fbpx

Jak často koupat psa?

Spoustu majitelů psů napadá otázka, jak často koupat svého čtyřnohého přítele. A stejně jako u všech ostatních témat, i tady se nenabízí jednotná odpověď. Správná frekvence koupání totiž závisí na různých faktorech, a to včetně plemene, typu srsti, aktivitě, životnímu stylu a celkovému zdravotnímu stavu psa.

Plemeno a typ srsti

Každé plemeno má v péči o srst své specifické potřeby. Nezapomínejte, že obecná pravidla nemusí vždy platit, například záleží, jestli se pes vyskytuje v bytě, nebo v domku se zahradou. Většinou ale platí, že krátkosrstí psi nevyžadují koupání tak často jako plemena dlouhosrstá

Nejčastější rada proto je, že byste měli psa vykoupat v moment, kdy vám jeho kožich nebude zrovna dvakrát vonět.

Aktivita a životní styl

Aktivní psi, kteří rádi zkoumají okolní svět, budou vyžadovat koupání častěji. Ať už se jedná o venkovní koupání, válení v trávě nebo sportovní aktivity, počítejte s tím, že bude váš mazlíček vyžadovat pravidelnou koupel. Stejné pravidlo platí u psů, kteří tráví většinu života venku. 

Nezapomínejte, že ke správné péči o srst patří také pravidelné kartáčovánízastřihování srsti, které ji pomáhá udržovat čistou a zdravou. Tím navíc pomáháme plnit její funkci.

Kůže a celkový zdravotní stav

Pozornost věnujte nejen stavu srsti, ale i kůže. Někteří psi mohou mít citlivou kůži a budou vyžadovat speciální šampóny. V případě problémů s kůží a srstí vyhledejte pomoc veterináře, kterým vám poskytne odborné řešení vašich potíží. 

Při výběru psí kosmetiky vybírejte dle typu srsti a individuálních potřeb. Doporučujeme volit přírodní a šetrné šampóny, které zbytečně nezatěžují pokožku a srst, ale naopak ji pomáhají zklidňovat a vyživovat. Na psa nikdy nepoužívejte kosmetiku určenou pro lidi. 

Pár rad závěrem 

Pamatujte, že příliš časté koupání může odstranit přirozené oleje z kůže a srsti, což může vést k přesušenípodráždění. Frekvence koupání se šampónem by neměla být příliš častá, v případě zašpinění po procházce tak většinou postačí pejska opláchnout vodou nebo mu packy otřít hadříkem.

Pokud už je koupel nevyhnutelná nezapomeňte na pár základních pravidel:

  • Voda by měla být teplá, ale ne horká
  • S oplachováním byste měli začít od pacek
  • Dávejte pozor, aby se psovi voda nedostala do uší
  • Šampon pořádně vymyjte
  • Po koupeli nezapomeňte psa pořádně vysušit

Náš tip závěrem? Psa na koupání učte postupně, nejlépe od štěňátka, čímž mu pomůžete minimalizovat stres a strach. Frekvenci koupání přizpůsobte konkrétním okolnostem, v případě specifických potřeb se nebojte poradit se svým veterinárním lékařem.

Kompletní výchovou vašeho pejska vás provedeme v našem nejlepším kurzu Základní poslušnost.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře