fbpx

Proč pes nechce jíst?

Odmítání potravy je velmi častým problémem, se kterým se za život setká snad každý pejskař. Psi, kteří nechtějí jíst, jsou běžnými návštěvníky veterinárních ordinací. Důvodů, proč pes potravu odmítá, je ale celá řada. 

Pes může odmítat jíst z mnoha důvodů. Důležité je proto psa zkoumat a zjistit možnou příčinu. Jeví pes o krmivo zájem, ale nejde mu jíst? Je apatický? Jak dlouho problém trvá a co se v poslední době změnilo? Trápí Vašeho psa i jiné zdravotní potíže? Měnili jste mu v poslední době krmení?

V tento moment je lepší věnovat psovi zvýšenou pozornost a sledovat jeho projevy během dne. Zjistěte, jestli pes jíst chce, ale nemůže. Odmítá granule, ale Vám by pomalu vlezl do talíře? Nebo nejeví zájem o žádné jídlo? Pokud pes o granule zájem má, jeví zájem o krmivo a dokonce zkouší jíst, může být problémem tzv. dysfagie. 

Dysfagie

Dysfagie je termín, kterým označujeme narušení příjmu potravy. Příčina může být například poranění dutiny ústní.

Ostatní příčíny:

 • onemocnění zubů
 • úrazy zubů (například fraktura zubu)
 • zánět dásní
 • uvízlé cizí těleso
 • nádorové procesy v tlamě
 • onemocnění hltanu a jícnu
 • problémy s polykáním 

Pro mazlíčky je v tomto případě příjem jakékoliv potravy velice obtížný. Návštěva veterináře Vás tedy určitě nemine.

Příznak onemocnění

Ztráta apetitu je příznakem celé řady onemocnění. Důležité je nechat psa prohlédnout a vyhodnotit celkový zdravotní stav. Hlavně u štěňat, malých plemen, psích seniorů a chronicky nemocných psů se nedoporučuje situaci podceňovat. Raději vyhledejte pomoc veterináře, který psa vyšetří a vyloučí ty nejhorší scénáře. 

Onemocnění, která mohou být příčinou nechutenství, je celá řada. V případě, že u svého psa pozorujete další příznaky, například zvýšenou teplotu, apatii, zvracení, průjmy nebo zvýšenou bolestivost, neváhejte kontaktovat svého veterináře. Vždy je lepší vědět, na čem jste, než nechat situaci zajít zbytečně daleko. 

Psovi vadí krmivo 

Pes nemusí odmítat žrát pouze ze zdravotních důvodů. Častým důvodem je okamžitá změna krmiva. Na nové granule, nebo jiný způsob krmení, proto najíždějte postupně. Trávení Vašeho mazlíčka si na tak na změnu krmení bude pomalu navykat. Nejen, že bude pro psa jednodušší najet na nový režim, vyhnete se tak i možným trávicím obtížím z rychlé změny. 

Možným důvodem mohou být i potravinové alergie a intolerance. V novém krmivu tak psovi může vadit některá z použitých surovin. 

Problém může představovat i velikost granulí. U malých plemen může být problém granule vůbec ukousnout, větším psům zase nemusí vyhovovat příliš malá velikost. 

Dalším možným důvodem je „vyčichnutí krmiva“. Někteří majitelé u svých psů popisují ztrátu zájmu o dlouho otevřené granule. Příčinou může být špatné uskladnění, které snižuje jejich kvalitu a chutnost. Z tohoto důvodu je lepší mít uzavíratelnou dózu, ve které budete granule uskladňovat. U menších psů, kteří nemají tak velký příjem krmiva, je možností pořizování menších pytlů granulí. To zajistí lepší kvalitu a menší prodlevu mezi otevřením balení a naplněním misky.

Kvalitní granule, pamlsky a doplňky stravy zakoupíte zde na e-shopu.

Faktory prostředí 

Častým důvodem odmítání potravy je stres. Pes může například špatně reagovat na změny prostředí (narušení režimu, stresové situace, cestování, …). Některým psům může vadit, když je při krmení něco vyrušuje. Dopřejte proto psovi klid a prostor pro klidné nakrmení. 

Se sníženým zájmem o krmivo se setkáváme i u hárajících fen nebo fen s falešnou březostí. Krátká období ztráty apetitu se popisují i u psích puberťáků. 

Ke ztrátě chuti k jídlu napomáhají i některé léky. Při podezření na souvislost mezi léky a ztrátou apetitu neváhejte kontaktovat svého veterináře. 

Jak u psa zvýšit chuť k jídlu?

 • Mějte pravidelný režim + dostatek aktivit přes den.
 • Určete čas a místo, kde budete psa krmit. 
 • Zajistěte psovi při krmení klid.
 • Pro zpestření můžete sáhnout po lososovém oleji jako doplňku stravy. 
 • U kvalitních granulí by neměl být problém s chutností. Pokud psovi granule nechutnají, zkontrolujte složení a ingredience. Při výběru neváhejte požádat o pomoc zkušenější chovatele nebo veterináře.
 • Vybírejte krmivo z kvalitních surovin, metodu krmení ani druh granulí nestřídejte příliš často.
 • Nenechte psovi krmivo k dispozici celý den. Na najezení mu dejte dostatečné množství času, poté mu ale krmení odeberte. 

Získejte klíč k prémiovým článkům o psím zdraví i přístup do veterinární online poradny

Díky členství ve VIP Klubu Online psí školy si odemknete dveře k našim nejlepším „podpultovkám“:

 • Obdržíte klíč k více než 60 utajeným článkům na odborná témata.
 • Dostanete přístup do online veterinární poradny.
 • Získáte 20% slevu na všechny kurzy a záznamy ze vzdělávacích workshopů.
Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře