těšíme se na Vás! 😊

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře