fbpx

Sociální interakce psa – jak naučit psa pozitivnímu chování k ostatním zvířatům i lidem?

Určitě každý víme, že socializace je u pejsků nezbytná. Spousta pejskařů má se socializací se svým pejskem problémy a určitě mi všichni potvrdíte, že to není zrovna moc příjemné, když Váš pejsek začne např. na někoho bezdůvodně štěkat, vrčet, bát se apod…

V tomto článku se Vám budu snažit ohledně tohoto tématu nějak pomoci. 

Socializace

Shodneme se, že socializace pejska je nejlepší v době, kdy je ještě štěňátko. Vše jde potom snadněji a většinou je to i mnohem příjemnější jak pro štěňátko, tak i pro Vás. Jenže každý nemá pejska už od štěňátka, nebo se chystá na výcvik až když je pejsek dospělý.

Pokud má někdo z vás momentálně štěně, tak doporučuji se socializací začít co nejdříve. Samozřejmě socializaci naučíte i dospělého psa. U některých není žádný problém už od začátku, ale spousta pejsků je bázlivých a je třeba je naučit, aby z takových věcí strach neměli. Mohou mít strach ze psů, jiných zvířat, lidí, aut, motorek, kol apod., je toho spousta. 

Socializace štěňátka

U štěňátek je dobré to, že většinou mají už od začátku kladný vztah k ostatním psům, zvířatům a lidem. Chodí za nimi, chtějí si s nimi hrát a nebojí se jich. Samozřejmě může nastat situace, že se bude i štěně bát. Proto je třeba začít co nejdříve

Na štěně nesmíme s ničím tlačit, hlavně ne se socializací, jelikož je dost pravděpodobné, že si k daným věcem později vytvoří negativní myšlenku a bude s nimi obtížnější jakkoliv pracovat. 

To samé platí i u dospělého psa, takže na vše jít raději pomaleji, mít s nimi trpělivost a Váš pozitivní postoj k pejskovi nesmí chybět. 

Socializace štěňátka s lidmi

Pokud si domů přivezete štěňátko, nejprve je třeba, aby si prohlédlo a zvyklo na jeho nový dům, ve kterém bude bydlet. S ničím na něj nespěchejte, dejte mu se vším dost času, aby se rozkoukalo. Musí si také zvyknout na Vás. Buďte na něj hodní, nekřičte,pokud udělá něco, co jste neměli úplně v plánu. Mohlo by se začít bát.

Jakmile si budete jistí, že si štěňátko zvyklo na nové věci a na vás (Musíte počítat s tím, že to bude chtít nějaký ten čas. Některým stačí den, pár dnů, týden, ale některým to bude trvat i déle, klidně i měsíc a více, ale to je málo časté), tak můžete společně vyrazit ven a poznávat nové věci. 

Socializace štěňátka s ostatními pejsky a zvířaty

Nejvhodnější je, když začnete se socializací s Vaším pejskem společně s nějakým jiným štěňátkem, jelikož si pravděpodobně budou velice rozumnět, než aby štěňata byla s dospělými psy. Mohlo by dojít ke konfliktům, což není vůbec příjemné ani pro Vás, tak ani pro Vaše štěňátko.

Pokud ale v blízkosti nikdo další štěňátko nemá, tak vyhledejte někoho, kdo je spolehlivý a trpělivý a má nekonfliktního pejska, který by dobře vycházel s Vaším štěňátkem.

Nejprve se ale ujistěte, zda je druhý pejsek opravdu dobře socializovaný a Vašemu štěňátku nijak neublíží, jelikož kdyby to tak nebylo a došlo by ke sporům mezi nimi, tak se může stát, že se štěně začne všech dospělých psů bát, vytvoří si trauma a nebo bude na ostatní útočit, což nikdo z nás určitě nechce. 

Se socializací je nejlepší začít na nějakém klidnějším místě venku, na kterém to štěňátko již zná a nemá na něm z ničeho strach. Socializaci nejlépe provádíme se sundanými vodítky, aby se mohli společně s druhým pejskem pořádně očichat. Navíc spousta pejsků, kteří jsou na vodítku, má tendenci si na druhé “vyskakovat”, cítí se silnější.

Takto postupně pokračujte, dokud si budete jistí, že se štěně druhého pejska nebojí. Nestačí však jen jedno seznámení. Bude ho potřeba mnohem více, jiné psy třeba nemusí “snést” a mohlo by to dopadnout špatně. Pejsek by se měl socializovat neustále. Takto postupujete se všemi zvířátky, ne jenom s pejsky. 

Socializace dospělého pejska s lidmi

U socializace dospělého pejska s lidmi postupujeme podobně jako u štěňat. Dospělý pes, kterého máte např. z útulku nebo jste ho někde zachránili, může mít nějaká traumata už z minulosti, na která stále nezapomněl, jelikož zvířata na takové věci bohužel nezapomínají.

S takovým pejskem bude mnohem více práce, než např. s malým štěňátkem, které ještě nemá moc zkušeností u nás v lidském světě. 

Socializace dospělého pejska s ostatními pejsky a zvířaty

U socializace s dospělými psy hraje velkou roli jejich povaha. Každý pejsek je povahově jiný a má odlišné reakce, než jiní pejsci. Pejsek, u kterého máte jistotu, že druhým neublíží, tak ten by s velkou pravděpodobností nemusel mít s ostatními pejsky nebo zvířaty nějaké konflikty.

Naopak u pejsků, u kterých víte, že mají více agresivnější povahu nebo jsou více bázliví, tak bych na seznámení s ostatními pejsky a zvířátky doporučila náhubek. Nikoli vodítko.

Jak už jsem zmiňovala, pejsek by si na vodítku mohl připadat silnější než bez něj a mohl by si na ostatní více dovolovat nebo rovnou útočit. Pes všechny takové věci dělá většinou ze strachu, proto je dobré, abychom je naučili, že se nemají ničeho bát.

Bude však potřeba spousta trpělivosti, Vaší pozitivní nálady nebo přístupu a spoustu času. 

U výcviku socializace s dospělými pejsky postupujete stejně jako u štěňat, akorát bych se více zaměřila na povahu Vašeho pejska, aby později nedošlo k neshodám. 

Socializace pejsků s různými předměty

Socializace pejsků s různými předměty (motorky, auta apod.) je také velmi důležitá. Jak u dospělých pejsků, tak i u štěňat budete postupovat stejně. Na výcvik bude opět potřeba trpělivost a čas. S pejskem se více pohybujte na místech, kde se vyskytují např. auta, kola, motorky apod. a postupně je s předměty seznamujte.

Pejsek musí pochopit, že mu daná věc nijak nechce ublížit a nemusí se jí nijak bát. K výcviku můžete použít klikr, pokud je na něj pejsek naučený. Pokud ne, nevadí, bude stačit slovní pochvala. Ani u tohoto výcviku nesmí chybět odměna, např. hračka nebo pamlsky.

Danou věc pejskovi “představíte” a budete pomalu postupovat. Např. projít okolo auta, kliknout klikrem nebo slovně pochválit a následně přijde odměna. Takto to uděláte se všemi předměty, se kterými má pejsek problém.

Kompletní výchovou vašeho pejska vás provedeme v našem nejlepším kurzu Základní poslušnost, kde jsou všechny hlavní povely včetně názorných videí krásně vysvětleny.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď. 🍀

Komentáře