fbpx

Obojek x Postroj, co vybrat?

Téma, které je součástí debaty v každé pejskařské komunitě. Obě varianty mají totiž své výhodynevýhody, obě také najdou využití v každodenním životě každého pejskaře. Co zvolit? A proč je důležité, v jaké fázi vývoje váš hafan je? To se dozvíte v dnešním článku.

U štěněte 

Pořizujete první výbavu? Pak určitě doporučujeme začít pejska učit na obojku. Proč? 

Obojek je vhodnější variantou na trénink na vodítku, kdy se štěně učí reagovat nejen na okolní svět, ale také svého majitele a vodítko samotné. Lépe tak vnímá tah vodítka a reaguje na signály od páníčka. Dá se říct, že pejsek se na obojku lépe ovládá

Při tréninku na postroji popisují majitelé horší vnímání vodítka, štěně se na postroji také spíše naučí tahat. Může mu také vadit pocit, že ho postroj omezuje v pohybu. 

U dospělého psa

U psích dospěláků záleží na tom, jaké plemeno doma máte a na jaké aktivity se s ním chystáte. Pro vycházky a u velkých psů je vhodný obojek, který stejně jako u štěňat poskytuje lepší vnímání vodítka. U postroje je citlivost snížená a pes tak hůře vnímá, jak moc natažené vodítko je. 

Postroj se doporučuje pro psy menších plemen, pro které jsou příjemnější z důvodu nezatěžování krku. Vhodný je také pro psy s kratšími čumáky, kteří mají predispozice k dýchacím obtížím. 

Postroj je také více ohleduplnýpohybovému aparátu psa, protože pomáhá lépe rozkládat tah. Obojek oproti tomu působí přímo na krk a hrdlo a nemusí být vždy vhodný. U některých zdravotních problémů může být některá z variant upřednostňována. Pokud si nejste jistí, zeptejte se na názor svého veterináře. 

Při sportu

Za bezpečnější variantu se považuje použití postroje, který pomáhá regulovat škubání s vodítkem a nepříjemný zážitek pro psa. Ve sportovních začátcích je lepší optat se zkušenějších chovatelů, kteří se sportu aktivně věnují. 

Při cestování

Na jízdu autem nezapomínejte připravit všechny členy posádky. Pro cestování je vhodné volit variantu postroje, který je oproti obojku bezpečnější. Způsobů bezpečné přepravy je ale více a o jednotlivých variantách jsme se rozepsali v samostatném článku. 

Jak vybrat?

U obojku dbejte na správnou velikostmateriál. Obojek by neměl plandat, zároveň by neměl být psovi nepříjemný a zařezávat se mu. Ideální velikost je taková, abyste psovi na krku mohli pod obojek protáhnout 2 prsty. Obojek by měl být bezpečný a dobře zajištěný. 

Postroj může působit jako složitější na výběr, není se ale čeho bát. Z nejčastěji nabízených variant doporučujeme postroj, který vede mezi předníma nohama psa a kolem hrudníku za lopatky. Ten totiž oproti jiným variantám neomezuje psa v pohybu. 

Postroj nesmí být psovi nepříjemný nebo se mu zařezávat. Pro ideální model pro svého psa se obraťte na zkušenější chovatele nebo na prodejce v chovatelských potřebách. 

Závěrem lze říct, že výběr záleží na konkrétních potřebách vás a vašeho psa, postroje ani výcvikové obojky ale nejsou způsobem výchovy a tréninku. Nejdůležitější je totiž naučit psa správně chodit na vodítku bez tahání. A právě od toho tu je náš kurz Základní poslušnosti, ve kterém svého psa vychovátepohodlí domova pomocí pozitivní motivace.

Klára Groulíková
Zakladatelka největší psí školy v Česku a na Slovensku. Našimi kurzy prošlo více než 20 tisíc pejskařů. Pomáháme vychovat pejsky z pohodlí domova a pozitivním způsobem. Všechny naše služby a kurzy najdete zde>>>

 

Chcete taky svého psa vychovat s láskou a porozuměním a přesto důsledně?  

Máme návod, jak to jednoduše zvládnete z domova i vy! 🍀

Komentáře