S příchodem podzimních a zimních měsíců se blíží také události, při kterých neváhají lidé vytahovat zábavnou pyrotechniku. Ta kromě hluku a nepořádku, způsobuje ještě další nepříjemnosti, děsí totiž zvěř. A nejen tu divokou, která si při úprku způsobuje vážná, někdy až smrtelná zranění.
To samé si ze strachu mohou způsobit i Vaši chlupáči ve snaze o úprk do bezpečí. Většina chovatelů tedy místo radosti z příchodu Nového roku prožívá krušné chvíle.
Důvodů může být hned několik. Hlasité prudké rány představují nebezpečí, či mohou vyvolávat vzpomínky na traumata, kterými si chlupáč prošel. Někteří se prostě bojí hlasitých a nečekaných zvuků, které si nedokážou s ničím spojit. Venkovní hluk může připomínat prudké bouřky, které spousta chlupáčů také zrovna nevyhledává.
Stejně jako u strachu z bouřek, patří mezi hlavní projevy strachu a úzkosti kňučení a štěkání, doprovázené neklidnými pohyby, klepáním a snahou utéct do úkrytu a schovat se. Psi mohou také nadměrně slintat a hyperventilovat. V extrémních případech se pes může pomočit nebo začne být agresivní vůči ostatním.
Navíc, stejně jako u jakéhokoliv jiného strachu, se s přibývajícím věkem můžou stavy zvířete zhoršovat. Situaci proto doporučuji nepodceňovat a o pomoc požádat odborníky na psí chování.
Pokud nikoho takového neznáte nebo nechcete hledat, jsme vám plně k dispozici. Naše trenérka Zdeňka má s podobným a jiným „problémovým“ chováním pejsků spoustu zkušeností, vypracovala speciální online kurz Problémové chování pro všechny bojácné / agresivní a prostě své pejsky. V ceně kurzu je Zdeňky podpora a poradenství konkrétně s vaším pejskem. Více o tomto kurzu se dozvíte zde.
Hudba, televize:
Únava:
Zábava:
Úkryt:
Pamlsky:
Pro psy je důležité, jak celou situaci vnímá i jejich páníček a celá smečka. Přehnané reakce a obavy o průběh večera může u psa vyvolat pocit „páníček se taky bojí, je důvod k obavám.“
Řešením ale není ani přehnaná péče, která chlupáče pouze utvrdí v tom, že je „něco špatně.“
V extrémních případech mohou být veterinářem předepsaná sedativa, která zvířata zklidní. Další možností je použití homeopatik.
Doporučuji situaci probrat s odborníkem na psí chování nebo se obrátit na nás – v kurzu Problémové chování získáte plnou podporu trenérky, situaci s vámi probere a poradí vám, jak nejlépe postupovat. Více o kurzu se dozvíte tady.
VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?
Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď.