Psi a ohňostroje

S příchodem podzimních a zimních měsíců se blíží také události, při kterých neváhají lidé vytahovat zábavnou pyrotechniku. Ta kromě hluku a nepořádku, způsobuje ještě další nepříjemnosti, děsí totiž zvěř. A nejen tu divokou, která si při úprku způsobuje vážná, někdy až smrtelná zranění.

To samé si ze strachu mohou způsobit i Vaši chlupáči ve snaze o úprk do bezpečí. Většina chovatelů tedy místo radosti z příchodu Nového roku prožívá krušné chvíle.

Proč se psi bojí

Důvodů může být hned několik. Hlasité prudké rány představují nebezpečí, či mohou vyvolávat vzpomínky na traumata, kterými si chlupáč prošel. Někteří se prostě bojí hlasitých a nečekaných zvuků, které si nedokážou s ničím spojit. Venkovní hluk může připomínat prudké bouřky, které spousta chlupáčů také zrovna nevyhledává.

Projevy strachu

Stejně jako u strachu z bouřek, patří mezi hlavní projevy strachu a úzkosti kňučení a štěkání, doprovázené neklidnými pohyby, klepáním a snahou utéct do úkrytu a schovat se. Psi mohou také nadměrně slintat a hyperventilovat. V extrémních případech se pes může pomočit nebo začne být agresivní vůči ostatním.

Navíc, stejně jako u jakéhokoliv jiného strachu, se s přibývajícím věkem můžou stavy zvířete zhoršovat. Situaci proto doporučuji nepodceňovat a o pomoc požádat odborníky na psí chování.

Pokud nikoho takového neznáte nebo nechcete hledat, jsme vám plně k dispozici. Naše trenérka Zdeňka má s podobným a jiným „problémovým“ chováním pejsků spoustu zkušeností, vypracovala speciální online kurz Problémové chování pro všechny bojácné / agresivní a prostě své pejsky. V ceně kurzu je Zdeňky podpora a poradenství konkrétně s vaším pejskem. Více o tomto kurzu se dozvíte zde.

Pár tipů

Hudba, televize:

• Přehluší některé zvuky petard a výbuchů. Pomoci může být se psem v izolované místnosti, se zavřenými okny a puštěným rádiem.

Únava:

• Psa během dne, kdy je situace v ulicích klidnější, vezměte na delší procházku do přírody, nejlépe na louky za město nebo les.
  • V těchto případech ale doporučuji psa nepouštět z vodítka. Někteří lidé totiž házejí petardy od ranních hodin a pes by se ve snaze o úprk mohl ztratit.
  • Absolvujte dlouhou, klidnou procházku, která psa uklidní, navíc vyběhá přebytečnou energii a doma bude klidnější.

Zábava:

• Zvířata zabavte. Už jen obyčejným aportováním, přetahováním, nebo hraním pomůžete uvolnit napětí a psa přivézt na jiné myšlenky.
  • Do hry ale zvířata nenuťte za každou cenu.
  • Ideální je také zapojení pamlsků, využít můžete také koupené nebo doma vytvořené hlavolamy.

Úkryt:

• Pro psy je občas prostě nejjednodušší se před hlukem schovat, pro ně do bezpečného místa. Těmi se můžou stát prostory pod stolem, za postelí nebo třeba v koupelně.
  • Zvířata při tomto hlídejte, při snaze o rychlý útěk a úkryt se mohou poranit, například pádem nebo škrábnutím.
  • V úzkých štěrbinách se mohou zvířata zaseknout a to by vyvolalo jen větší strach a paniku. Celou situaci by to navíc pouze zhoršilo.

Pamlsky:

• Zajímavým způsobem zabavení zvířete může být také podání pamlsku, který normálně nedostává.
  • Ideální jsou větší pamlsky, které vyžadují dlouhé žvýkání a zvířata nadlouho zabaví.

Jak se zachovat

Pro psy je důležité, jak celou situaci vnímá i jejich páníček a celá smečka. Přehnané reakce a obavy o průběh večera může u psa vyvolat pocit „páníček se taky bojí, je důvod k obavám.“

• Psa nikdy netrestejte, jeho vnímání situace by se mohlo ještě zhoršit.

Řešením ale není ani přehnaná péče, která chlupáče pouze utvrdí v tom, že je „něco špatně.“

• Situaci zvířeti přizpůsobte, nezapomeňte ale, že všeho moc škodí.

V extrémních případech mohou být veterinářem předepsaná sedativa, která zvířata zklidní. Další možností je použití homeopatik.

• Tyto i další nabízené varianty ale vždy nejprve proberte s Vaším veterinářem.

1. Nenechte psa trpět velkým strachem za každou cenu.
  2. Situaci začněte řešit co nejdřív a psa na situaci pomalu navykejte. Toho můžete docílit například pomalým ztišováním hlasité televize nebo hudby.
  3. Do začátku je lepší nenechávat pejska samotného nebo bez přístupu do domu. Odstraňte předměty, které by mohly představovat nebezpečí.

Doporučuji situaci probrat s odborníkem na psí chování nebo se obrátit na nás – v kurzu Problémové chování získáte plnou podporu trenérky, situaci s vámi probere a poradí vám, jak nejlépe postupovat. Více o kurzu se dozvíte tady.