fbpx

Tahá na vodítku? Máme řešení!

Tentokrát jsme si pro Vás připravili velice žádáné téma, kterým je Pes a chůze na vodítku.

Postupů jak na to, je opravdu spousta, například:

  • Klasický nácvik obojek – vodítko
  • Přepínání obojek versus postroj
  • Chůze v kruhu
  • Tam a zpět
  • A další…
  • Já nejčastěji využívám první dva typy.

Klasický nácvik obojek – vodítko

Nejříve si musíme ujasnit, co vlastně chceme. Pes musí pochopit dva principy:

  • Chůze na vodítku u nohy
  • Chůze na vodítku, kdy má pes svojí volnost, ale musí nás vnímat v mírném tahu, který je příjemný nám i pejskovi

Jak na to? Pojďme si to projít krok po kroku

  • Nejprve si musíme připravit psa tak, aby vnímal a soustředil se na nás.
  • Poté si určit povel, pod kterým budete společně vycházet. Osobně používám povel k noze nebo pojď. Nepřeji si, aby byla chůze u nohy na těsno tak, jak je tomu třeba u zkoušek poslušnosti. Chci, aby se pes pohyboval v blízkosti mé nohy a vodítko délky 1-1,5m bylo prověšené. Nechci, aby na vodítku vznikl jakýkoliv tah, tedy ani mírný.
  • Takže – pes je nyní na mě dostatečně motivován, je připraven mě následovat a já dávám zvolený povel a vykračuji vpřed.
  • Se psem neustále pracuji, komunikuji a motivuji ho, aby měl dostatečně silnou vůli mě vnímat a následovat a to mně zajistí, aby vodítko bylo prověšené a nenapínalo se.
  • Pokud je prověšené, vždy musí ode mě přicházet odezva. Buď odezva slovní, nebo odměna ve formě pamlsku. Dle kritérií psa vzdálenost prodlužuji.
  • Pokud se stane, že pes vodítko napne, tak ihned musí přijít informace STOP – tedy zastavím a zůstanu nečinně stát. Tím pádem stojí i pes a vyčkává, co se bude dít.

Kompletní online kurz Stop tahání najdete zde>>

Chce odměnu za kterou táhne, ale odměna nepřijde.

Zde nastává tzv. souboj, kdo z koho, prostě čekáme, jak se rozhodne, zde už běží samotná sebekontrola. Odměna je pro něj natolik silná, že návrat k mé osobě, je pro něj opravdu náročný. Proto je mu třeba z mé strany jakkoliv pomoci.

Takže pokud se pohne, udělá krok, vytočí hlavu směrem ke mě, tak ihned musí přijít slovní informace, teď to děláš správně. Tato informace mu říká, že se rozhodl správně, že když půjde ke mně, tak přijde odměna (při zpětném chodu se vodítko najednou prověsí).

Přijde k vám a opět vycházíte směr vpřed a směr rušivka. Toto se neustále opakuje, až mu dojde, že odměna nebude dokud nepůjde v klidu u nohy. A je jedno, zda rušivkou je druhý pes, balon, či nějaká pachová stopa.

Proto je třeba trénink vždy zakončit danou odměnou, kterou si pes vybral a pro kterou se rozhodne táhnout.

Další možností je naučit psa rozlišovat chůzi na obojku a chůzi na postroji.

Připnutí za obojek znamená pohybuj se u mé nohy viz první zmínka, ale pokud budu chtít dát povel volno a dopřát pejskovi mírný tah, tak ho naučím přepínání mezi postrojem a obojkem. Tedy přepnutí na postroj bude znamenat mírně tahej a přepnutí na obojek netahej ani mírně.

Trénink spočívá v sekvencích, kdy trénujete dle kritéria psa chůzi na obojku. ( 1-5-10 kroků..). Kdy je schopen tuto vzdálenost jít bez tahu.

A následně psa přepnout na postroj, zde musí přijít informace ,,teď tě přepínám na postroj”, kterou mu dáte povelem volno a necháte ho v mírném tahu. Takto střídavě trénujete.

Možná vás napadá…

,,No dobře, ale co když se psem chci dělat třeba canicross? Zde je přeci žádoucí, aby pes vyvinul silný tah a teď se to bude v psovi bít.”

Nebude se to bít, protože pes musí umět rozlišit typy postroje a prvotní povel pod kterým aktivitu dělá.

  • Pokud děláte třeba canicross, využíváte speciální postroj na tah a prvotní povel je třeba běž nebo utíkej.
  • Pokud půjdete na procházku, využijete postroj pouze na procházku, který je typově odlišný a povel k chůzi je k noze – pojď – jdeme…

Má fena má 3 typy postrojů – vodící postroj, postroj na záchranařinu a postroj na canicross. A přesně ví, když ji je nasadím, jakou aktivitu a práci bude vykonávat.

Buďte opravdu důslední, protože trpělivost se vyplácí. Chcete jednou pro vždy skoncovat s taháním? S naším kurzem STOP tahání to bude hračka. 🐶😍

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď. 🍀

Komentáře