fbpx

Jak pečovat o psí drápky

Pokud jste o tomto tématu začali přemýšlet už při pořizování psa, máte můj obdiv. Hlavně většina „prvochovatelů“ toto téma začne řešit až poté, co se setkají s první negativní zkušeností. Jak tedy pečovat tak, aby se náš čtyřnohý společník mohl chlubit pevnými zdravými drápky?

Drápky samotné

Z odborného hlediska se jedná o zrohovatělý derivát pokožky, podobný kopytům a lidským nehtům. Tvoří pokryv posledního článku prstů.
Samotný drápek můžeme rozdělit na:

 • Živou část
 • Neživou část

Dříve zmíněný popis spadá pod neživou část, tvořící ochrannou vrstvu. Do přibližně 2/3 drápu zasahuje výběžek cévy a nervu, který je pozorovatelný u světlých drápků. Zde mluvíme o takzvané živé části.

Existují dva druhy zbarvení:

 • Bílé drápky
  Z pohledu zastřihávání nám bílé drápky ulehčí práci, jelikož je i pouhým okem pozorovatelné, kde končí živá část a o kolik dráp přerůstá.
 • Černé drápky
  U černého zbarvení není možné toto pozorovat a je důležité zkracovat po velice malých částech. Tím se vyhneme zasažení do živé části.
Psí drápky

Kdy zkracovat?

Při správné délce by měl dráp u stojícího psa končit přibližně 2 mm nad povrchem, na kterém stojí. Pokud už pozorujeme zakrucování a přerůstání, je nejvyšší čas začít zkracovat. Růst je stejně jako u lidí různě rychlý. Packy je tedy nutné kontrolovat pravidelně. U všech psů kontrolujeme drápky na prvních prstech pacek, které nedosahují povrchu a neobrušují se. Ty je potřeba zkracovat vždy.

Co je dobré zmínit je fakt, že s prodlužováním drápu se protahuje také jejich živá část.

 1. Nelze tedy po dlouhé době odstřihnout najednou velký kus. Zkracujte opatrně, s postupným zastřihováním se začne stahovat zpět i živá složka.
 2. Rozhodně se neřiďte tím, že slyšíte psí packy cvakat o podlahu. Drápky bývají v tomto případě ideální délky a není potřeba psa zbytečně stresovat nadbytečnou manipulací.

Musíme drápky stříhat?

Zde většinou platí pravidlo, že čím větší pes, tím menší péči musíme drápům věnovat.

Hlavně psi ve městech bývají většinou zastřihávání ušetřeni. Jejich těžší konstituce ve spojitosti s tvrdými povrchy, jako beton, asfalt, kočičí hlavy a podobně, jim zajišťuji obrušování drápků během pohybu a tím zamezují přerůstání. I tak není dobré nenechávat nic náhodě a drápky jednou za čas zkontrolovat.

Toto doporučuji hlavně u velkých psů, kteří ještě nedosáhli dospělosti a váha nemusí packy dostatečně zatěžovat.

 • Druhou skupinu tvoří hodně chlupatí jedinci, například malamuti, u kterých pouhým okem nemusíme vznikající problém ihned zachytit.
 • U psů, pohybujících se primárně po lesních a polních cestách nebo zahradách a u tzv. „gaučáků“ je potřeba přerůstání rovněž hlídat.
 • Menší plemena s lehčí konstitucí nezatěžují packy tolik a v naprosté většině je potřeba drápky stříhat.

Přerůstající drápky na minimálně jedné končetině u velkých plemen, mohou ukazovat na ulevování končetiny například z důvodu zánětu nebo bolestech při pohybu.

Co hrozí při přerůstání

 1. Lehčí případy přerůstání
 2. Horší pohyblivost
 3. Našlapování
 4. Pes začíná působit nervózněji
 5. Packy si okusuje a olizuje

Pokud si těchto příznaků majitel nevšimne, hrozí zatáčení drápků zpět. Ty mohou začít vrůstat do psích tlapek, způsobit velké bolesti a zanesení infekce z vnějšího prostředí. To vede ke špatnému našlapování, zánětům a horečkám. Zvíře se na bolestivou končetinu nebude chtít postavit a tím začne přetěžování pohybového aparátu.

Důležité je učit psa kladnému přístupu k manipulaci už od útlého věku. Celý článek včetně návodu jak správně stříhat drápky a naučit pejska manipulaci najdete v našem klubu zde>>

Prémiový obsah a 20% sleva na vše. Vstupte do VIP Klubu Online psí školy

Chtěli byste získat přístup k více než 60 prémiovým článkům? Dostat 20% slevu na všechny naše kurzy a produkty? Mít možnost poradit se se zkušenou trenérkou i veterinářem online? A mnoho dalšího? Přidejte se do Klubu Online psí školy – už od 21 Kč/měsíc.

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře