fbpx

Klíšťata aneb boj s parazity

Jak se klíšťatům nejlépe bránit? Klíšťata mohou přenášet závažná onemocnění, proto je důležité se jim efektivně bránit a když už klíště pes má, najít ho včas a co nejdříve a správně ho vytáhnout. Jak tedy na to?

Klíšťata netřeba dlouze představovat. Myslím, že každý majitel psa je dobře zná, stačí se v létě projít neposečenou loukou nebo lesem a parazité se vesele prohrabují srstí vašeho psa, hledajíc nejlepší místo k zakousnutí se. A pokud možno tam, kde je nenajdete.

Jak se proti klíšťatům, klošům a podobným parazitům bránit?

Jak před nimi ochránit psa a co dělat, když už nějaké zakousnuté klíště najdete? Pokračujte ve čtení!

Bohužel, klíšťata nejsou jen nepříjemná, jsou také nebezpečnými přenašeči všelijakých nemocí. Planeta se otepluje, majitelé psů si své miláčky berou na letní dovolené a tak dochází k rychlému šíření nemocí, způsobené ektoparazity. A jsou všude – nejen v lesích a na loukách, ale také v městských parcích, na zahradách. 

Nemoci přenášené klíšťaty

Mezi nejnebezpečnější a bohužel nejčastější onemocnění způsobené klíšťaty patří lymská borelióza. Stejně jako borelióza u člověka, i psí borelióza je zprvu často podceňována, a postupně přechází do dalších fází onemocnění, které mohou skončit smrtí zvířete. Bakterie způsobující boreliózu se po proniknutí kusadel klíštěte kůží psa začnou hromadit a šířit. Důležitým faktem je, že aby se mohla borelióza začít šířit, musí být klíště přisáté minimálně 6-48 hodin. Během několika dní až týdnů jsou napadeny tkáně a klouby psa a a dochází k šíření infekce.

Kompletní článek je v našem klubu.

Jak se nemoc projevuje?

Prvními symptomy nemoci jsou: náhlé kulhání způsobené bolestí kloubů a jejich otok, dále se objevuje apatie, zvýšená teplota či nechutenství. Pokud není borelióza léčená včas, může pohybový aparát psa nenávratně poškodit. Jedná se však o případy, kdy je nemoc i přes přetrvávající příznaky neléčena několik měsíců. 

Jaké druhy antiparazitik máme a jak si z nich vybrat?  

Důležité je zmínit, že pokud jedno antiparazitikum funguje perfektně na psovi vašeho kamaráda, rozhodně to neznamená, že bude perfektně fungovat i vám. Každý pes je jiný, jinak „voní“, má jiný imunitní systém a snad můžeme i říct, že jinak „lákavou chuť“ pro klíšťata. Osobně mám dva psy, a na obou mám úplně jiná antiparazitika. Jsou stejného plemene, mají přibližně stejně dlouhou srst a pohybuji se s nimi na úplně stejných místech. Dokonce i ověřené a funkční přípravky musím jednou za čas vyměnit, protože se stává, že zkrátka najednou na jaře přestanou fungovat, i když na podzim fungovaly perfektně.

Obojky   

Nejčastěji používaným antiparazitikem jsou obojky. Nabízí je spousta značek – nejčastější jsou Foresto, Scalibor, případně přírodní MenforSan. Obojky mají účinnost cca. 6 měsíců. Nasazují se na začátku sezóny (únor-duben) a trvá několik dnů až týdnů, než začnou fungovat. S většinou obojků může pes do vody. POZOR – některé obojky jsou jedovaté pro kočky, či nevhodné pro styk s kůží dítěte, vždy si konkrétní antiparazitikum dobře nastudujte. 

Jaké další druhy antiparazitik máme a co dělat, když se klíště přisaje? To vše se dozvíte v kompletním článku o klíšťatech v našem klubu. Pokud se chcete dozvědět více informací, přejděte zde>>

 

VYSÍLÁNÍ ZDARMA: Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Na našem bezplatném vysílání vám to hned prozradíme, rezervujte si místo teď. 🍀

Komentáře